Poslední dílek skládačky s názvem Second Seven Summits doplněn

Poslední dílek skládačky s názvem Second Seven Summits doplněn

Dílo dokonáno! Italský horolezec Hans Kammerlander dokončil jako první člověk na světě projekt Second Seven Summits, respektive stanul na druhých nejvyšších vrcholech všech sedmi kontinentů. Těch hor je vlastně osm, proč tomu tak je, se dozvíte v článku.

Začátkem tohoto týdne se podařilo prolomit další mezník v horolezectví, když Hans Kammerlander vystoupil na všechny „ty druhé“. Začal v roce 2001, a to hned tou největší výzvou v podobě K2 (8611 m, Asie). O osm let později (2009) následoval další úspěšný výstup na Ojos del Salado (6893 m, Jižní Amerika). Když vylezl poslední jmenovaný vrchol, napadlo ho uskutečnit již zmíněný projekt Second Seven Summits (dále jen „SSS“). Od této chvíle už to šlo ráz na ráz a v průběhu dvou let se postavil na „střechu“ dalších šesti velikánů. Jmenovitě jsou to Mount Kenya (5199 m, Keňa), Dykh-Tau (5205 m, Evropa), Mount Logan (5959 m, Severní Amerika), Mount Townsend (2209 m, Austrálie), Puncak Mandala (4760 m, Oceánie) a zakončil to Mount Tyree (4852 m, Antarktida).

Proč kontinent Austrálii a Oceánii zastupují dvě hory?

Toto téma „nakousl“ jako první fenomenální Reinhold Messner, když původní projekt Američana Richarda Basse Seven Summits upravil tím způsobem, že místo pevninského Mount Kosciuszko (2228 m, Austrálie) zařadil na svůj seznam vrchol, ležící na ostrově Nová Guinea, nesoucí název Puncak Jaya nebo-li Carstenz Pyramid (4884 m, Oceánie). Tímto vznikly dva seznamy. Od té doby horolezci raději lezou obě hory, aby je nikdo nemohl nařknout z toho, že jim nějaký vrchol chybí. Ve stejném duchu se tedy nesla i horolezecká pouť „SSS“.

Je obtížnější Seven Summits nebo Second Seven Summits ?

Většina horolezců se paradoxně přiklání k názoru, že vyškrábat se na nižší „bratříčky“ je těžší, a to hlavně technicky. K této problematice samozřejmě nejsem schopný zaujmout objektivní stanovisko, protože si můžu z obou seznamů odškrtnout leda tak Elbrus (5642 m, Evropa). Pokud bych si měl však vybrat jednu ze dvou nabízených možností, přiklonil bych se k většině a tím obtížnějším projektem bych označil „SSS“. Důvody mého rozhodnutí si můžete přečíst tady v dolní části textu. Vy se však rozhodněte sami, která z nabízených variant je „lehčí“.

Hansovi gratulujeme k jeho fenomenálnímu výkonu a přejeme mu ještě mnoho úspěšných výstupů.

http://theadventureblog.blogspot.com/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: