Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Podzimní Lake District: turistika na nejdeštivějším místě Anglie
2. 10. 2023
Jakub Zecha a Michaela Sýkorová
Národní park Lake District neboli Jezerní kraj patří mezi nejdeštivější místa deštivé Anglie. Návštěvníky láká nejen na šedesát jezer ledovcového původu, ale také do pohoří Cumbrian Mountains (Kumbrické pohoří), kde kromě nezapomenutelných výhledů nejdete také nejvyšší horu Anglie – Scafell Pike.
Hlavní sezóna pomalu utichá a do Lake District přichází podzim. Tráva zlátne, vítr sílí a z oblohy začínají neúnavně padat dešťové kapky všeho druhu. To úplně nezní jako titulek, který by si dala cestovní kancelář k zájezdu do destinace snů. A je to pravda. Turistika v sychravých dnech na nejdeštivějším místě Anglie rozhodně není pro každého. Pojďme se ale podívat, co vlastně Lake District nabízí a jak si jej co nejvíce užít. Samozřejmě jak jinak než v duchu outdooru.
Národní park Lake District se rozkládá na severozápadě Anglie v hrabství Cumbria nedaleko hranic se Skotskem. Samotný název bývá překládán jako jezerní oblast nebo jezerní kraj a je opravdu výstižný. V celém parku totiž najdeme přes šedesát jezer ledovcového původu. Některá z nich jsou malá a nenápadná, jiná naopak patří mezi nejznámější v Británii. Například jezero Windermere je největším v Anglii, jezero Wast Water naopak nejhlubším (79 m). Nejsou to ale pouze jezera, která dělají park nejnavštěvovanějším v Anglii. Hlavním tahákem jsou především Cumbrian Mountains (Kumbrické pohoří), které v sobě ukrývá nejvyšší horu největší země Spojeného království.
Krajina jezerního kraje
Jezerní kraj by se dal pomyslně rozdělit na dvě části. V nížinách, okolo velkých jezer, na návštěvníky čekají luxusní hotely, turistické atrakce, vycházkové okruhy po travnatých kopcích, plavby parníky po jezerech, zkrátka vše, co přitahuje turisty z různých koutů světa i Británie. Naopak na horách vás ohromí prostor pro klid a odpočinek. Zvláště pokud se sem vypravíte mimo hlavní sezónu.
Ačkoliv žádný z vrcholů Cumbrian Mountains nepřesahuje hranici 1000 m, pohoří člověka nadchne svou divokostí, skalnatostí i nezapomenutelnými výhledy. Dešťová voda si zde po tisíciletí razila cestu z holých vrcholků rovnou do moře, a tak vytvořila nespočet hlubokých údolí, soutěsek, koryt a vodopádů. Především na podzim vás oslní horské zlatavé louky a stříbřité řeky odrážející nízké sluneční paprsky. Samozřejmě nesmíme opomenout ani štoly a jeskyně z dob, kdy se tady těžila břidlice, a taky mořský vítr, který neúnavně udává směr a dotváří krajinu.
Kam za turistikou?
Než se vydáte poznat národní park z výšky, je potřeba zmínit několik věcí. I když se to na první pohled nezdá, zdejší výšlapy mohou být docela náročné. Jednak převýšením, které se překonává na relativně krátké vzdálenosti, ale hlavně počasím a podmínkami. Je naprosto běžné, že kopce jsou celodenně zahaleny v mraku a vlivem deště a silného bočního větru je člověk okamžitě promočený. K tomu nejsou turistické trasy moc značeny, a zejména na podmáčených loučkách se stezky rády ztrácí. A aby toho nebylo málo, občas se z ničeho nic objeví exponovaný úsek, kde je zapotřebí pomoc rukou, a pokud mrzne, je bez maček téměř nepřekonatelný. Kdyby to ale bylo jednoduché, tak to nás outdooráky nebaví. Vyjde-li počasí, bude patřit turistika v Lake District k vaším top zážitkům.
Scafell Pike: Na nejvyšší horu Anglie
Tak jako většina místních jezer má v názvu netradiční anglické označení „mere“ nebo „water“, i zdejší vrcholy mají svá specifická pojmenování. Většina z nich nese v názvu „fell“, což v překladu znamená holý kopec. Ani Scafell Pike není výjimkou a vzhledem k tomu, že je se svou výškou 978 m nejvyšší horou Anglie, neměl by chybět ve vašem itineráři. Na vrchol vede několik výstupových tras, a pokud se vypravíte z místa zvaného Old Dungeon Ghyll v údolí Great Langdale, budete mít pěkný dvacetikilometrový okruh s pohledy do srdce národního parku. Cestou zpět se nezapomeňte stavit na vyhlídkovém vrcholu Bowfell a sestoupit okolo vodopádu Whorneyside Force, který patří k těm největším v Lake District.
The Old Man of Coniston: pozůstatky těžby i fantastické výhledy
Na pozůstatky zdejší těžby člověk narazí na každém rohu. Není náhoda, že se z ničeho nic před vámi objeví opuštěná štola, lom nebo jeskyně. Některé z nich se dají volně prolézat, jiné jsou návštěvníkům navždy zapovězeny. Jedním z takových míst je vrchol The Old Man of Coniston. V jeho útrobách se po staletí těžila měď, kterou později nahradila břidlice. Dodnes můžeme při turistice narazit na několik volně přístupných štol, rezavějících lanových výtahů, kolejí apod. Odměnou za stoupání starým lomem jsou pak vrcholové výhledy na jižní část národního parku, jezero Coniston Water a mořský záliv Morecambe Bay.
