Pro turisty běžkaře

Pro turisty běžkaře

Svět outdooru pravidelně monitoruje vybavení pro lyžování ve volném terénu. Náš spolupracovník nám poslal krátkou zprávu o běžkařské novince na pomezí BC (backcountry) a NC (nordic cruising), tři modely nové řady lyží OffTrack rakouské značky Fischer.

Mně bohužel Ježíšek nenadělil tuto novinku poslední sezóny, běžky vhodné do terénu, které se nepočítají mezi BC ani NC lyže, i když oběma druhům jsou velmi blízké. Rakouský Fischer nabízí v nové řadě OffTrack tři modely, mezi kterými si pravý běžkař turista určitě vybere. K běžkám jsou navíc nabízeny i dva vlnou zateplené modely kotníkových turistických bot v normě NNN, pod stejným názvem, jako lyže a také turistické hůlky s větším talířkem vhodné do přírodního sněhu. Dva modely běžek OffTrack mají i ocelové hrany a účinný protismyk Offtrack Crown do neupraveného sněhu, což obojí v terénu a na zledovatělých cestách vždy oceníte. Běžky se liší šířkou sintrované skluznice a u dvou modelů Adventure 60 a Spider 62 je osazeno s NIS vázáním NNN Touring Classic. Zajímavě je konstruovaná špička této řady lyží. Pro lepší ovladatelnost při chůzi i sjezdu v měkkém sněhu slouží nový systém zvaný Nordic Rocker 5/10. Špička se při došlapu – zatížení o 5 mm zvedne a přední část v délce 10 cm nadlehčí, takže lyže jakoby plave k povrchu sněhu a usnadní tím zatočení. Jsem velmi zvědav na praktické zkušenosti z terénu, občas při prudkém sjezdu terénem po lepší ovladatelnosti velmi toužím:-). Všechny modely jsou nabízeny ve třech délkách, vždy podle váhy lyžaře.

Kromě nejširšího modelu Outback 68 se s těmito lyžemi bezpečně vejdete i do upravené stopy, kterých je po horách až příliš mnoho, ale pro přiblížení se k zajímavým místům to naši cestu urychlí. Tam, kam se sportovními běžkami raději nevjedete, běžky OffTrack budou dobrou volbou, i když pravé BC lyže, kterých jsem zastáncem, jsou samozřejmě ještě lepší a odolnější. Těch se ale někteří turisté, nevím proč, nějak bojí. Je jich ale také několik šířek a provedení od lehkého BC po expediční.

Jsem rád, že tato řada turistických běžek může nabídnout, zvláště našim turistům běžkařům, ty správné vlastnosti, které bychom u většiny běžek nabízených obchodníky těžko hledali. Na těchto lyžích nemusíme umět běhat sportovním stylem, i když se ve stopě určitě rozjet dají, mají spolehlivý odraz, nemusí se vymýšlet jak namazat nějakým drahým voskem – stačí před vyjetím celou skluznici i s protismykem lehce naparafínovat a je hotovo. Když občas vidím své lyžařské souputníky, jak se v terénu moří na sportovních běžkách, nakonec i ve stopě, kde odraz a skluz zvládá správně málo kdo, spolu s občas špatným namazáním, mohu jim běžky, které pro nás navrhl Fischer jen doporučit. Nemít už několikery BC lyže asi bych nad koupí také uvažoval. Asi bych zvolil střední cestu s modelem Spider 62 i s těmi teplými botami. Těším se, ale určitě, na praktické zkušenosti někoho z vás s těmito novými lyžemi.

© Svět outdooru, leden 2012, text a foto Pavel Krupka

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Zkušenosti čtenářů

PK

Ahoj, a jaka je cena? Alespon orientacni…

DP

http://www.fischersports.com/cz/Nordic/Produkty/Ly%C5%BEe/Offtrack-Cruising

ono těch verzí je více , různé šířky

Fischer Spider 62 cca 4200,- Kč
Fischer Adventure 60 cca 280,- Kč
Fischer Spider 62 cca 5000,- Kč

Jinak mi to přijde jako mé 8 let staré madshus BC

Rasto

Pochybuju, ze tento sytém nejak viditelne zlepsi ovladatelnost v terenu. Myslim si, ze toto spise ovlivnuje typ vazani a bota. Kabelove vazani bude vzdy delat lyze ovladatelnejsimi, nejlepe je se naucit telemark, neni to zas az tak slozite.

KubaN

Ahoj, podobné lyže, jako doporučované Spidery lze najít pod označením Rubicon i u českého výrobce, pouze jsou trochu širší ve středu a bez ocelových hran. Mě se osvědčily, ale ty hrany bych bral. Jo a taky na mojí váhu vychází doporučená délka u Fischerek o 10 cm delší. No a čim kratší lyže tím lépe, alespoň u mne.

gonyy
P.Krupka

Mám Peruny a i Rubicony patří mezi pravé Nordic cruisingy, neříkám, že do terénu s nimi nelze jet, ale velmi to závisí na druhu sněhu, hlavně jsou určeny pro nesportovní běžkaře do stopy. BC lyže Sportenu hrany mají, ale také jinou konstrukci lyže, mě se v terénu osvědčují a do stopy se, mimo těch nejširších také vejdou. Ty jsou určeny do náročného terénu a ty moje už jez závad slouží skoro 10 let. Zmíněné Offtracky mají být něco mezi, jak píšu, snad s lepší ovladatelností v měkkém sněhu, ale počítáno je pouze s turistickým vázáním NNN a zateplenými botami. Právě proto si myslím, že by našim turistům měly splňovat jejich požadavek na spolehlivou turistickou běžku s hranami.

KubaN

Rubicony mají cut 62-56-60, Peruny 51-46-48, doporučované Spidery 62-52-60. U Perunů s určením do stopy pro nesportovní lyžaře souhlasím, ale Rubicony mimo stopu svojí šířkou obstojí. Jen ty hrany by to ještě chtělo.

Ján Halaša

Máte prosím niekto s týmito Fischermi skúsenosti? Rozhodujem sa medzi lyžami Adventure 60 bez železnej hrany a Spider 62 s hranami a príslušnými topánkami Offtrack 3 a 5. Ide mi o to, či pevnejšia topánka Offtrack 5 nebude príliš pevná pre beh v stope a či je šanca s nimi zlyžovať aj nejaký svah. Dík.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: