Poutavý výlet na Cima del Cacciatore

Poutavý výlet na Cima del Cacciatore

Jedním z nejzajímavějších výletů v italské části Julských Alp je výstup na vrchol Cima del Cacciatore, který můžeme zkombinovat s prohlídkou poutního kláštera Monte Santo di Lussari. Kruhový výhled z vrcholu na blízké vrcholy a hluboká údolí patří k nezapomenutelným zážitkům.

Popis Trasy

Od městečka Camporosso vyjedeme lanovkou na 1760 m vysoký vrchol zdvíhající se jižním směrem od hlavního údolí. Zájemci o pěkný výhled si v lanovce mohou sednout zády ke směru jízdy a sledovat klesající údolí a protější Karnské Alpy. V blízkosti horní stanice lanovky stojí klášter Monte Santo di Lussari, oblíbené poutní místo, kde najdeme rovněž řadu malých obchůdků.

Projdeme okolo kláštera a vystoupíme na blízký vrcholek, který nabízí další z krásných výhledů do okolí. Jižně od nás se tyčí hřeben ­s vrcholem Cima del Cacciatore, který je cílem naší další cesty. Z vrcholku sejdeme k silnici a po ní pokračujeme jižním směrem na křižovatku, kde začíná značená stezka č. 613. Spolu s ní nejprve krátce vystoupáme k odpočinkovému místu s lavičkou, za nímž cesta pokračuje po okraji lesa. Vlevo pod námi se nachází údolí, které můžeme sledovat až do chvíle, kdy vystoupáme do malého sedla.

Před námi se otevře rozlehlé, ploché údolí s roztroušeným smrkovým porostem a za ním se již poměrně blízko zdvihá vrchol Cima del Cacciatore. Cesta obchází údolí z levé strany a mírně stoupá úbočím skalního masivu. Přibližně 500 m od sedla dojdeme k začátku velkého kamenitého kotle, sevřeného strmými skalními stěnami. Cesta jej obchází zprava a místy poněkud strměji stoupá jeho pravým úbočím až těsně pod holé vrcholy. Podél úpatí vrcholů masivu pokračujeme až k místu, kde začíná nejnáročnější část výstupu, při níž využijeme žebříků a natažených ocelových lan.

Po chvíli již staneme na nejvyšším vrcholu Cima del Cacciatore, odkud je nádherný výhled na vrcholy Cima del Riofreddo, Jôf Fuart, Jôf di Montasio, Monte Nabois a další. Potěší nás i pohled na velký kotel pod vrcholem, na klášter Monte Santo di Lussari a Karnské Alpy v pozadí. Méně zdatní mohou místo výstupu po žebříku pokračovat dále po pěšině, jež zanedlouho stoupá na jeden z vedlejších vrcholů, rovněž s krásným výhledem na výše zmíněné dominanty.

Z vrcholu cesta pokračuje krátkým náročnějším sestupem jihozápadním směrem, který později přechází v pohodlnější chůzi po mírně klesajícím chodníku. Na křižovatce značených cest se vydáme vlevo po stezce č. 617, která nás přibližně po 500 m dovede do sedla Sella Prasing. Zde odbočíme vpravo po široké cestě, po které vede stezka č. 615. O kilometr ­dále pokračujeme na rozcestí rovně a posléze dojdeme k místu, kde pohodlná cesta končí. Následuje prudší sestup, značená stezka posléze vyústí na pohodlnější cestu, po níž zanedlouho dojdeme k potoku Saisera protékajícímu stejnojmenným údolím. Za potokem narazíme na asfaltovou silnici, po které se dáme vpravo, a po několika kilometrech pohodlné chůze pěkným údolím dojdeme k městečku Valbruna.

Informace o treku

Příjezdové místo, výchozí bod: Cam­po­rosso, možnost parkování u dolní stanice lanovky.
Možnost občerstvení: Camporosso, Mon­te Santo di Lussari.
Časový rozvrh: Camporosso – Monte San­to di Lussari 1/4 hod., Monte Santo di Lussari – Cima del Cacciatore 11/2 hod., Cima del Cacciatore – sedlo Sella Pras­nig 1/2 hod., sedlo Sella Prasnig – potok Saisera 3/4 hod., potok Saisera – Valbru­na 3/4 hod.; celkový čas 33/4 hod.
Náročnost: středně těžký výstup po dobře značených a jištěných cestách.
Nejvyšší bod: Cima del Cacciatore, 2071 m.
Převýšení: 1191 m.
Nejvhodnější období: začátek června až konec září.
Upozornění: alternativní možností návratu z Cima del Cacciatore je stejná cesta zpět a sestup lanovkou a nebo po značené stezce č. 613 klesající do údolí na okraj městečka Camporosso.

Italské Alpy – východ, Nakladatelství MIRAGO Ostrava

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: