Jedním z nejsevernějších míst, kam se za relativně mírných klimatickych podmínek můžou vydat vyznavači freeridu a skialpinismu, jsou norské Lofoty.
Ostré štíty, zvedající se z moře až do výšky jednoho kilometru. Poloha dvě stě kilometrů severně od polárního kruhu, průměrné teploty u mořského pobřeží se ale přesto drží nad bodem mrazu. Ideální srážkové úhrny. To jsou Lofoty – ráj freeridingu a skialpinismu na severu Norska, kam jsme zamířili právě s tímto úmyslem.
Kudy do ráje?
Pro většinu lyžařů, kteří se sem vydají za freeridem, je vstupním místem oblast města Svolvær. Hory jsou dostatečně vysoké a teplý Golfský proud už tolik neohřívá vzduch, takže jsou tu velmi přívětivé sněhové podmínky. Letecky se dá snadno dostat na letiště Harstad/Narvik a pak po silnici E10 do Svolværu. Silnice pokračuje mnoha mosty a tunely skrz celé souostroví Lofoty. K množství kopců získáte pohodlný přístup z parkovišť podél této hlavní silnice.
Vybere si každý
Tip na cestu:Nebojte se přibalit s sebou rybářský prut nebo surf, pro obojí tam najdete patřičné využití. Po náročném dni na svahu není nad vlastnoručně ulovenou pečenou tresku k večeři. |
Lofoty nabízejí hory a svahy všech úrovní obtížnosti pro zájemce od začátečníků až po profesionální sportovce. Některé svahy byly v minulosti kvůli stavbám lodí totálně odlesněné a skýtají krásný výhled do okolní krajiny. V prosinci a lednu jsou dny velmi krátké, takže se nehodí pro příliš dlouhé výpravy a není tu obvykle zrovna ideální počasí. Oproti tomu v sezoně od února do května se den výrazně prodlužuje, denní teploty i sněhové podmínky jsou ideální a v červnu můžete díky zeměpisné poloze lyžovat i za doprovodu půlnočního slunce. Kromě freeridu poskytují Lofoty skvělé prostředí pro další náročné a extrémní sporty včetně horolezectví, vysokohorské turistiky či lezení v ledu.
V druhém letošním vydání Světa outdooru se dočtete o letních aktivitách a destinacích, kam se za nimi vypravit. Naleznete v něm také články o vybavení pro přespání, konkrétně pro vás máme připraveny rady kolem spacáků a karimatek, rozhovory se zajímavými osobnostmi a samozřejmě nechybí novinky v outdoorovém vybavení. Ústředním bodem čísla je rozhovor s Jardou Kulhavým, vodáky čeká tip na zajímavou polskou řeku, cyklisty přehled českých singltreků a trekaře naláká třeba do Patagonie. Zajímavý je i pohled do podzemí s 3D fotografem Markem Audym nebo report z (ne)zamerzlého Bajkalu. Svět outdooru 2/2105 si můžete najít na mnoha distribučních místech nebo stáhnout v pdf. |
Cesta vzhůru
Jedna z nejkrásnějších túr v této oblasti je výstup na vrchol Geitgaljen, vysoký 1085 m. Začíná doslova od moře a vede severním úbočím až do sedla pod vrcholem, kde se dají odložit lyže a posledních pár metrů na samotný vrchol vylézt nalehko. Pokud budete mít dobré počasí, čeká vás úchvatný pohled na celé souostroví, nekonečný oceán, do pevniny se zařezávající fjordy a hluboká údolí s rybářskými městečky. Pro sjezd s víc než kilometrovým převýšením si můžete vybrat ze tří tras (severní, jižní nebo západní úbočí) a jak je tady pravidlem, všechny končí až v moři. Pokud vás už omrzelo lyžování v Alpách a toužíte po troše té lyžařské exotiky, Lofoty na severu Norska jsou ideální volbou. Objevíte tam jedinečnou krásu zasněžených hor, zvedajících se přímo z oceánu, a vašemu sportovnímu výkonu budou dělat společnost desítky fjordů, ozdobené nespočtem typicky norských červených rybářských domečků.
V rámci naší výpravy na Lofoty probíhalo také testování oblečení značky KILPI – od teplého spodního prádla přes flísové a péřové bundy až po freeridové bundy Hastar, Akemol a modely pro nadcházející sezonu. I v těchto nehostinných a velmi specifických severských podmínkách oblečení splnilo všechna naše očekávání a obstálo i při dlouhodobém používání. |