Letošní sezóna na Everestu přinesla nejméně 10 mrtvých! V druhé polovině května je počasí na Everestu totiž nejstálejší, a tak není divu, že sem míří velké množství expedic, které chtějí na vcholu stanout. Sezóna každoročně přinese několik úspěchů, ale bohužel i několik mrtvých. Jak dopadla letošní sezóna na Everestu?
Letošní sezóna na Everestu
Nejvyšší hora světa byla opět v obležení stovek lidí, podle oficiálních zdrojů se k jejímu vrcholu vydalo přes 700 lidí. Letos si pro ně Everest připravil kromě tradičních nástrah i velmi podprůměrnou sněhovou nadílku. Nedostatek zmrzlých zaledněných ploch způsoboval nebezpečné uvolňování kamenů. Podle odhadů letos vystoupilo na nejvyšší bod planety již 316 lidí, některé ještě vrcholový pokus čeká. Minimálně 10 lidí na Everestu zemřelo.
Peklo blízko nebe
Každoročně kromě uzavřených expedic profesionálních horolezců míří k vrcholu mnoho expedic tzv.komerčních, kdy specializované organizace za nemalý obnos takřka vynesou na vrchol v podstatě kohokoli. O úskalích komerčních expedic mířících na nejvyšší vrchol světa skvěle vypráví kniha „Peklo blízko nebe“ (Into thin Air) od Jona Krakauea. Tento americký novinář, který se coby klient osobně zúčastnil komerční expedice v květnu 1996, v knize sugestivně líčí tragickou událost na Everestu, kdy během několika málo hodin zahynulo na Everestu 8 lidí.
Tuto samou tragickou událost z května 1996 líčí kniha ruského horolezce Anatolije Bukrejeva „Výstup – ctižádost pohřbená …“, který vše hodnotí z pozice vůdce jedné ze společností, které komerční expedice organizují.
Obě tyto knihy se staly tématem mnoha diskusí. Autoři se totiž rozcházejí v názorech na vinu či nevinu jednotlivých horských vůdců při záchraně členů expedičních týmů, které se v inkriminovanou dobu na vrcholu Everestu vyskytovaly. Obě knihy proto vřele doporučuji k přečtení a porovnání!
Co si myslíš Ty o megalomanských komerčních výpravách na Mount Everest? Napiš nám svůj názor do diskuse pod článkem …
Za pomoci lidé&HORY