Co naplat, občas je také nutné vyprat. Jak ale prát všechny možné ..texy a podobné speciální a na zacházení a údržbu citlivé materiály, aby si co možná nejdéle zachovaly své původní vlastnosti? Prát v pračce nebo ručně? Jak mýt boty, stany a další věci se dozvíte v našem článku …
Prakticky každý svrchní díl našeho oblečení, obutí, výbavy byl výrobcem nějak upraven, impregnován tak, aby odpuzoval na povrchu vodu, nepřijímal vlhkost a také se snadno nešpinil. Zkráceně to často bývá označeno jako DWR (Durable Water Repellent).
Je jedno jedná-li se o horskou větrovku, kvalitní flísku, péřovku nebo spacák. Také to platí samozřejmě i u bot a ostatní výbavy, jako je stan, batoh, úvazek nebo někdy i lano. Doplňky jako čepice a rukavice prstové i palčáky musí být podobně ošetřeny samozřejmě také a tyto úpravy jsou dnes provedeny už i na většině běžného městského oblečení.
Praní outdoorového oblečení a výstroje
Většina uživatelů má možná stále tak trochu obavu, že vypráním si vodoodpudivost zcela zničí a tak používá tyto výrobky bez praní co nejdéle, to je ale chyba! Každé větší znečištění způsobuje zhoršení účinnosti vodoodpudivé úpravy, prodyšnosti a je proto nutné vždy včas materiál vyprat, vyčistit.
Nejde-li to pouze čistou vodou a nechcete, či nemůžete svěřit výrobek chemické čistírně, musíte jej vyprat. Nemusíte mít obavu, že občasným praním, ovšem jen správnými přípravky, výrobky takto ztratí své původní skvělé vlastnosti. Materiály zůstanou i nadále vodoodpudivé, nepromokavé a prodyšné, ať se jedná o běžné výrobky nebo o speciální materiály jako je Gore-Tex®, Sympatex®, nano-materiály apod.
Obavy většinou pocházejí se zjištění, že vy nebo někdo známý si vypral svou drahou a kvalitní výbavu v nějakém obecně známém a všem domácnostem doporučovaném super pracím prášku, saponátu a její povrch se nyní v dešti nějak příliš smáčí, případná membrána pak nemůže dýchat a máte pocit, že impregnace, či funkčnost celého výrobku je poškozena. Naštěstí to není konečná pravda, je nutné ovšem tuto výbavu vyprat znovu a to nejlépe ve speciálním pracím mýdle, který neblahé účinky obvyklých pracích prostředků opět odstraní a navrátí původní vlastnosti vodoodpudivosti a prodyšnosti zpět. Po každém praní je ale velmi důležité všechny zbytky jakékoliv prací lázně vždy ze struktury praného materiálu pečlivě vymáchat, odstranit v čisté vodě. To platí pro praní čehokoliv, všeobecně.
Pozor na nevhodné chemické přísady
Běžně se kupují do domácností nejrůznější značky pracích prostředků které většinou obsahují také mnoho různých pomocných látek, co sice zlepšují jejich prací účinnost, měkkost a vůni po vyprání, ale právě tyto změkčovadla, zjasňovače, zvlákňovače, které mají po vyprání zůstat a také i přes důkladné vymáchání většinou zůstanou na povrchu všech vláken praného materiálu. Jejich molekuly jsou většinou hydrofilní a ruší tak účinek původní vodoodpudivé úpravy. Většinou ale jen překryjí molekuly původní impregnace, která je pak téměř neúčinná.
Obsahuje-li však některý prací prostředek i tzv. bioenzym, tak ten u některých impregnací navíc i urychluje zeslabení jejich účinků. K těmto změnám nesmí proto při praní dojít, všechny výrobky u kterých chcete zachovat původní vlastnosti musíte prát pouze v těch pracích prostředcích, co jsou bez detergentů, aviváže a podobných látek, tedy vždy nejlépe ve speciálních pracích mýdlech které se většinou prodávají v těch lepších prodejnách s outdoorovou výbavou. Tato mýdla totiž vůbec podobné přísady neobsahují, a proto sice naše praní v nich trvá delší dobu a není až tak skvěle účinné, nezměkčí látku, nezjasní barvy, nenavoní, ale původní vlastnosti výrobku dané výrobcem zůstanou zachované.
Nutno zde ovšem znovu připomenout, že samozřejmě tyto speciální prací prostředky na impregnované materiály mají trochu nižší prací účinek, než ty propagované super saponáty, ne sice o mnoho, ale i proto je lepší prát častěji a jen mírně špinavé věci, než masivní špínu a lety zašpiněné materiály najednou a doufat, že se vše zázrakem vrátí do původního stavu.
Výrobci speciálních pracích prostředků do outdooru deklarují, že jejich prací mýdla přírodě neškodí, jsou bezfosfátová, také se snadno rozloží na neškodné látky a lze proto v nich prát i v přírodě, ve studené vodě. To se hodí zvlášť při delších cestách, expedicích. Myslím ale, že do potůčku bych pak stejně zbytek špinavé prací lázně nevylil, fauně i flóře bych tím určitě neprospěl.
Vyplatí se také vždy před praním na ta nejvíce zašpiněná místa nanést nejdříve koncentrovaný roztok, nechat ho vsáknout a pak teprve prát celek buď ručně, nebo je-li to možné, tak raději v pračce. Pračka vypere vždy rovnoměrněji a důkladněji než naše ruce, jen máchání je lépe nechat v ní proběhnout vícekrát.
Lepší je měkká voda
Pere se nejlépe v měkké vodě, dešťovce, která také po praní nejlépe vyplaví zbytky prací lázně z materiálu, hodně tvrdá voda, studniční, pere hůř a dokonce mnohdy potřebujete zvýšit i dávkování pracího prostředku, hůře také máchá a je proto k praní méně vhodná. Změkčovadla vody však také nesmíme použít! Doporučuje se prát při maximální povolené teplotě prací lázně, aby bylo praní co nejúčinnější.
Nezapomeňte vždy před praním zapnout všechny zipy, výhodné je i sepnout k sobě rukávy a také spojit spolu nohavice a také pečlivě uzavřít i tzv. suché zipy. Uchráníte tak své prané věci před možným poškozením.
Jak prát peří?
Prací prostředky se nabízí obvykle ve dvou provedeních, běžné na všechny textilie a na zvlášť určené pro praní péřových výrobků, jako jsou spacáky, bundy, kombinézy, ale lze je doporučit i pro výrobky se syntetickou isolací jako Thinsulate®, Hollofil® apod. Praní zvlášť péřových výrobků je náročnější, jemnější peří se nesmí zbavit své přirozené vodoodpudivosti, pouze špíny a pak si musíte dát pozor hlavně při sušení, vždy sušit tak opatrně, aby se zachovaly co nejvíce původní vlastnosti, zvlášť velký objem, loft tohoto přírodního materiálu. Vzhledem k této citlivosti péřových výrobků na ztrátu kvality se proto obvykle neperou příliš často a snažíme se je při používání vždy co nejméně znečistit. Prát by se měly jen v pračkách s předním plněním, aby uzávěr na bubnu nepoškodil praný výrobek a sušit pak lze i péřové výrobky v sušičce, samozřejmě při dodržení všech pokynů uvedených výrobcem.
Nano textilie
Ale výrobky s nano textilií se doporučují také prát v jemných pracích gelech určených výhradně pro ruční praní, například nyní i nanoroušek, nanošátků, a proto i ostatních nano materiálů. Pravděpodobně stejně vyhoví i různé prací gely určené pro outdoorové výrobky!
Je možná také trvalá nepromokavá úprava běžného textilu LTProtect pomocí nanotechnologie. Dál se ale nabízí, snad v blízké budoucnosti převratná změna! Cituji s Technického týdeníku: Například praní špinavého prádla. Snaží se o to nanotechnologové Royal Melbourne Institute of Technology v Austrálii. Vyvinuli totiž postup, kterým lze levně a efektivně vylepšit běžný textil speciálními nanostrukturami, které po ozáření světlem dovedou rozkládat organickou hmotu. Pokud jde o textilie, jejich výhodou je, že samy o sobě mají poměrně komplikovanou trojrozměrnou strukturu. To jim usnadňuje absorpci světelného záření a zrychluje rozklad organických látek. (19. červenec 2016) a dál se nic neděje?
Čištění outdoorové obuvi všeho druhu
Výjimečně se doporučují prát i celé boty, nejlépe jen čistou vodou nebo samozřejmě také v tomto speciálním pracím mýdle, pak ovšem dobře vymáchat a hlavně je vždy musíte pečlivě a velmi pomalu vysušit. Situace s celkovým praním nastane například namočíte-li si celé nohy v nějaké špinavé vodě, či bahně, rašelině. Zde pozor, chodit déle ve zcela mokrých botách se nedoporučuje, mokrá kůže se vytáhne, zeslabí a po vysušení ztratí svou pružnost a mohou snadno vzniknout trhlinky a bota tak ztratí své vlastnosti, kvalitu.
