Proč je mi dnes zima, když včera teploměr ukazoval stejnou teplotu a bylo mi fajn? Pro některé známá, pro jiné nepochopitelná záležitost.
Hodnota, kterou ukazuje teploměr je sice velmi důležitý faktor, ale není jediný. Další významnou, možná i stejně významnou roli hraje vítr, který zvyšuje rychlost odvádění tepla od těla.
Pokud plánujeme outdoorové aktivity, tak je jasné, že počasí nebudeme sledovat jen zpoza okna, ale půjde především o to, jak na něj bude reagovat naše tělo. Proto se dále budeme bavit o tzv. pocitové teplotě.
Na tu má vliv několik faktorů. Kromě zmíněné teploty vzduchu a větru je to třeba vlhkost nebo rozložení teploty podle výšky.
Sice existují ukazatele, které kombinují všechny tyto faktory, ale myslím, že většina z nás si vystačí s „Wind Chill Indexem“ (kombinace teploty vzduchu, větru) a „Heat Indexem“ (kombinace teploty vzduchu, vlhkosti).
Následující tabulka kombinuje různé hodnoty teploty vzduchu a větru, které převádí na pocitovou teplotu.
V tropických zemích a letních měsících se vám asi bude více hodit Heat Index. Na vodorovné ose je vlhkost vzduchu v procentech a na svislé teplota vzduchu ve stupních Celsia.
Předtím, než se vydáte třeba do hor, zjistěte i něco více než jen teplotu vzduchu. Doporučuji internetové předpovědi počasí, na ty v televizi už jsem přestal koukat. Nějak mě přestalo bavit, jak Jančařík roztahuje nohy nebo Zákopřaník přeje „Slunce v duši“ .
V ČR zkuste třeba slunecno.cz, pro ty zahraniční předpovědi záleží na destinaci. Co se týče odlehlejších hor, tak nikdy nezklame mountain-forecast.com.