Strečink neboli protahování, je pro některé sportovce doslova očistec, jiní si bez něj tréninkovou jednotku už ani neumí představit. Pravdou však je, že důkladné protažení je stejně důležité jako tvrdý trénink a pro sportovní lezení to platí dvojnásob.
Znáte ty kroky, kdy potřebujete nohu dostat hodně vysoko a ono to nejde jen o pár čísel? Pokud pravidelně protahujete, tak máte svědomí čisté, ale pokud ne, tak právě tady jsou velké rezervy.
Proč se vůbec protahovat?
Kromě toho, že budete moct „brát“ více chytů a stupů (zvyšuje pohyblivost a rozsah), je strečink prevencí proti svalovým zraněním a urychluje regeneraci. Protažení vám také může pomoct po psychické stránce (zklidnění).
Po fyzické zátěži (kontrakcích) se svaly tzv. zkracují. Protažením svalstva jednak obnovujete původní délku a jednak urychlujete vyplavování laktátu, který se při lezení ve svalech nahromadil.
Jak na to?
V souvislosti se strečinkem se musí dodržovat několik zásad:
– Při provádění cviku neděláte žádné další úkony. Klasickou chybou je, když někdo protahuje například ruce a prochází se u toho.
– Každý cvik musí probíhat plynule. Proto se vyvarujte trhavých a švihových pohybů, které by mohly sval natáhnout nebo dokonce natrhnout.
– Jednotlivé cviky děláte jen do tzv. „příjemné bolesti“. Pálení, řezání apod. je už za hranicí toho, na co je váš sval připraven.
– Cvičení provádějte na tvrdší podložce.
– Velmi důležité je pravidelné dýchání. S každým výdechem se snažíte sval o kousek více protáhnout (stačí jen pocitově).
– Při dosažení krajní polohy cvik hned „neutněte“, ale pomalu se vraťte do zahajovací polohy.
– V krajní poloze zkuste setrvat 20 – 30 vteřin. Cvik opakujte 2x – 3x.
– Cviky po pár týdnech vždy obměňujte.
– Procvičujte vždy celé tělo a ne jen partie, které vás bolí. Někteří lezci sice protahují, ale způsobem „jen aby se neřeklo“. Takže si na pět vteřin protáhnou každé předloktí a mají hotovo.
Nebudu vám vypisovat jednotlivá protahovací cvičení, těch jsou na netu doslova tisíce. Pro inspiraci se můžete mrknout na následující video Chrise Sharmy. Pár užitečných tipů ve videu určitě najdete. Jedná se sice o „zahřívací cvičení“, ale cviky, které Chris předvádí, nejsou dynamické a proto se dají provádět před i po zátěži. Vždy je však lepší protahovat, až když jsou svaly „zahřáté“ (protahování byste měli zařadit jak na začátku tréninku, tak na jeho konci).
Je třeba připravit se na to, že začátky jsou těžké. Na druhou stranu se velmi rychle zlepšíte. Doslova s každým dalším protahovacím cvičením uvidíte pokrok a to je motivující. Protahování nesmíte brát jako něco navíc. Přijměte ho jako součást lezení, stejně jako navázání se na lano.
Většina špičkových lezců a horolezců cvičí jógu. Když to velmi, velmi zjednoduším a vezmu jen z hlediska svalstva, tak je to vyšší level protahování .