Kompas je symbol cestovatelů, dobrodruhů a v neposlední řadě nadšenců do světa hor. Ne každý je však v „kompasologii“ zběhlý a možná s výběrem svého prvního kompasu pomůže tento krátký video manuál.
V dnešní době už hodně lidí používá pro orientaci v terénu ruční GPS navigaci (včetně mne). Co když taková vymoženost selže (např. vybité baterie)? Není lepší mít v záloze starý dobrý kompas či buzolu (pro neznalce kompas s úhloměrem)?
Nebo si prostě jen pro všechny případy přibalit malý knoflíkový kompas, který můžete nosit i na klíčích (navíc je to pěkný módní doplněk) – pozor na rušení kovem .
Kompas se může hodit i při běžné turistice u nás
Kromě ve videu uvedených kompasů je takovou „polovymožeností“ digitální kompas v hodinkách. Právě ten se mi nedávno náramně hodil. Ještě když bylo v Beskydech sněhu po pás, tak jsem vyrazil na túru, která není moc frekventovaná, a musel jsem prošlapávat. V jednom momentě jsem si uvědomil, že jsem sešel ze stezky (trasu jsem šel prvně). Nešlo o žádnou život ohrožující situaci, ale musel bych se hlubokým sněhem vracet asi kilometr (podle mého odhadu a mapy). Proto jsem se zorientoval v mapě a pomocí kompasu jsem na stezku opět navázal, aniž bych se musel vracet.
Dalším příkladem může být naše (s kamarádem Martinem) minulá túra, kdy jsme si kvůli prudkému stoupání vyhlédli jihovýchodní, zalesněný svah Travného a potřebovali jsme přesně trefit stezku nahoře na hřebeni.
Není to žádný survival, jen jsem chtěl na příkladech ukázat, jak se kompas může hodit i při běžné turistice a dvojnásob to platí při pohybu v zalesněném terénu.
Snad vám nebude slovenština překážkou….