Nejednomu z nás se v kapse, batohu či kabelce skrývá chytrý telefon. Jeho použití v práci či v oblastech s možností internetového připojení je jasné. Jak ale využít telefon v přírodě, kde není mobilní signál, natož internet? Pokud se před cestou do přírody řádně připravíte, může se váš chytrý telefon stát výborným pomocníkem. Přinášíme přehled těch nejužitečnějších aplikací do hor pro použití offline.
Asi nejčastějším použitím smartphonu při cestování, které si člověk představí, je navigace. Proto jsou první dva tipy věnovány právě mapovým aplikacím. Další dva jsou překvapivě z jiného soudku.
Mapy.cz
Průkopníkem v digitalizaci turistických map je bezesporu Seznam.cz. Jeho server mapy.cz se stal jediným zdrojem kvalitních turistických map České republiky i Slovenska. Mapa dospěla i do fáze, kdy se lze nechat po turistických i cyklo trasách navigovat či zobrazovat výškové profily. To je ale záležitost on-line webové verze map. Co nám ale nabízí off-line aplikace pro smartphony?
Hlavní a nespornou výhodou je možnost offline stažení kompletních turistických map ČR i Slovenska. V telefonu nezávislém na internetovém připojení tak budete mít mapy včetně turistických cílů, tras, cyklostezek, zastávek veřejné dopravy i názvů ulic a popisných čísel. U většiny hotelů, penzionů i kempů je uloženo telefonní číslo, což usnadňuje případnou domluvu ubytování. U zastávek veřejné dopravy se zobrazují čísla vlaků či autobusů.
Při připojení k internetu se pak užitečnost rozšíří o jízdní řády, možnost plánování trasy a zobrazení jejího výškového profilu. Jako podklad mapy si můžete nechat zobrazit satelitní snímky.
Aplikace má ambice kompletně nahradit papírové turistické mapy, jejichž aktuálnost a nemožnost změny měřítka se může někomu v dnešní době zdát zastaralá. Jedinou nevýhodou je absolutní závislost na funkčním a nabitém telefonu. Spadlý Android nebo vybitý iPhone vás na požadovanou pozici zkrátka nedovede.
Aplikce je zdarma.
Maps.Me
Obrovskou nevýhodou map od Seznamu je omezení na Českou republiku a Slovensko. Pro pohodlné zobrazení a možnost navigace v ostatních částech světa je proto vhodnější sáhnout po jiném řešení. Jedním z nich je aplikace Maps.Me, která využívá volně dostupných map OpenStreet.
Přímo z aplikace si pomocí připojení k internetu stáhnete podkladové mapy jakékoliv země. Na výběr jsou dvě varianty – bez možnosti navigace a s možností vyhledávání tras. Velikost podkladů je díky unikátní kompresi velmi malá, celá ČR zabere 434 MB, Rakousko 243 MB a třeba Norsko 288 MB.
Mapy obsahují podrobné názvy obcí a měst, názvů ulic, obchody, restaurace a další body zájmu rozdělené do několika kategorií. Neobsahují sice turistické trasy, ale najdete zde většinu horských cest i názvy kopců a turistických chat. V odlehlých částech planety mohou některé cesty chybět, ale pro orientaci to postačí.
Velkým plusem je použitý zdroj OpenStreet map, který je v neustálém vývoji a řada míst se tak postupně stává zmapovanějšími. Jak sám vývojářský tým uvádí: „Mapy získáváme z mezinárodního projektu OpenStreetMap, což je komunitní projekt podobný Wikipedii, který umožňuje uživatelům vytvářet a upravovat mapy. Pokud na mapě něco chybí nebo je špatně, můžete to pomoci opravit přímo na OpenStreetMap.org a vaše změny se tak budou moci objevit už v příští verzi MAPS.ME.“
Do mapy lze také importovat body zájmu ze všech běžných formátů, které jsou na mnoha cestovatelských serverech či diskusních fórech volně dostupné. Do mapy si tedy před cestou uložíte místa, která chcete navštívit anebo celou trasu, kterou pak můžete následovat. Body můžete i sami vytvářet přímo v aplikaci a tvořit si tak mapu vlastní. Pokud máte staženou větší variantu s možností navigace, lze se nechat po cestách navigovat.
Aplikace je k dispozici zdarma.
High Altitude
Pro vysokohorskou turistiku je parametr nadmořské výšky důležitou hodnotou. Moderní GPS přístroje umí nadmořskou výšku určit, ale její přesnost není příliš velká. GPS polohu – zeměpisnou délku a zeměpisnou šířku lze i pomocí vestavěné GPS ve smartphonu určit velmi přesně. Při dobrém výhledu na oblohu, tedy dobrém signálu z mnoha GPS družic je přesnost velmi vysoká v řádech metrů.
Horší je to s nadmořskou výškou. Kvůli charakteristice dopočítávání je její přesnost velmi malá a chyba výšky se pohybuje v řádu desítek až stovek metrů. Záleží na celkovém času sledování družic, kdy s delším časem připojení přesnost výpočtu nadmořské výšky stoupá. Se smartphonem, který je velký žrout baterie, budete kvůli přesnosti těžko připojeni delší čas. Jak tedy během krátké chvíle určit přesně nadmořskou výšku?
