Pestrá trasa nabízí ode všeho trochu – v létě příjemné koupání v přehradě Bystřička, romantické skalní útvary kolem Klenova, lesy plné hub pod Vsackým Cábem, skvostné výhledy z luk nad Santovem…
Bystřička, přehrada – Pod Klenovem 0,5 km – Klenov 2 km – Vršky 3,5 km – Dušná, rozc. 6,5 km – Lopunice, rozc. 7,5 km – pod Vsackým Cábem, rozc. 11 km – Vsacký Cáb, rozc. 11,5 km – Vsacký Cáb, chata 12 km – Ptáčnice, rozc. 13 km – Santov 17,5 km – Bystřička, U Bušů 20 km
Když v letech 1907–12 vznikla údolní nádrž Bystřička***, s tížní betonovou hrází vysokou 36,5 m a dlouhou 170 m, byla jednou z nejodvážnějších staveb svého druhu v tehdejším Rakousko-Uhersku. Vodní plocha má rozlohu 38 ha a dnes je využívána hojně k rekreaci. Původně měla sloužit jako retenční nádrž pro Dunajsko – oderský průplav. (Ubytování, stravování, občerstvení: hotel Klenov, Občerstvení pod hrází květen víkendy 10–22, červen – srpen PO–ČT, NE 10–22, PÁ, SO 10–24 h, září dle počasí, bar Oaza PÁ 15–22, SO 12–22, NE 12–20, občerstvení u parkoviště u hotelu Klenov aj.)
Od autobusové zastávky u hotelu Klenov pár kroků od hráze přehrady vykročíme po modré turistické značce kolem občerstvení a parkoviště k rekreačním objektům se zahrádkami – na kraji lesa odbočíme z pohodlnější cesty vlevo a stoupáme převážně bukovým lesem zprvu dosti strmě a pak stále nabíráme výšku. Vlevo pod námi se třpytí hladina přehrady, obklopená kopci, podívaná** to je kouzelná.Vpravo nad námi je skalnatý zalesněný hřbet Klenov* s nejvyšším vrcholem Zámčisko (678 m). Ve 14. stol. tady stávala dřevěná tvrz templářů, která zanikla beze stopy. Zůstalo jen romantické seskupení skal a pověsti o zbojnících, kteří se tady skrývali, o českých bratřích i vzbouřených Valaších, využívajících nepřehledného a těžko přístupného terénu. Vystoupáme až k turistickému orientačnímu místu Klenov, vzhůru do skal vede vpravo neznačená pěšina.
Hezké odlehlé místo láká k odpočinku. Trošku vydýchneme po náročném výstupu a pak v pohodě pokračujeme k turistickému orientačnímu místu Vršky, vpravo od naší cesty se na rozloze 3,98 ha prostírá přírodní památka Louky za Klenovem*, původní louka se vstavačovitými rostlinami. Území je chráněno již od r. 1949. Následuje poměrně příjemný úsek kolem vrcholu Brdo (718 m) a zpevněnou komunikací kolem hájenky k autobusové zastávce u křižovatky na Cáb. Přetneme hlavní silnici, která tady přešplhává sedlo mezi Bystřičkou a Vsetínem. Sledujeme červenou značku, která se drží lesní silničky – vjezd na ni je zakázán s výjimkou návštěvníků turistické chaty na Cábu. Dáváme pozor, bez provozu ta komunikace rozhodně není. Mírně stoupáme převážně bukovým lesem, kus po rovině, cesta se zhoupne k rozcestí Lopunice (vpravo odbočuje žlutá značka) a následuje dlouhý mírně zvlněný úsek a pak kratší strmější výstup, stále ovšem po asfaltu, až k rozcestí pod Cábem – vlastní vrchol zůstává vlevo nad námi. Celé to je zajímavé i z hlediska „houbařské turistiky“.
Na rozcestí se dáme vlevo po žluté značce, pohodlná komunikace míjí další rozcestí (vpravo vede zelená značka do údolí Dinotice a do Halenkova), to už vidíme turistickou chatu na Cábu. Vstupujeme na lesní trochu kamenitou cestu a lesem dospějeme k rozcestí na vrchu Ptáčnice (830 m), přístřešek se stolem a lavičkami je vhodným místem k odpočinku. Zatočíme vlevo společně se žlutou a červenou značkou, brzy ale necháme červenou běžet k Valašské Bystřici. Pokračujeme stále po žluté značce mírně klesající lesní cestou, která se chvílemi trochu narovnává. Neztrácíme výšku nijak razantně, neuhýbáme vlevo – to bychom „spadli“ příliš brzy do údolí Bystřičky. Překročíme Prostředný vrch (743,5 m) a scházíme k okraji lesa na asfaltovou komunikaci. Na rozcestí se dáme mírně vpravo, jdeme mezi loukami ke skupině stromů, pak scházíme dolů – před námi se otvírá úžasné panorama** beskydských vrcholů, dobře rozeznáme Veřovické vrchy s Velkým Javorníkem i Radhošť a další dominanty. Mírným obloukem vpravo sejdeme na cestu, po ní vlevo dorazíme k silničce a vpravo scházíme do Santova*. Partyzánskou činnost z druhé světové války připomíná památník, hezkou stavbou je dřevěná kaple a zvonička ve valašském stylu, kopie starší stavby, zaniklé po druhé světové válce.
Z turistického orientačního místa, odkud vychází i zelená značka, se dáme vlevo stále po žluté, sledující silničku. Projdeme na kótu 616 m, kus lesem, stále pohodlnou komunikací až k rekreačním chatám. U nich pohodlí končí, pokračujeme pěšinou lesem a pak podél oplocené pastviny strmě dolů a u první chalupy ostře vlevo na silničku, po ní pár kroků k silnici a vpravo údolím Bystřičky k autobusové zastávce a hostinci U Bušů (stravování: PO, ÚT, ČT 13–21, PÁ 13–22, SO 11–22, NE 11–20 h). Využít můžeme autobusového spojení nebo se vrátit do výchozího místa výletu – v tom případě doporučujeme pokračování po žluté značce – přejdeme na pravý břeh Bystřice (Bystřička je jejím levým přítokem) a jdeme vlevo po vedlejší silnici na rozcestí a dál po modré až k hrázi a zpět k hotelu Klenov. Silnice po druhém břehu je jednosměrná (vozidla bychom tedy měli jen potkávat) a poměrně úzká, dáváme pozor – jezdí se tudy.
(Doporučujeme průvodce po Beskydech z edice Česko všemi smysly.)