Jeden z největších znalců osmitisícových vrcholů – Denis Urubko – zveřejnil revoluční myšlenku, která pokud by byla přijata, tak by zahýbala historií zimního horolezectví. Nejvíce by se dotkla Poláků, protože by ze seznamu zimních prvovýstupců umazala osm jmen. Paradoxem je, že Urubko před nedávnem změnil kazašské občanství, právě za to polské.
Urubko svůj návrh, který sám označil jako vhodný k dlouhé diskuzi, zveřejnil na stránkách russianclimb.com. Článek nese titulek „Skutečná zima na osmitisícovkách“ a zabývá se kritérií, podle kterých by se měl hodnotit zimní výstup.
Horolezec se v něm pozastavuje nad slepým ohraničením zimní sezóny pouze podle kalendáře (21. prosince – 21. března), které vůbec neodpovídá skutečným zimním podmínkám. Tu pravou zimní sezónu by vymezil v termínu od 1. prosince do 28./29. února. Změnu jednoduše vysvětluje slovy: „Co čekáte od zimy? Já od ní čekám ten největší pocit chladu, nejvíce sněhu a nejsilnější vítr“.
Považuje za „nečisté“ lézt s kyslíkem, na tom se asi všichni shodneme, ale na stejnou úroveň řadí také nejrůznější ohřívače, mezi které patří vyhřívané boty, ponožky či vesty a další kusy oblečení a dodává „Takový je můj pohled na to, co je korektní a správné“.
Zejména Poláci by se proti takové změně asi tvrdě ohradili
Přišli by o dva z osmi ryze polských prvovýstupů, které navíc byly dvěma posledními úspěšnými zápisy na zimních osmičkách. Konkrétně se jedná o pákistánské vrcholy Gasherbrum I (9. března 2012, Bielicki, Golab) a Broad Peak (5. března 2013, Berberka, Bielicki, Kowalski, Malek).
Jediný horolezec mimo Polsko, který by na změnu „doplatil“, by byl Denisův dlouholetý parťák Ital Simone Moro, kterého by v souvislosti s prvovýstupem na Shishapangmu nahradil legendární Francouz Jean-Christophe Lafaille. Ten na nejnižší osmičku vylezl 11. prosince 2004, zatímco Moro s Morawskim o 34 dní později (14. ledna 2005). Osobně mi taky přijde trochu na hlavu postavené, že kvůli deseti dnům by nebyl oficiálně uznán Francouzův výstup jako zimní. Lezl navíc sólo jihozápadní stěnou. To musel být neskutečný výkon!
Více si o tomto fenomenálním Francouzi, který stanul na čtrnácti osmitisícovkách, můžete přečíst v našem článku. |
Podobný přepis by zažila také Dhaulagiri, kde by polská jména Kukuczka/Czok nahradili Asiaté Akio Koidzumi (Japonsko) a Nima Vangchu (Nepál). Polákům by tak z aktuálních deseti úspěšných zimních zápisů zbylo „pouze“ šest.
Nový seznam zimních prvovýstupů na osmitisícovky by tedy vypadal následovně
Everest (17. 2. 1980) – Leszek Chichy, Krzysztof Wielicki (Polsko)
Kanchenjunga (11. 1. 1986) – Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki (Polsko)
Lhotse (31. 12. 1988) – Krzysztof Wielicki (Polsko)
Makalu (9. 2. 2009) – Denis Urubko (Kazachstán), Simone Moro (Itálie)
Cho Oyu (12. 2. 1985) – Maciej Berbeka , Maciej Pawlikowski (Polsko)
Dhaulagiri (13. 12. 1982) – Akio Koidzumi (Japonsko), Nima Vangchu (Nepál)
Manaslu (12. 1. 1984) – Maciej Berbeka , Ryszard Gajewski (Polsko)
Annapurna (20. 12. 1987) – Artur Hajzer , Jerzy Kukuczka (Polsko)
Gasherbrum II (2. 2. 2011) Denis Urubko (Kazachstán), Simone Moro (Itálie), Cory Richards (USA)
Shishapangma (11. 12. 2004) – Jean-Christophe Lafaille (Francie)
S využitím wspinanie.pl