Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Švýcarské traily mají jedno společné – panoramata, která bychom mohli typicky marketingově nazvat jako dechberoucí. V tomto případě je to ovšem svatosvatá pravda. Česku nejblíže jsou traily s malebnými scenériemi v Engadinu, jehož bikovým centrem je malebná vesnička Scuol.
Nám nejbližší švýcarský region je Engadin, který je charakteristický horami přezdívanými švýcarské dolomity a také malebnými vesničkami s domy zdobenými sgrafiti. Právě Engadinem často bikeři projíždí do oblíbeného italského Livigna, takže je nasnadě si tu udělat přestávku a ochutnat atmosféru zas trochu jiných hor a kultury. Hlavním městem dolního Engadinu je vesnička Scuol, která je mimo jiné proslulá svými termálními lázněmi a 11 minerálními prameny, které můžete dle libosti ochutnávat přímo z městských kašen. Ze Scuolu se navíc zvedá kabinková lanovka, která vás vyveze rovnou do hor a zkrátí tak potřebné výškové metry na řadu bikových projížděk.
Takovým „must-ride“ tipem pro bikery v okolí Scuolu je Supertrail Scuol, který měří celkem 28 km a jde o rozmanitý horský okruh vedený z velké části po přírodních singltrailech. Okruh startuje přímo ve Scuolu, odkud vás na vrchol Motta Naluns pohodlně vyveze kabinková lanovka, kterou máte jako ubytovaní hosté Scuolu zdarma. Od výstupu lanovky už to chce ovšem šlápnout do pedálů, a to rovnou do nekompromisního „štajgru“ po šotolinové cestě, která vám v kombinaci s řídkým horským vzduchem nenechá nic zadarmo. Světlem na konci tunelu je tu horská hospůdka Chamanna Naluns, což je na dlouho poslední možnost občerstvení, takže komu chrastí franky v kapse, může se tu posilnit na terase s výhledem. Ceny jsou samozřejmě typicky „švýcarské“, tedy za Weissbier dáte 7 CHF a za kávu 4,50 CHF.
Značení tu není nikterak závratné a nápis „Supertrail Scuol“ budete hledat marně, ideálně si do telefonu stáhněte mapku Supertrailu ze stránek maps.engadin.com. Kousek za hospůdkou se šotolinová cesta promění v příjemně stoupající singltrail, který je prakticky vyhlazený, takže je dost času kochat se okolními panoramaty.
Jakmile dosáhnete bodu Alp Clünas, respektive se dostanete pod vrchol Muot da l’Hom, těšte se na nekonečné kilometry singltrailů. Nejkrásnější pasáž vede právě od Muot da l’Hom k horské chatě Alp Laret. Má podobu rychlého a plynulého flowtrailu s pohádkovým panoramatem snadno zaměnitelným s Novým Zélandem. Trail zvládnou i méně zkušení bikeři, přírodní pěšina není nijak technicky náročná ani nezahrnuje příliš prudké úseky, jde tu o čirou radost z plynulé jízdy a neokoukatelné krajiny.
Od chaty Alp Laret pokračujte dále dle ukazatele směrem na „Prui“. Následuje přírodní trail vedený převážně po vrstevnici, zahrnuje mírná stoupání i sjezdíky a kombinuje hladké pasáže s poměrně technickými úseky s kameny. Tato část je fyzicky náročná, pokud ji chcete celou zvládnout v pedálech, libovat si tu budou hlavně vyznavači techniky. Kdo si na některé úseky netroufne, může je hravě obejít a většinou jde jen o pár kroků bokem po louce.
V místě Prui, které v zimě představuje výstupní stanici lanovky střediska Scuol, se můžete občerstvit v restauraci s teráskou a následně se vydat několika různými variantami do vesničky Ftan. My se rozjeli z kopce dolů nejprve po šotolinové cestě, následně jsme po několika zatáčkách odbočili na přírodní trail s číslem 447 (ukazatel na křižovatce vás navede), který nás protáhl pohádkově modřínovým lesem. Trail je opět přírodního charakteru s nízkou náročností, může se po něm projet i méně zkušený biker, ale díky hravým pasážím jej ocení i ostřílenější jezdci.
