Ne každý vodák má chuť utkat se s peřejemi a rozrážet zábaláky pod jezy. Jsou i vodáci s romantickou duší, které pohladí pohled na sklánějící se vrbu v tišině. Hlavně pohodu, klid a laskavou řeku.
A takový je právě úsek z Kynšperka nad Ohří do Lokte. Je dlouhý 28 kilometrů, ale je možné ho rozdělit na dva menší úseky, a to z Kynšperka nad Ohří do Sokolova a dál do Lokte. Na celé trase jsou celkem tři jezy: v Hlavnu – Černý mlýn se šlajsnou, dva v Lokti a několik rozbořených stupňů, jako například v Šabině, Královském Poříčí a v Lokti. Plavba je nenáročná, vhodná pro rodiny s dětmi. Pojďme se na ni společně vydat!
Prohlédněte si další fotografie k článku…
Jako oživlý herbář
Startujeme v tábořišti Dronte v Kynšperku nad Ohří na levém břehu. Splujeme si kousek vodáckého kanálu a míříme k Libavskému údolí. Tady nás na březích sem tam přivítají bolševníky – není třeba se obávat toho, že se jedná o soudruhy z východu. Bolševník je rostlina až dva metry vysoká a nejednoho by napadla paralela s knihou Den trifidů. Tyto rostliny se ale naštěstí samy od sebe nepohybují.
Jsou opravdu velkolepé, čemuž napovídá i jejich název – bolševník velkolepý. Pokud by vás ale neovladatelná touha nutila rostlinu ukořistit, mějte na paměti, že se vám odvděčí poleptáním pokožky. Nechte tedy bolševník radši na pokoji. Jen dívat! Je to gigant z východu, car Alexandr I. ho daroval knížeti Metternichovi. Že by danajský dar? Samozřejmě, že vás potěší i další flóra, protože klidně tekoucí Ohře tu tvoří malou botanickou zahradu.
Bdělý háček může často hlásit šutr na pravoboku, ze kterého se ale vyklube chuchvalec vodních rostlin. Vypadají jako vlasy víly Ohře a mají tajemné názvy jako třeba stolístek, hvězdoš nebo zevar. Zpestřením je rozvalený jez v Šabině, kde je funkční občerstvení, kemp, ale hlavně pár vlnek pro pobavení.
Kolem Titaniku až do Lokte
Zanedlouho se řeka ztiší a vodák musí přece jenom trochu zabrat, protože se blíží další atrakce, a to slibovaný jez Černý mlýn. Těsně před ním je na pravém břehu příjemná restaurace s terasou. Lodí ale najeďte vlevo do propusti pro vodáky. Je to kartáčový rybí přechod mírně do zatáčky, zvládne ho i začátečník. Za jezem Ohře uhání vstříc dalším překvapením. To první je na pravém břehu v podobě Titaniku. Nejedná se o profláknutý vrak, ale o místní název pro elektrárnu Tisová. Vypadá z řeky moc hezky a vy se můžete kamarádům pochlubit, že jste předjeli Titanik.
Mezi Citicemi a Sokolovem je regulované řečiště, ale tak hezky zarostlé, že byste to do něj neřekli. Nejdřív si vlevo všimněte odbočky Ohře do obrovského jezera Medard, které ale vodákovi zůstane skryté. Dál pak vlevo uvidíte rekultivovanou Ohři s drobnými hrázkami. Nevplouvejte tam, jinak zabloudíte v nesčetných tůňkách a slepých ramenech. Na levém břehu v Sokolově vás pak přivítá loděnice Dronte, kde se dá přespat a občerstvit se. Pokud máte dost sil, čeká vás další úsek přes stupeň v Královském Poříčí a romantickým zalesněným údolím až do malebného městečka Loket. Zdejší hrad určitě stojí za prohlídku. V Lokti fungují dvě tábořiště a je možné tu vrátit lodě.
Uvažujete o tom, že si sjedete tuto řeku? Doporučujeme půjčovnu lodí Dronte. Podrobné informace o půjčení lodí na Ohři i na jiné řeky najdete na www.dronte.cz |