Na vrcholy po vzdušných hřebenech
Lake District svou jedinečnou krajinou bezpochyby nadchne milovníky turistiky i skalního lezení. Ptáte-li se, zda existuje nějaká zlatá střední cesta mezi šlapáním a lezením, pak odpověď je ano. Mezi převážně plochými vrcholy se totiž najde několik vzdušných hřebínků, které vás přinutí dobře rozmýšlet každý krok a občas si pomoct rukama. V Británii je tento terén na pomezí turistiky a lezení tak populární, že pro tuto aktivitu mají dokonce speciální výraz „scrambling“. Např. hřeben Halls – Fell Ridge (v češtině spíše žebro) vás adrenalinově přivede na vrchol Blencathra v severní části Cumbrian Mountains. Výhodou je, že na scrambling není třeba mít žádné jistící pomůcky, akorát ke konci podzimu, kdy vrcholky bývají pocukrované sněhem, můžou přijít vhod mačky.
Za pěknými zážitky nejen na vrcholy
Také pohodovější turisté nebo rodiny s dětmi si zde přijdou na své. Za pěknými zážitky není třeba se hnát na nejvyšší vrcholy. Spousta zajímavých míst naopak leží do 500 m nad mořem, a tak jsou bez problémů dosažitelné téměř pro všechny. Při lehké túře z údolí Great Langdale do malebné vesničky Grasmere vás kromě pohledů na majestátnou horu Helvellyn určitě zaujme temná skalní stěna Pavey Ark tyčící se nad jezerem Stickle Tarn.
Za zmínku stojí i procházky údolími, kdy člověk s minimálním převýšením uvidí nádherné horské scenérie. Když se ze zmíněného údolí Great Langdale vydáte po dálkové trase Cumbria Way směrem na Keswick, určitě nebudete litovat.
Na Grasmoor jako v Alpách
Ačkoliv by se většina vrcholů Cumbrian Mountains mohla svou výškou poměřovat se Žďárskými vrchy, je na nich něco, co v člověku vyvolává určitý obdiv a respekt. Stává se tu docela běžně, že někteří turisté podcení své schopnosti a nezbývá jim nic jiného, než si zavolat na pomoc vrtulník. Svým způsobem to trochu vypadá jako v Alpách. Na vrcholu Grasmoor vám však nebudou Alpy připomínat jen nezkušení turisté. Při pohledu na okolní skalnaté vrcholky a tmavě zbarvená jezera pod vámi se vám určitě vybaví některé oblasti rakouských Alp.
Ovce kam se podíváš
Ať už se vydáte na jakoukoliv turistiku, určitě vám budou dělat společnost ovečky. Odhaduje se, že v celém hrabství Cumbria, jehož je Lake District součástí, žije přes tři milióny ovcí. Většina z nich je chována ve velkých ohradách, kterými může člověk dle libosti procházet. Některé ovce se dokonce mohou volně pást na horských svazích. Hlavním důvodem chovu je vlna a prodej jehňat, která jsou v místních restauracích specialitou a na jídelních lístcích je najdete pod označením „lamb“. Až se do Lake District vydáte, určitě nám dáte za pravdu, že tolik druhů ovcí jste v životě neviděli. Některé mají srst krátkou a kudrnatou, jiné naopak svou dlouhou šedou vlnou připomínají pastevecké psy. Zajímavostí také je, že zde najdeme několik specifických plemen, která byla vyšlechtěna přímo v národním parku. Například plemeno Herdwick žije pouze v oblasti Lake District. Díky své huňaté srsti jsou ovce schopny přežít na vrcholcích hor i v těch nejobtížnějších podmínkách, které zdejší počasí vytváří.
Kam složit hlavu
V Lake District si každý najde to své. Ať už pohodoví turisté, nebo zkušení horalové. Hlavní je nepodcenit přípravu v podobě správného oblečení a mít štěstí na počasí. Stejně tak si zdejší pobyt užijete, ať už zde strávíte pouze víkend, nebo celý týden. Určitě se vyplatí připlatit si za ubytování, protože spaní v mokrém stanu není nic příjemného, a navíc je volné kempování v celém národním parku zakázáno. Na výběr je několik možností od nejluxusnějších hotelů s wellness centry, přes cenově přijatelné „Bed and Breakfast“ až po nejlevnější malé útulné moderní chatky zvané „Pods“. Nebyli by to Britové, kdyby opět neměli pro kombinaci kempování a ubytování speciální název. Spaní v „hobbitích“ příbytcích se jmenuje „glamping“ a jedna noc v chatce pro dva stojí asi sedmdesát liber.
Praktické informace na cestu
Jezero Sprinkling Tarn je nejdeštivějším místem Anglie, a tak nepromokavé oblečení přijde vhod.
Orientaci na podmáčených loukách a v nepřehledném skalnatém terénu usnadní aplikace Mapy.cz.
Pro přesuny po NP využijte místní „double-deckery“. Celodenní lístek vyjde na 12 liber.
Z vyhlídky Orrest Head budete mít největší jezero Windermere a celý Lake District jako na dlani.
Pokud se vypravíte autem, připravte se na úzké silnice plné zatáček.
Ceny v Lake District jsou jedny z nejvyšších v Anglii, a tak nejen vy, ale i vaše peněženka bude opravdu provětraná.
Pro dopravu letadlem je nejvýhodnější letiště v Manchesteru.
Lake District je jedním z mála míst Británie, kde se vyskytuje zrzavá veverka obecná. Na většině míst ji totiž vytlačila veverka popelavá (šedá).