Podnětem k výstavbě přehrady na Mšenském potoce byly katastrofální povodně z roku 1887, jejichž výsledkem byly do té doby nejrozsáhlejší škody na majetku i na životech.
Na místě starého rybníka ze 17. století byla v letech 1906 – 1909 vybudována i přes protesty obyvatel Mšenská (Jablonecká) přehrada. Původně měla údolní nádrž vyrůst na jiném místě, ale stavba vodního díla znamenala tak značný zásah do místní zástavby, že po protestech obyvatel a mšenských představitelů Vodní družstvo Liberec stavbu přehodnotilo a posunulo hráz výše proti proudu Mšenského potoka. Přehrada je napájena mimo Mšenského potoka také vodami z Bílé a Lučanské Nisy, které sem přivádí podzemní štoly.
Dnes vodní nádrž patří městským přehradám ve střední Evropě. Délka hráze v koruně je 426 m, výška hráze nad základem činí 20 m, jezero má plochu 40 ha a maximální hloubku téměř 15 m. Někdy po roce 1945 byl do přehrady svržen pamětní kámen Otto Intzeho, projektanta jizerskohorského systému protipovodňových přehrad, ale v roce 1997 byl vyzdvižen a opravený dnes stojí v parčíku pod hrází. V letech 1998 – 2000 byla v hrázi přehrady vybudována sanační štola, která slouží k monitorování a odvádění průsakové vody.