Aplikace High Altitude obsahuje databázi přesné souřadnicové síťe nadmořských výšek požadované oblasti. Využívá data amerického institutu USGS a lze je stáhnout přímo z aplikace. Oblasti téměř celého světa jsou rozděleny na malé části, takže s sebou v paměti telefonu nenesete zbytečná data navíc – uložíte si jen ty potřebné mapy.
K přesné určení nadmořské výšky pak stačí počkat na přesnou GPS polohu a program z mapy odečte přesnou nadmořskou výšku, kde se chyba pohubuje maximálně v řádech metrů. Pro srovnání se zobrazuje i nadmořská výška naměřena pomocí GPS.
Aplikace má dva módy. Jednoduché zobrazení číselných hodnot a mapové zobrazení. V mapovém módu vidíte svou aktuální polohu. Pomocí posunu a poklepání na mapu lze zobrazit nadmořskou výšku i na jiném místě, než kde se právě nacházíte.
Ovládání je velmi jednoduché a design strohý, ale svůj účel splní na jedničku. Aplikace je zdarma.
High Altitude |
Obchod: | Odkaz ke stažení: |
Google Play | stáhnout |
Sun Surveyor
Pro lidi, pohybující se v přírodě, tedy pro nás outdoorové nadšence, je velmi důležité rozumět přírodním náležitostem. To jak a kde se pohybuje Slunce, kdy a kde je den nejdelší a také jak nám Slunce, Měsíc, ale i hvězdy pomohou určit správnou orientaci. V krajních případech mohou být tyto znalosti zásadní pro záchranu zdraví i života.
Aplikace SunSurveyor se soustřeďuje na Slunce a Měsíc a zobrazuje veškeré informace, které určují jejich aktuální stav a polohu. Pro většinu funkcí není potřeba připojení k internetu, protože tělesa se pohybují po předem spočitatelných drahách. Aplikace tedy pracuje se vzorci, které jsou schopné při znalosti času a přibližné zeměpisné polohy potřebné informace spočítat.
Základními informacemi, které můžeme o Slunci a Měsíci z aplikace získat, jsou časy východu a západu, aktuální poloha i poloha ve zvolený čas (neomezeně do minulosti i do budoucnosti).
Dráhy těles a jejich polohu lze zobrazit několika způsoby. Na podkladové 2D mapě (pouze online použití), v přehledném 3D zobrazení, které využívá vestavěný kompas telefonu (většina nových zařízení jej má) a při internetovém připojení aplikace využívá Google StreetView. Dokáže tak tělesa promítnout virtuálně do zobrazeného panoramatického záběru. Nejzajímavějším použim je tzv. rozšířená realita – AR zobrazení. V tomto módu se pomocí vestavěného fotoaparátu Slunce či Měsíc promítnou pomocí jednosduché grafiky virtuálně přímo do krajiny kolem vás. V tomto módu můžete zjistit, kdy slunce zapadne, za les, kdy se schová za horu anebo kde a kdy vyjde Měsíc.
Praktické využití aplikace v outdooru je obrovské. Podle délky dne si naplánujete délku treku, podle polohy Slunce při jeho východu si postavíte stan, abyste se ráno neupekli anebo naopak, aby stan co nejdříve pohltal veškeré teplo z ranních paprsků. Aplikace zobrazuje také tzv. zlatou a modrou hodinu, což jsou časy, kdy je vlivem atmosférických jevů specificky zabarvená obloha. To ocení zvláště fotograficky založení uživatelé. Zobrazení parametru prodloužení stínu zase usnadní dopočítat výšku objektů, které stín vrhají.
Ve dnech kolem úplňku lze při měsíčním svitu a jasné obloze chodit po lehčích terénech. V aplikaci naplánujete i takovéto noční pochody, kdy je dobré znát nejenom východ a západ Slunce, ale i fázi Měsíce. V aplikaci ještě kromě aktuální fáze zjistíte iluminaci, tedy množství světla, které Měsíc aktuálně vyzařuje a také jeho polohu na obloze, což se hodí převážně v horách, kde měsíčnímu svitu mohou vysoké štíty razantně stínit.
Samozřejmostí jsou kalibrace kompasu a pohybových čidel telefonu i možnost předem si uložit GPS polohy anebo je naimportovat z jiných zdrojů.
Aplikace je lokalizovaná do českého jazyka a její základní verze je zdarma. Plná verze stojí (dle aktuálního kurzu USD/CZK) kolem 200 Kč.
Charakteristika chytrých telefonů (miniaturizace, velký displej, tisíce funkcí) nedovoluje zařízení používat dlouhodobě bez přísunu energie. Pokud nebudete mít po cestě možnost dobití telefonu ze sítě, ze záložních baterií či ze solárního panelu, používejte jej chytře. Zapínejte ho, jen když bude třeba, využívejte „mód letadlo“ a povypínejte funkce, které v horách určitě potřebovat nebudete.
Pamatujte také, že 100% spoléhat na tak chatrné zařízení, jakým je chytrý telefon je krajně nezodpovědné. Mějte tak po ruce vždy záložní variantu, ať už v podobě papírových map anebo astronomických a geografických znalostí.
Výše popsané aplikace mám osobně vyzkoušené a prověřené. Vaše připomínky, názory a tipy na další aplikace podobného rázu rád přivítám v diskuzi pod článkem. Přeji pohorové léto!