Boty se jinak doporučuje pouze omývat, maximálně pomocí měkkého kartáčku zvenku, a vytírat vlhkým hadříkem, houbičkou zevnitř. Snažíme se tak zamezit růstu mikroorganizmů na podšívce boty, případně existují i spreje, které je uvnitř bot hubí.
Při sušení žádné boty nesmíte vystavovat působení většího tepla ani tepelného záření, například od kamen či ohně. Doporučuje se jen pokojová teplota a suché větrané místo, pak se boty nerozlepí a jejich materiál nepoškodí. U hodně mokrých bot se nejlépe suší vycpáním suchým novinovým papírem, který vždy po navlhnutí stále měníte opět za další, suchý. Důležité je sušit samostatně i šněrovadla a sušit vyjmuté nebo třeba i desinfikovat po použití, musíte také vložky do bot.
U bot se také častěji obnovuje jejich zevní impregnace, ale vždy pouze na čisté a většinou také suché boty, to není ale už vždy nutné, jsou impregnace i na vlhké boty. Na odstranění odolných mastných, voskových či velmi špinavých skvrn se používají čistící gely které se po přilnutí i se špínou odstraní kartáčkem s umělých vláken. Gel lze takto použít na všechny druhy kůže, nebo i kombinace s textilem podle návodu.
Jak na správnou impreganaci outdoorové obuvi, vybavení a oblečení jsme se zaměřili tady.
Stany, celty atd.
Stany a třeba i žďarského bivakovací pytle, celty a ponča se díky své velikosti, zalepeným švům a u stanu i zcela nepromokavé podlážce se většinou neperou, určitě pak ne v pračce! Opatrně lze použít pouze vanu, či podobnou velkou nádobu, ale většinou stačí když je vztyčené, pověšené omyjeme z venku buď pouze čistou vodou nebo roztokem zmíněného pracího mýdla a pak dobře a pečlivě opláchneme. Zalepené švy by se praním nepoškodily díky pracímu prostředku, ale mechanickým namáháním v pračce, kterému se dá jen těžko ve velkých plochách stanu a u podobných výrobků zabránit.
Batohy a další výbava
Prát v roztoku pracího mýdla můžete i batohy, návleky, úvazky, smyčky a dokonce i celé lano, je-li to nutné a nepomůže-li jen pouhá čistá voda. Nečistota opravdu žádnému materiálu neprospívá a jak jsem zmínil, ničí se jeho vodoodpudivost a při mechanickém namáhání se pak zkracuje i jeho životnost.
Další věcí ovšem je, že každé praní vždy o trochu oslabí i tu nejlepší impregnaci a i u těch nejlepších je nutné, třeba až po mnoha praních impregnaci také obnovit, ať tu původní, když ji známe a je pro nás realizovatelná, tak nějakou jinou, vhodnou i pro naše použití. Obnovení té stávající, původní impregnace po každém praní také pomůže můžeme-li, dovoluje-li to výrobce, sušit výrobek při vyšší teplotě v sušičce. Nebo lze povrch opatrně přežehlit správně teplou, opět tedy jen co povoluje výrobce, žehličkou, urychlí se tak polymerizace impregnace narušené praním a množstvím vody při máchání.
Levnější výrobky na trhu mívají občas i dost nekvalitní, nedostatečnou impregnaci, tak je nutná její obnova mnohem dřív a většinou ta nová pak je kvalitnější než byla původní. Právě praní v těchto speciálních pracích mýdlech umožní i následné dobré přilnutí molekul nové impregnace k materiálu, což je velmi důležité, protože tomu přilnutí a následné polymerizaci také ty zbytkové detergenty a podobné látky z normálních pracích prostředků brání. Prací mýdla používejte raději jen od osvědčených výrobců jako například jsou už na našem trhu známí Atsko, Nikwax, 3M, Granger`s či Toko, protože třeba známé mýdlo s jelenem nám tyto potřebné vlastnosti nijak nezaručuje.
Sušení
Sušení nepromokavých a prodyšných materiálů bez sušičky je také zdlouhavější proces, protože odstředění v pračce tu nemá žádný smysl, může výrobky jen poškodit, musíte je proto mokré jen pověsit a nechat takto úplně uschnout, obnova původní kvality impregnace pak za běžné teploty může trvat, podle druhu impregnace, i několik dní. Ne všechny nepromokavé materiály ale sušičku a vyšší teploty snáší, velmi pečlivě si předem zkontrolujte toto označení na štítku výrobku!
