Jako kvalitní, spolehlivé osvětlení mimo civilizaci, nejlépe pak užívané zejména stabilně, na jednom místě, jako je srub, trvalá základna či tábořiště, nám nejlépe poslouží malá, lehká a přenosná plynová lampička. Lampičky se vyrábí k použití na běžné, dostupné plynové kartuše. Protože se jedná o ty samé kartuše které jsou určeny pro vařiče lze se setkat s několika vzájemně nekompatibilními systémy. Kartuše jsou snadno výměnné a seženou se v několika velikostech a převážně jsou prodávané se směsí plynů (mix) propan-butanu, která hoří i při teplotách pod bodem mrazu.
Jako kvalitní, spolehlivé osvětlení mimo civilizaci, nejlépe pak užívané zejména stabilně, na jednom místě, jako je srub, trvalá základna či tábořiště, nám nejlépe poslouží malá, lehká a přenosná plynová lampička. Lampičky se vyrábí k použití na běžné, dostupné plynové kartuše. Protože se jedná o ty samé kartuše které jsou určeny pro vařiče lze se setkat s několika vzájemně nekompatibilními systémy. Kartuše jsou snadno výměnné a seženou se v několika velikostech a převážně jsou prodávané se směsí plynů (mix) propan-butanu, která hoří i při teplotách pod bodem mrazu. Lze je sehnat i na dosti odlehlých místech planety. Lépe je se ale informovat předem, zvláště na místní cenu! Kartuše se také nesmí dopravovat v zavazadlech letadlem, ale správně ani jinými dopravními prostředky, což se naštěstí více či méně toleruje.
Princip je jednoduchý. Zapálený plyn který při hoření nevydává žádné velké světlo, rozžhavuje tzv. punčošku okolo hořáku a ta pak už vyzařuje dostatek viditelného světla. Punčoška je po vypálení velmi křehká a je nejčastějším zdrojem poruch. Světlo punčošky je dále rozptylováno cylindrem z matného skla. Bohužel žádný výrobce zatím nenalezl řešení plynových lampiček které by bylo odolné vůči hrubému zacházení a rozbití. Proto je třeba zacházet s lampičkami přiměřeně s citem.
Budeme-li lampičku používat ve velkých mrazech může také dojít k poškození skleněného cylindru. Pro mrazy a velké nadmořské výšky je také výhodnější typ s piezoelektrickým zapalováním, protože v rukavicích se zápalkami či zapalovačem cokoliv zapalujeme dosti špatně! Poškodíme-li punčošku, je na výměnu potřeba trocha šikovnosti a hlavně prsty, takže v mraze a bez světla je to velmi obtížná operace. Nová punčoška se nám poprvé zdá také být moc veliká, ale nebojme se, při vypálení se značně sama zmenší, zbělá a zkřehne! Potřebujeme-li sundat v rukavicích cylindr pozor, ať si uvnitř prsty nepoškodíme i punčošku, moc prostoru tam většinou není!
Zkusit si ovládání a základní opravy předem a také co lze zvládnout v teplých rukavicích je pro zkušeného outdooráka předpokládám samozřejmostí a mráz nás pak nezaskočí, nebo alespoň víme na čem jsme (punčoška)! Po zapálení počkejte vždy minimálně minutu než se hořák řádně ohřeje, to znamená lampou nepohybujte, aby se tekutý plyn nedostal do hořáku a nechte ji ve vodorovné poloze. Vodorovnou polohu však přibližně dodržujte vždy, i když třeba už visí na praktickém řetízku určenému na přenášení i k zavěšení. Po zhasnutí pak zase naopak musíme chvíli počkat, až hlavně kovové díly trochu vychladnou a nepoškodí nám pokožku ruky či výstroj z nějaké umělé hmoty (spacák, stan, rukavice).
Poměrně často přehlížené je upozornění, že při svícení je nutná dobrá výměna vzduchu (větrání) v uzavřených prostorách 5 m3 za hodinu. Používáme-li současně i jakýkoliv vařič, pak špatná výměna vzduchu může někde být i kritická! Při svícení lampička také dost hřeje, což může být příjemné, ale takto si můžeme poškodit třeba i stěnu stanu, spacák ap. a proto dodržujme vždy vzdálenost alespoň 20-25 cm od okolních předmětů! Také zhruba do 50 cm nad toto lampičkou, která svítí naplno, je značné teplo a mohou se tak poškodit třeba zalepené švy u stanu.