Kladské pomezí, kulturní region severovýchodních Čech při hranici s Polskem, zvláště okolo Náchoda, si každý jistě spojí s hraničním opevněním, a to především s Dobrošovem. Jsou ale i mnohem klidnější místa, kde je možné bunkry prozkoumat a nenarazit na ani jednoho turistu …
Vzpomínka na dobu válečnou
Dnešní nedělní tip na výlet nás provede po odlehlejší části hraničního opevnění Československa, které se budovalo především v letech 1936-1938 proti rozrůstajícímu se vlivu nacistického Německa – více vizte například zde. Jak to dopadlo a co z opevnění zbylo, vidíme dneska na vlastní oči a známe z dějepisu. Túru krajem začneme v jenom z kulturních center Kladského pomezí – Hronově. Jezdí sem pohodlně vlak i autobus, takže není důvod nevyužít hromadné dopravy a odlehčit alespoň trochu přírodě.
Především se zde narodil Alois Jirásek, jehož literární a divadelní odkaz žije ve městě dál a díky čemuž se přes rok můžou místní, ale i návštěvníci z dálky těšit různým kulturním akcím, což je v této době jistě dobrá zpráva. Několik let opravené náměstí působí skvěle, povětšinou poklidná atmosféra, zmrzlinářství v letní sezóně, dobrá restaurace na rohu zve k obědu. Nedaleko samotného centra (severně) stojí bílý prastarý domek, který je právě rodným samotného velikána Aloise Jiráska, možná nejznámější osobnosti zdejšího koutu. Právem. Je po něm pojmenován místní park s vyvěrajícími minerálními prameny a mnohé další. Pokud nás už Hronov naplnil dostatkem zážitků, můžeme se vydat na cestu vzhůru na horizont nad městem.
Nalezneme červenou turistickou značku „Cesty Aloise Jiráska“ a bočními uličkami se vydáme směrem na Náchod – pozor, cestou po značce na sever bychom došli do Police nad Metují, to dneska určitě nechceme. Z počátku po rovině ulicemi, avšak následně za kolejemi vzhůru a vzhůru vyšlápneme do prvního (ale poctivého) kopce mizející zástavbou, dostaneme se do vesnice Studénky a na křižovatce u lesa se vlevo za stromy za domem krčí již první železobetonový („věčný“) trpaslík. Studénkou projdeme po hlavní asfaltové silnici a odbočíme při první možnosti vlevo na dílčí, spíše zemědělskou cestu okolo kopce Signál (501 m n. m.), na jehož vršku (i pod ním) nenalezneme nic jiného než další bunkr. Okolo vrcholku mezi řídce zasázenými stromy jsou napíchané varovné cedule, že se jedná o soukromý pozemek a poškození se trestá, nicméně základní pravidlo slušného návštěvníka jistě dovolí menší průzkum válečného pamětníka.
Ze Signálu (501 m n. m.), odkud jsou krásné výhledy zpátky do hronovského údolí či na druhou stranu dovnitř naší země, se napojíme zpět na hlavní asfaltovou cestu a okolo osady Na Vrších i stejnojmenného kopce (501 m n. m.), rovněž s bunkrem pod ním v hustém stromovém porostu, dojdeme až na otevřené prostranství nad Pavlišovem. Pokud se porozhlédneme kolem, uvidíme množství schovaného opevnění.
Fanoušci knedlíkové gastronomie a „české kuchyně“ (což je asi dost zvláštní terminus technicus) při vstupu do vesnice Pavlišov zajásají – právě odsud pochází regionální tradiční jídlo, a teď dobře poslouchejme všichni: vepřový řízek s kyselím zelým a houskovým (bramborovým) knedlíkem, tzv. „pavlišovák“. Určitě se vyplatí toto jídlo vyzkoušet, třeba v místní restauraci, která otevírá až v odpoledních hodinách. Stejnou pochoutku dělají severněji i na Úpicku jako „Úpický řízek“. Projdeme ztichlým a zdánlivě vylidněným Pavlišovem s několika možnostmi výhledu na řeku Metuji na východě při zástavbě Malého a Velkého Poříčí. Bunkrem Babí se rozloučíme s československým opevněním a téměř plynule se dostaneme po asfaltové silnici do stejnojmenné vesnice nad Náchodem.
Na konci vesnice Babí prudké serpentiny klesají dolů do Náchoda, ale červená turistická značka schází přímo terénem. Při sestupu si možná starší ročníky vzpomenou, že za doby hluboké totality v naší zemi se právě na tomto místě jezdily oblíbené závody v „motokárách“ – samozřejmě, že v té době těch bez pohonu. Při představě sjíždění serpentin mnozí smeknou.
To už ale Plhovským náměstním a okolo průmyslové zóny areálu Tepny, kam je aktuálně do ulice Tepenská přesunuo i autobusové nádraží, docházíme do Náchoda, přímo k vlakovému nádraží. Můžeme si buď ještě projít město a podívat se na zámek, užít chvilku klidu někde u Metuje, nebo odjet za dalším dobrodružstvím všedních dní …
Trasa
Hronov – Studénka – Na Vrších – Pavlišov – Babí – Náchod (10 km)