Impregnacím je nutné se věnovat v samostatném příspěvku. Všichni jmenovaní výrobci speciálních pracích prostředků na našem trhu nabízí také i různé typy impregnací, vyráběné na různých základech (polymery a fluorované uhlovodíky) a proto i s rozdílným způsobem použití a účinky. K tomu je dobré znát typ impregnace použitý na vašem konkrétním výrobku a použít stejný druh pro její obnovu.
Na závěr si ještě dovolím upozornit na jednu zajímavou vlastnost kterou tyto speciální prací prostředky mají. Odstraní samozřejmě z praného materiálu veškeré mikroorganismy a špínu která by je mohla živit, a tím i látka přestane vydávat jakýkoliv zápach, přičemž žádný další odér se jí už uměle nepřidává. Sníží se tak proto značně pravděpodobnost, že budete velkým vonným lákadlem pro různý hmyz, nebo bodem zájmu i pro větší zvědavé dravce s dobrým čichem a to je také docela našeho pozoru hodné a důležité při pobytu v přírodě. Toto zbavení se zápachu, vůní, samozřejmě pak platí pro všechno vaše vybavení, co máte sebou, včetně nutného velmi dobře utěsněného obalu na jídlo, pití, případně i všech kosmetických výrobků.
Ahoj, docela dost loděnic bylo pod vodou. Co s materiálem, který byl „kontaminován“, jak se dnes s oblibou říká.
Lodě, pádla, prostě nenasákavé věci – omýt, pokud to jde vyndat i opěny z lodi a desinfikovat. Pozor, jen PE pěny (ale těch je v lodích většina) odolávají oxidantům jako je právě třeba Savo.
Oblečení, bundy, vesty, prostě „vodácký hadry“ – nikoliv neoprenové – podobný způsob – máčet, odvšivit, desinfikovat a nakonec zkusit přeprat a vymáchat v Jaru – odstraní s konečnou platností zápach z vody, který ani Savo neumí.
Neoprenové věci – |Savo a jiné chlórované záležitosti mohou zkrátit životnost – prostě neprospívají mu. Tedy jenom přeprat, když tak v mýdle a nakonec zas ten Jar. A špricka už nesmrdí.
Věci, které mohu postrádat a nejde je moc vyprat je klepší vyhodit. Když už ve skřínce byl třeba i vařič, ešus, stan, nedejbože spacák a další vybavení na cesty, jó to pak je neštěstí. Ale i s tím se dá podobným způsobem poprat. Jen předloňskou konzervu, která zbyla z výletu, doporučuje hlavní hygienik vyhodit.
Omlouvám se, že to lepím k tomuhle článku, ale tak mně to napadlo, že by to mohl ted někdo potřebovat.
Vojta Jančar
Ahoj,
stala se mi taková věc že moje mamča mi vyprala péřovku v běžném pracím prášku.Může to mít nějaké nelibé dopady na hřejivost bundy nebo něco jiného?
díky
Téma měsíce: Za sněhem do Skicircus Saalbach
Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: lyžování a freeride snů v obří lyžařské areně v srdci Alp
FIS Alpine World Ski Championships Saalbach 2025: jedinečná podívaná na MS v alpském lyžování v Salcbursku
Zimní dovolená ve Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: Zábava pro celou rodinu
Rady k vybavení
V suchu i za deště. Správná impregnace pohorek
Nejlepší trekové boty a pohorky 2024: výběr testerů Světa outdooru
Jak vybrat nepromokavou bundu?
Knižní tipy
Snow Film Fest 2024: adrenalin, humor, i dojetí na plátnech kin
E-BOOK 1. POMOC NA HORÁCH: zdarma ke stažení
Zajímavé vybavení
Merino spodní bunda MT900
Z merino vlny (63 %), ideální jako 2. hřejivá vrstva
8B+ BRAD
Brad Pitt mezi lezeckými pytlíky.
Nikon Prostaff P7
„Ten kouká…“
Turistický batoh Quechua MH900
Společník na túry - 970g, záda ze síťoviny, 8 kapes
Zajímavé túry
Velký Choč s výhledem na čtyři národní parky Slovenska
Hayduke trail: kaňony a pouštěmi na jihozápadě USA
Główny Szlak Beskidzki – polský trail mezi Českou a Ukrajinskou hranicí
Další zajímavosti
Podzimní kolekce značky Columbia nabízí funkční technologie pro pohodové outdoorové zážitky
Poručíme větru, dešti… sněhu? Nová kolekce od Sensoru krotí všechny živly
Barefoot obuv: Do přírody i na horské výšlapy