Že svůj volný čas nejraději trávíte na túrách? Co byste řekli na to, kráčet ruku v ruce s pomocníkem, který vám řekne, kolik jste spálili kalorií, v jaké nadmořské výšce se nacházíte, nebo vám dokonce posvítí na cestu? Tímto skvělým pomocníkem jsou chytré outdoorové hodinky.
Outdoorové hodinky jsou přímo nabité funkcemi
Outdoorové chytré hodinky jsou navrženy tak, aby vám usnadňovaly a zpříjemňovaly pobyt v přírodě a poskytly vám všechny potřebné informace. Co umí chytré outdoorové hodinky?
- Sportovní funkce
Podobně jako chytré hodinky pro jiné typy sportů (běh, plavání, fitness, golf apod.) nabízejí i outdoorové hodinky praktické sportovní funkce, například v podobě krokoměru nebo měření tepové frekvence a spálených kalorií. Některé modely odolných hodinek na outdoor nabízejí i pokročilé tréninkové ukazatele a doporučení pro regeneraci.
- Outdoorové funkce
Outdoorové hodinky dostávají svému jménu a přináší i outdoorové funkce. Jaké? Jedná se například o GPS outdoor navigaci a sledování trasy, barometr, kompas, výškoměr nebo v případě dražších modelů o vestavěnou LED svítilnu.
- Zdravotní funkce
Obrovským přínosem pro vás na cestách mohou být i zdravotní funkce v podobě pulzního oxymetru, monitoringu spánku nebo sledování zatížení organismu.
- Odolnost
Chytré hodinky na outdoor jsou velmi odolné, jak vůči vodě, tak i nárazům, a to zejména díky použitým materiálům. V případě prémiových outdoorových hodinek se setkáte například s tělem z tvrzeného polymeru, titanovou lunetou nebo safírovým sklíčkem.
- Delší výdrž baterie
Výrobci kvalitních chytrých hodinek, ke kterým patří například světoznámé značky Garmin a Polar, počítají s tím, že na cestách můžete strávit i několik dní. Z tohoto důvodu mají outdoor hodinky podstatně delší výdrž baterie než ostatní modely. Pokud chcete hodinky dobíjet po co možná nejdelším čase, doporučujeme sáhnout po outdoorových hodinkách Garmin se solárním dobíjením. Výdrž baterie v režimu chytrých hodinek se solárním dobíjením dosahuje i několika týdnů.
Prémiové hodinky na outdoor Garmin Fenix 7X Pro Sapphire Solar. Zdroj: Pulsmetry.cz
Outdoorové hodinky nejsou nejlepší volbou pro každého
Chytré outdoor hodinky mají oproti univerzálním smart hodinkám i několik nevýhod, které ovšem vyvažují pokročilé outdoorové funkce. K nevýhodám patří vyšší pořizovací cena a omezené „chytré“ funkce. Vzhledem k tomu, že je klíčovou vlastností hodinek na outdoor odolnost, jsou také spojené s většími rozměry a vyšší hmotností. Před pořízením outdoorových hodinek proto dobře zvažte, zda opravdu využijete jejich pokročilé funkce.
Moderní technologie pro ještě příjemnější pobyt v přírodě
Technologie stále více pronikají i do světa outdooru. Kromě chytrých hodinek ocení milovníci dobrodružství v přírodě také další pomocníky. Jaké?
Blackout stany
Chtěli byste během svých toulek nerušeně spát i přes den nebo ráno, když vychází slunce? Pak si oblíbíte materiál stanů blackout, který zabraňuje pronikání venkovního světla do stanu a zajišťuje soukromí při večerním svícení. Zároveň tento materiál pohlcuje teplo, čímž udržuje ve stanu na přímém slunci nižší teplotu.
Spací pytle a karimatky
Pobyt v přírodě vám zpříjemní i takzvané třísezónní spacáky, ve kterých se komfortně vyspíte na jaře, v létě i na podzim, a také oblíbené samonafukovací karimatky.
Vaření v přírodě
Základem vaření v přírodě je vařič. Nejpohodlnější a nejefektivnější volbou je ten plynový. Praktickou funkcí vařiče je vestavěné zapalování, díky kterému nebudete potřebovat zapalovač ani sirky. V extrémních podmínkách oceníte tepelný výměník, který plamen chrání před zhasnutím. Velmi praktické jsou i sady kempingového nádobí, jež bývají lehké a zabírají málo místa.
Efektivní balení
Většina outdoorových doplňků je navržena tak, aby bylo vybavení na kempování lehké a maximálně skladné. Příkladem jsou spacáky, které jsou díky nejmodernějším materiálům i přes malé rozměry hřejivé, sady nádobí nebo skládací láhve či jídlo s nízkou hmotností a v praktickém balení (sušené maso, sušené mléko apod.).
Další užitečné kempingové vybavení
Našli bychom ještě řadu dalších technologií, které jsou v přírodě velmi užitečné:
- V případě delších cest se rozhodně vyplatí přibalit si do batohu přenosnou solární nabíječku či baterie a powerbanku na dobíjení elektroniky.
- Ty nejhezčí okamžiky dokáží zachytit outdoorové kamery a ani v náročných podmínkách vás nezklame outdoorový telefon.
- Pokud vyrážíte na túru ve dvou nebo ve skupině, možná oceníte i vysílačky, které nejsou závislé na dostupnosti GSM sítí.
- V neposlední řadě doporučujeme si před výpravou stáhnout praktické aplikace na přežití. Dostupných je jich hned několik, třeba mobilní aplikace Offline Survival Manual App, Yonder nebo aplikace SAS Survival Guide.
S kvalitními chytrými GPS hodinkami na outdoor se v přírodě nikdy neztratíte, a navíc získáte přehled o svých sportovních výkonech i o svém zdraví. Nenechávejte nic náhodě a připravte se na své dobrodružství s profesionální výbavou.