Z vesničky Ftan pokračujte do kopce ještě kousek nad ni, načež se trasa zalomí směrem dolů k průzračně čisté řece Inn. V této části okruhu není značení opět zcela jasné a je dobré orientovat se podle zmíněné on-line mapky. Zpátky do Scuolu už se dostanete po vyhlazené cestě podél řeky Inn, kde vás až bude přecházet zrak z modré barvy říční vody.
Když už budete ve Scuolu, městečko jako takové rozhodně stojí za návštěvu. Klidně si na něj vyhraďte více času, projděte se malebnými uličkami a mezi typickými engadinskými domky zdobenými sgrafiti. Podobné kouzlo má i vedlejší vesnička Guarda, oceněná jako nejkrásnější švýcarská vesnice. I tady v uličkách jako z pohádky najdete malebné domky se sgrafitovou výzdobou. Protože do vesničky mají auta vjezd zakázán, dostanete se sem ze Scuolu nejlépe zdarma poštovním autobusem.
ŠVÝCARSKO NA JEDNO KLIKNUTÍ
Bližší a aktuální turistické informace o Švýcarsku naleznete na webu MojeSvycarsko.com, kde si také můžete objednat tištěné mapy a brožury zdarma k zaslání poštou. Nezapomeňte sdílet Vaše zážitky ze Švýcarska na Instagramu s hashtagem #MojeSvycarsko – ty nejzajímavější fotografie budou uveřejněny v nadcházejícím vydání tištěného magazínu SWISSmag.
Tras la Val Müstair
Další bikovou možností v Engadinu je známá trasa „Tras la Val Müstair“, která se protahuje vedlejším údolím Val Müstair dělící pohoří Livigno a Sesvennu. Tras la Val Müstair začíná v sedle Ofenpass Süsom Givé a končí ve vesničce Müstair. Na Ofenpass se autobusem ze Scuolu přes Zernez dostanete s pobytovou kartou, kterou obdržíte u svého ubytovatele, zdarma. Za kolo s sebou si ale musíte nějaký ten frank připlatit. Druhou variantou je využít vlastní auto, které pak můžete zdarma zaparkovat přímo na Ofenpassu u restaurace.
Trať hned na začátek naservíruje houpavý a poctivě technický singltrail, který je přírodního charakteru – jak jinak. Najdou se tu kameny, kořeny, ale i vyhlazenější pasáže a okolní borovicový les tomuto úseku dodává skoro až kanadský nádech.
Po chvíli houpání po vrstevnici a jednom prudším výšlapu do kopce (který jsme poctivě tlačili) se dostanete na šotolinovou cestu, která vás protáhne údolím jako vystřiženém z obrázku a následně donutí krátce zašlapat do pedálů do kopce. Po výšlapu na náhorní plošinu Alp da Munt se připravte na jednu z nejkrásnějších pasáží trasy. Narazíte tu na přírodní plynulý trail vlnící se z kopce po bezlesých pláních a kolem horských borovic s výhledem na nejvyšší vrcholy pohoří Sesvenna. Těžko uvěříte, že právě nehrajete nějakou roli ve filmu Pána prstenů, jak je tu krajina úchvatná.
Na trail dále navazují zpevněné cesty značené cedulkou „Tras la Val Müstair“, po kterých se dostanete až do vesnice Müstair, kde můžete cestu zakončit návštěvou středověkého kláštera Müstair, jenž je součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Zpátky na Ofenpass (nebo do Zernezu/Scuolu) vás pak každou hodinu může opět vyvézt i s kolem poštovní autobus Post Auto.
Pokud se ubytujete ve vybraném hotelu ve Scuolu, obdržíte pobytovou kartu,se kterou máte zdarma okolní lanovky, poštovní autobusy Post Auto, se kterými se můžete vydat i na vzdálenější místa, jako je Samnaun nebo Nauders, a zdarma můžete využívat také vlaky Rhétské dráhy, se kterými váš pěší nebo cyklovýlet může získat úplně jiný charakter. Vybrané letní balíčky ubytovatelů pak zahrnují i vstup do místních lázní. Scuol leží kousek za rakouskými hranicemi, takže na cestu sem nepotřebujete kupovat roční švýcarskou dálniční známku.