Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Rumunské Karpaty patří dnes již k tradičním destinacím, které si oblíbili vyznavači outdoorových aktivit, převážně hikingu a trekkingu, ale také jízdy na horských kolech, horolezení nebo kayakingu. Pyšní se národními a přírodními parky jako Cheile Bicazului, Piatra Craiului, Căliman, Domogled, Balta Mica a Brailei, Apuseni a mnoha dalšími, ve kterých najdeme nádhernou vegetaci, rokle, jeskyně, sopečná jezera a také největší evropské mokřady.
Rumunsko zažívá v posledních letech velký ekonomický boom, se kterým se ruku v ruce veze rozvoj turismu a turistických atrakcí. Karpaty jednoznačně patří mezi balkánské klenoty a jsou tak největším cestovatelským tahákem pro zahraniční návštěvníky. Přestože už pomalu ztrácejí kouzlo zapomenutých končin, tajuplných a mysteriózních hor se špetkou nebezpečí a postupně se stávají konzumním zbožím baťůžkářů, je právě teď ideální doba, kdy si můžete ještě stále užít malebnost panenské přírody a trochu nefalšovaného dobrodružství, než se z Karpat stane turistická dálnice. A kde tedy zažít pořádný outdoor trip?
V národní parku Piatra Craiului nedaleko Brašova objevíte nejdelší a nejvyšší vápencový hřeben v Rumunsku. Tyčí se do výšky přes 2000 metrů a na délku má více než 24 kilometrů. Z poměrně exponovaného hřebene se nabízí dechberoucí výhledy na okolní hory a údolí. Nejlepšími výchozími body jsou vesnice Magura, Pestera, Ciocanu nebo Sirnea, kde lze okusit tradiční životní styl místních horalů.
K oblíbeným cílům patří nejvyšší vrchol La Om (2238 m) s přespáním na nedalekém poněkud mimozemsky vyhlížejícím červeném bivaku nebo Piatra Mică (1816 m) s výrazným vrcholovým křížem. Celá oblast je ideální pro lehké i náročnější pěší túry, pozorování ptactva, a dokonce i jízdu na koni nebo horolezení. Každý si zde vybere aktivitu, která nejvíce vyhovuje jeho fyzickým možnostem. To ostatně platí o celých Karpatech, takže určitě nemusíte být vrcholovým sportovcem nebo protřelým cestovatelem, abyste mohli strávit pár pěkných hodin či dnů v nejkrásnějších rumunských horách.
Skalní útvary v Bucegi
Ačkoli patří pohoří a národní park Bucegi k nejnavštěvovanějším v Rumunsku a ročně jím projdou tisíce turistů, určitě se vyplatí prohlédnout si tuto chráněnou krajinnou oblast jak v létě, tak v zimě. Park ležící jižně od Brašova pokrývá oblast o rozloze 32 000 hektarů převážně horského terénu a nabízí 14 přírodních rezervací plných fantaskních skalních monumentů, vzácných rostlin, zvěře a úchvatných scenérií.
Jedním z nejlepších způsobů, jak si užít horský masiv Bucegi, je na horském kole. 60 kilometrů bike trailů nenechá vaše nohy ani chvilku v klidu, navíc jde o spolehlivý způsob, jak co nejrychleji objet všechna pozoruhodná místa.
Rumunský Olymp
Masiv Ceahlau na severovýchodě Rumunska tvoří další národní park kolem hory připomínající Olymp. Zde podle legend původních karpatských kmenů Dáků sídlil vládce bohů Zamolxis. Horská oblast obklopená vodními toky a přehradními jezery nabízí svým návštěvníkům neuvěřitelnou podívanou – přes 2000 druhů květin a rostlin. Obzvlášť vhodná je i pro pozorování ptáků a dalších zvířat – zahlédnout můžete kamzíky, tetřevy nebo karpatské jeleny.
Najdete tu i zajímavé sportovní výzvy, hlavně několik vrcholků, které vás budou přímo provokovat, abyste je pěšky dobyli. Oblíbenými cíli jsou třeba vyhlídkový vrchol Toaca (1904 m) nebo dvouposchoďový vodopád Duruitoarea.
Drsný sopečný Căliman
Vulkanická horská oblast na severu Rumunska proslula především zachovalou kalderou s opuštěným sirným dolem a také relativně neprobádanou divočinou smrkových lesů, kde vládnou velké karpatské šelmy jako rysi, medvědi a vlci. Vrcholovým partiím porostlým kosodřevinou a jalovcem dominuje řada skalnatých útvarů, které připomínají lidské a zvířecí bytosti, z nichž nejznámější je Dvanáct apoštolů na stejnojmenném kopci (1711 m) na hraně kaldery.
Do Călimanu by se měli vypravit už zkušenější cestovatelé, protože pokud si ho chcete skutečně užít, musíte se připravit na náročnější túru s několikadenním pobytem v přírodě, doplňováním vody, vlastními zásobami potravin a často těžko prostupným terénem. Divočina se vám ale za veškeré úsilí odmění svou ryzí krásou, nespoutaností a všeobjímajícím tichem.
Vítejte ve světě, kde nemusíte nic dokazovat sobě ani druhým. Ve světě, kde má každý právo na své vlastní dobrodružství. Vytvořili jsme místo, kde si lidé plní sny mimo běžnou realitu. I ta nejtajnější přání. Místo, kde jsou zážitky dostupné všem, nejen vrcholovým sportovcům a dobrodruhům. Každý si u nás najde a vybere takovou činnost, která plně vyhovuje jeho fyzickým i psychickým možnostem.
Tak, jako je snadné zabookovat letenku a hotel, musí být snadné najít a objednat tu správnou a kvalitní outdoorovou aktivitu. Jednoduše, na kliknutí, z pohodlí domova či kanceláře.
Dobrodružství je vaše. Blíž, než si myslíte.Inspiraci na outdoorové zážitky najdete na www.outdoortrip.com/cz