Pojištění je v dnešní době naprostou nezbytností při jakékoliv činnosti, při které hrozí riziko úrazu. A nejde jenom o sport. I člověk, který vykonává profesi ve které má nějakou zodpovědnost, má sjednáno pojištění odpovědnosti za škodu, pro případ, že by se něco stalo. Dnes se ale zaměříme na cestovní pojištění, které je pro nás, lyžaře a potažmo samozřejmě i snowboardisty stěžejní.
Před odjezdem
Zpočátku se může zdát, že se jedná o poměrně zamotanou pavučinu různých pojmů a druhů pojištění, ale obecně existují vodítka, která vám pomohou vybrat to pravé pojištění.Cestovní pojištění patří mezi tzv. komerční pojištění. Tzn. že je sjednáno mezi vámi a soukromým finančním domem, kterých jsou u nás desítky. Uzavírá se proto, že klasické pojištění, ke kterému máte kartičku pojištěnce, nepokrývá náklady spojené s případným úrazem na horách. Je tedy nezbytné mít před cestou uzavřeno komerční cestovní pojištění. V dnešní době to již není žádná věda. Dokonce nemusíte nikam chodit. Vše se dá zařídit po internetu, nebo po telefonu. Vyplníte formulář, nebo řekne operátorovi, co potřebujete a za deset minut již máte na vašem mailu pojistnou smlouvu, doklad o uzavření pojištění a některé další nepotřebné dokumenty. Po odeslání platby za pojištění z našeho účtu nabývá uzavřená smlouva na platnosti a my můžeme s klidem brázdit svahy.
Nikdy není od věci si zjistit do jaké výšky metrů nad mořem pojištění platí, protože některé ledovce se do tradiční tolerance pojišťoven proste nevlezou, takže v případě, že se vám něco stane nad hranicí, po kterou vám pojištění platí, počítejte s tím, že budete potřebovat kamarády, aby vás popotáhly o pár metrů níž. A nesmějte se, toto jsem už skutečně zažil.
Víte co od pojištění chcete?
Každá pojišťovna má trošku jiné cestovní pojištění a každá většinou nabízí hned několik variant. Pokud chceme být dobře pojištěni, budeme si muset připlatit, i když se nikdy nejedná o žádnou horentní sumu. Cena se odvíjí od výše krytí léčebných výloh, od nákladů zahrnutých do přepravy ze svahu do nemocnice (často neobsahuje výlet vrtulníkem), dále od pojištění proti ztrátě zavazadel a od výše pojištění odpovědnosti (kdybychom my něco rozbili, nebo někomu něco udělali). Vřele doporučuji pečlivě pouvažovat, jestli zvolíte nejlevnější, anebo nejdražší variantu. Za týdenní lyžování zaplatíme zhruba něco přes 400,-. A to si přiznejme, není až tolik za to, že mne v případě úmrtí dají do rakve a odvezou domů a já tak svým blízkým nezpůsobím ještě větší trable!
Na svahu
Již tradičně jsou s pojištěním spojena některá omezení týkající se pohybu na horách. Především sem patří dva body. Prvním z nich je fakt, že stane-li se cokoliv s vámi, nebo vy zaviníte jakoukoliv újmu na zdraví cizí osobě či na jejím majetku, budete podrobeni testu na alkohol, když odmítnete, stejně odběru krve se neubráníte. Takže protestovat je zbytečné. Bude-li výsledek negativní je to v suchu. Pojištění platí a vy si můžete oddechnout. Jestliže se však najde ve vaší krvi alkohol (i zbytkový z předchozí noci!), máte velikou smůlu a k této pojistné události se vaše pojištění nevztahuje a vše bude hrazeno z vašich nákladů. Druhým významným bodem je jízda mimo svahy. Rozhodneme-li se pohybovat ve volném terénu, musíme mít na paměti, že i v tomto přídě pojištění neplatí. V tomto ohledu je situace poněkud složitá. Existují totiž vyjímky. Jsou jím především tratě, tzv. značený volný terén. Jedná se o neupravený svah, kde nehrozí lavinové nebezpečí a vztahuje se na něj pojištění. Takže si dobře zvažte, jak se budete na svahu chovat a kde budete jezdit. Je to jen na vás.
Zvláštnost jménem Alpenverein
Jedná se o alpský klub, který svým členům nabízí roční pojistné, do kterého se vztahuje i skialpinismus, jízda mimo sjezdovky a vůbec jakýkoliv pohyb mimo terén. Pojištění se platí ročně. Kromě jiného se do něj vztahuje i například výlet helikoptéry, či vyprošťovací akce. Alpenverein nabízí členům rozsáhlý a propracovaný systém nejrůznějších kurzů a vzdělávání. Je určen především nadšencům, kteří vědí, že v Alpách stráví více času a pojištění se jim vyplatí, anebo pro ty, kteří se s upravenými svahy jen tak nespokojí.
Myslete tedy na své bezpečí a po důkladném zvážení vhodného pojištění neváhejte a sjednejte si jej, ať se vyhnete nepříjemným komplikacím. Ještě bych rád připomněl, že některé poplatky spojené s výjezdem horské služby, rolby, sanitky atd. hradíte přímo vy na místě a pojišťovna je zpětně proplácí. Z tohoto důvodu na svah nikdy, skutečně opakuji nikdy, nejezděte pouze s deseti, dvaceti eury, ale mějte u sebe vždy více aur, pro případ nouze.
Jakub „Rejnok“ Rejnuš, CK PUX