POPRVÉ na feratě – rady, tipy, návody

POPRVÉ na feratě – rady, tipy, návody

Myslím, že většina těch, kteří se poprvé vydají na zajištěné cesty, to podniknou s někým, kdo už s pohybem po nich má zkušenost. No, a pokud ne, tak jsou to dobrodruzi a těm se má vždy pomáhat!

Předem je asi dobré říct, že pohyb po zajištěných cestách je pro lezce celkem zívačka. Možná si zaposilují u nějakých těch „éček“, ale to je tak vše. A lidem, kteří nemají zrovna metr šedesát a sto kilo, to do obtížnosti cca B/C, z čistě sportovního hlediska, asi problém taky dělat nebude.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Na druhou stranu, feráty nepodceňovat. Padat by se na nich moc nemělo, protože takový pád vzhledem ke všemu tomu kovu okolo, může člověka doslova potrhat, nemluvě o silách při něm působících na tělo. Takže pozor na to! Často jsou pasáže i velmi exponované, no, a když se to zkombinuje s vlhkou nebo lehce namrzlou skálou, tak i na takovém „céčku“ to může být pěkné dobrodrůžo, a proto si před výletem kromě aktuálního počasí zjistěte, jak bylo o den, dva dříve a na jakou stranu je ferata orientovaná (jestli měla šanci vyschnout na sluníčku).

A teď zase z toho pozitivnějšího soudku, feráty vás dostanou tam, kde to dříve bylo jen pro ostřílené horolezce. Na to jsou hlavně mezi lezci vedeny dva názorové proudy, ale tím se v začátku asi nemá cenu zabývat.

Na co si dát pozor

  • Zjistěte si počasí. Myslete na to, že ferata je vlastně hromosvod a hlavně v létě jsou bouřky rizikem.
  • Už v dostatečné vzdálenosti před skálou si nasaďte helmu.
  • Provádějte vzájemnou kontrolu výbavy a navázání (pokud jdete na ferátu ve dvou a více lidech).
  • Veškerou metodiku si projděte v klídku doma a pak ještě před samotným nástupem na ferátu.
  • Při plánování túry počítejte i s nástupem, který může být i delší než vlastní ferrata a samozřejmě i se sestupem.
  • Na ferátě dbejte rozestupů, abyste se nevystavovali riziku strhnutí padajícím nad vámi.
  • Vždy myslete na to, abyste byli aspoň jednou karabinou jištěni.
  • Používejte nohy, neručkujte, jinak se rychle unavíte.
  • Buďte ohleduplní k ostatním a dávejte pozor na to, co chytáte a kam šlapete (hrozba uvolnění kamení).
  • Pokud s sebou berete trekové hůlky, dobře je upevněte na batoh, nenechávejte je za poutka na rukou.
  • Do batohu patří: lékárnička, čelovka, záložní oblečení v případě zvratu počasí.
  • Zkuste si sehnat topo feráty, na kterém budou rozepsány obtížnosti jednotlivých úseků a také časová náročnost.
  • Bacha na lidské špunty, které vytvářejí především cestovky se svými klienty.
  • Do telefonu si uložte potřebná a důležitá telefonní čísla.

Helma, sedák a jisticí set

Tak toto je nutná výbava, kterou byste na ferátě měli vždy mít. Helma, klasika, můžete to poprvé zkusit i v nějaké lyžařské, ale pozor na větrací otvory, kudy by mohl proletět nějaký ten šutřík. Stejně časem zjistíte, že horolezecká helma je mnohem pohodlnější, lehčí a asi do ní investujete. Ale teď beze srandy, helmu na ferátach nepodceňujte. V hezkých prázdninových dnech je na některé feráty doslova fronta, která postupuje ve stejné vertikální linii, což znamená stejnou trajektorii pádu kamenní, a to padá vždy nejvíce tam, kde jsou lidé, anebo kamzíci Usmívající se.

Na sedáku není co vymýšlet, používá se běžný, který je využíván také k lezení. Případně je sedák doplněn hrudním úvazkem, a to z důvodu těžkého batohu, který by vás mohl při pádu převážit a skončili byste hlavou dolů (s prsákem se vám těžiště přesune výš a nezlomíte se v pase). Sedák a hrudní úvazek se propojuje plochou smyčkou.

Video, ve kterém je ukázáno, jak propojit/uvázat sedák s prsákem pomocí ploché smyčky a také jisticí set

https://www.youtube.com/watch?v=R2zR7VR3ikU

Jisticí set

Představuje jej tlumič pádu a karabiny s pojistkou proti samovolnému otevření. S ohledem na karabiny si dávejte pozor při výběru blokovacího systému, který vám nebude na obtíž a nestane se, že dáte raději přednost riziku před pravidelným „cvakáním“ na ferátu. Proto je nejlepší si v obchodě manipulaci s nimi vyzkoušet, blokovacích mechanizmů je totiž několik druhů.

Důvody nehod na ferátach jsou nejčastěji uklouznutí/zakopnutí (až dvě pětiny nehod), třetinu tvoří srdeční příhody, následují poranění v důsledku pádu kamení a chybějící výbava nebo její selhání.

Obuv

Faktem je, že jsem na ferátach viděl lidi už v leda čem, a to od pantoflí, přes pohorky kategorie „D“ až po lezečky. Neříkám, že zmíněné je vždy vyloženě špatně, záleží na okolnostechUsmívající se. Obvykle se však doporučují, a já bych s tím souhlasil, boty s dostatečně tvrdou, ale zároveň přilnavou podrážkou/špičkou, které vám umožní i pohyb kotníku. Jinak řečeno nemáte nohu jako v sádře. Ideální jsou pak nízké boty s přilnavou podrážkou určené přímo pro feráty. Taky myslete na to, kudy pak budete sestupovat, protože například v takovém dolomitském suťovisku toho s běžeckými teniskami moc nepořídíte.

Osobně si myslím, že když půjdete na feráty poprvé, tak nemá cenu se až po zuby vyzbrojit  „předepsanou výbavou“ z katalogů, (nemám na mysli sedák, jisticí set a helmu, to je prostě dané) v podobě super ferátových rukavic, bundou za „x“ tisíc, která zajišťuje komfortní pohyb rukou a třeba zmiňovaných ferátových tenisek. Vždyť to poznávání a zjišťování, do čeho investovat, co je vám užitečné, je tak krásné. Jen si představte, až zase budete bušit ve středu do klávesnice a při natáhnutí se na klávesu „esc“ zavadíte mozolem. Hned si vzpomenete na víkendové „ferátování“ a ujistíte se, že příště už se rukavice asi budou fakt hodit.

Ještě doplním, že rizika na ferátach jsou podceňovaná. Na internetu je spousta metodických videí a článků, které se touto problematikou zabývají, takže pokud se chcete opravdu na feráty vydat na vlastní pěst, věnujte čas ještě přečtením/zkouknutím několika dalších metodických matrošů. Co se týče samotných destinací pro váš ferátový rozlet, tak nic nezkazíte například Raxem, Dolomity nebo oblastí kolem jezera Garda, ale to už je téma pro jiný článek Mrkající.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: