Ekologické řešení jde často na úkor efektivnosti. Podobné je to u i repelentů. Existuje mnoho „zaručených“ přírodních repelentů, ale fungují? A jaké to jsou?
Setkal jsem se s takovými názory, že než aby na sebe někdo dával repelent, tak radši nakrmí komáry. Já bych to zase tak dramaticky neviděl, ale nejsem dermatolog. Využití přírodních repelentů je podle mě užitečné spíše v situacích, když nemáte po ruce DEET, picardin nebo permethrin . Ve chvílích, kdy se člověk dostane pod nálet komárů, by za možnost nastříkat se DEETem zabíjel (ti, co v létě navštívili Skandinávii, asi ví, o čem je řeč).
Jaké jsou přírodní ekvivalenty DEETu?
Řebříček, máta, vratič, pelyněk černobyl. Nevýhodou všech přírodních repelentů je krátká doba jejich účinnosti. Po pár hodinách je potřeba nekryté části těla bylinkami opět potřít.
Tomu, kdo není expertem na bylinky, by mohly pomoci následující fotografie.
Tím nejznámějším nechemickým odpuzovačem je obyčejný kouř při táboráku. To máme odzkoušeno snad všichni.
Past na komáry? Ani oka, ani železa, ale obyčejná petka!
Budete k tomu potřebovat jen dvou litrovou petku, pásku, 50 – 70 gramů cukru, 2 lžičky droždí a vodu.
1) Petku si rozstřihnete tak, abyste hrdlo převrátili dovnitř (viz video).
2) Smíchejte cukr s vařící vodou. Nechte zchladnout (cca na 90 stupňů) a směs nalijte do ustřihnuté petky.
3) Poté ke směsi cukru a vody přidejte droždí. V návodu se píše, že to má za následek vznik oxidu uhličitého. Nejsem chemik, takže vám to nemůžu potvrdit, ale vím, že oxid uhličitý komáry přitahuje.
4) Obě části pet láhve k sobě upevníte lepicí páskou.
5) Celou láhev ještě oviňte páskou, aby byl obsah zatemněn.
6) Pak už jen položíte a necháte komáry, ať se okoupou.
Tady se můžete mrknout na relativně vtipný „návod po indicku“. Sice by se to dalo natočit na za dvě minuty, ale pán chtěl ve videu předvést taky svoji manželku. Na druhou stranu je to tam pěkně všechno popsáno a vysvětleno.