Opravuj, nevyhazuj: Decathlon nabízí servis i náhradní díly

Opravuj, nevyhazuj: Decathlon nabízí servis i náhradní díly

Když se Vám na cestách roztrhne nebo poškodí vybavení, objednáváte hned po návratu domů nové nebo se ho raději snažíte opravit?

Když se vám roztrhl oblíbený turistický batoh, bunda nebo jiné vybavení, ve kterém jste prošli spoustu horských cest, co jste udělali? Vyhodili ho, nebo se ho snažili opravit? Chtěli jste, aby vám sloužil dalších několik let se záplatou nebo jste si raději koupili nový? Slevy ze všech stran nutí k impuzivnímu nákupu a fenomén rychlé módy příliš neustupuje. Co ale takhle začít novou etapu, kdy se bude vybavení nechávat opravit?

RYCHLÁ (A DĚSIVÁ) ČÍSLA

Textilní výroba spotřebovává enormní množství vody. Podle odhadů je k výrobě jediného bavlněného trička zapotřebí 2 700 litrů vody, což vystačí jedné osobě k pití na dobu dva a půl roku. Textilní výroba je také podle odhadů zodpovědná za 20 % celosvětového znečištění vody. Děje se tak kvůli látkám používaným k barvení a další úpravě výrobků.

Evropané ročně spotřebují téměř 26 kg a vyhodí přibližně 11 kg textilu (podle dat Evropského parlamentu k 21. 3. 2023). Podle iniciativy Fashion Revolution vyprodukuje módní průmysl ročně až 92 milionů tun odpadu a 87 % z nich se spaluje nebo ukládá na skládky, recyklace je totiž nesmírně náročná. Také vám to přijde děsivé? 

ZÁKLADEM JE MÍT MOŽNOST VYBAVENÍ OPRAVIT

Prodloužení životnosti výrobků je jednou z klíčových oblastí pro snížení dopadu textilního průmyslu. Zhruba 40 % důvodů, proč spotřebitelé vyhazují oblečení, souvisí s funkčními změnami, jako jsou známky opotřebení nebo díry (podle dat Evropské environmentální agentury k 7. 2. 2023). Co s tím? Existuje mnoho řešení, jak přestat plýtvat přírodními zdroji a oddálit vyhazování. Základem je přepnout myšlení a naučit se nové návyky, a to platí jak pro firmy, tak sportovní uživatele. Firmy by měly přemýšlet nad udržitelnějším designem produktů už při samotném návrhu. 

FORCLAZ A QUECHUA JDOU PŘÍKLADEM

Outdoorové značky Forclaz i Quechua, které spadají pod Decathlon, mění svoje vize. Jdou vpřed s odpovědným přístupem a pomáhají turistům po celém světě udržovat a opravovat vybavení. Ostatně novým ukazatelem výkonnosti je pro ně míra opravitelných výrobků. Do roku 2026 si dali cíl mít 50 % výrobků z celé turistické nabídky opravitelných. Mít takový cíl si naopak vyžaduje, aby se na opravitelnost myslelo od samého počátku procesu navrhování, stejně jako aby se přemýšlelo nad technickými vlastnostmi.

Produktoví inženýři z Decathlonu tedy analyzují opotřebované a vadné modely, aby určili nejčastější místa, kde se produkty ničí. Na základě toho designéři vytvářejí výrobek tak, aby do něj integrovali dostupná a snadno realizovatelná řešení, aby se dal produkt opravit. To někdy zahrnuje vývoj celé řady náhradních dílů souběžně s vývojem produktu. U stanů z Decathlonu tedy bez problému seženete náhradní tropiko, ložnici, podlážku, objímky, pruty i náhradní konstrukční tubusy do nafukovacích stanů. Prutové stany se přepracovaly tak, aby měly pruty z různých typů stanů stejnou délku a vyráběly se pouze 4 průměry tyčí, které budou snadno dostupné. A je toho mnohem více.

Náhradní díly a komponenty k výrobkům Decathlon
Náhradní díly a komponenty k výrobkům Decathlon

ZMĚNA ZAČÍNÁ U KAŽDÉHO Z NÁS

Jak o opravitelnosti smýšlí Decathlon, už víme. Bez vás by ale nic z toho nefungovalo. Nové návyky je potřeba naučit i samotné spotřebitele. Každý jsme tak trochu zodpovědný za to, kolik věcí se vyhodí, a mohli bychom se naučit několik zásad:

  • Nakupujte jen, když vybavení opravdu potřebujete 

Snažili jste se někdy spočítat, kolik korun utratíte kvůli impulsivnímu nákupu něčeho, co ani nepotřebujete? Možná byste byli překvapeni. Základem je myšlenka: „Triko? A potřebuju ho vlastně vůbec?” Asi každý máme ve skříni “hadr”, který jsme reálně měli párkrát na sobě. Proto vždycky pečlivě uvažujme, jaké vybavení opravdu využijeme. 

  • Provádějte pravidelnou údržbu

Věnujte dostatek času pravidelné údržbě, díky které můžete předejít rychlejšímu opotřebení. Je to jako se zuby – vydrží vám déle, pokud se o ně staráte. Pokud už s vámi batoh, trekovky nebo péřová bunda prošly kdejakou horskou cestu a zachránily vám krk v nepříznivých podmínkách, pak si péči zaslouží. A co víc, hlavně můžete ušetřit peníze. 

  • Opravujte a hned nevyhazujte

Pokud je to možné, dejte rozbitému nebo roztrhanému vybavení ještě šanci a opravte ho. Zohledněte všechny možnosti a nekupujte hned nové. Zvlášť Decathlon nabízí spoustu možností. A víte, co vše vlastně nabízí?

SERVIS VS. NÁVODY DIY ANEB UDĚLEJ SI SÁM

Pokud se vám rozbije vybavení z Decathlonu, neházejte ho hned do koše. Podívejte se nejprve na e-shop, zda se to nedá opravit. Stačí si produkt najít na webu a hledat v dolní části stránky odkaz na náhradní díly a tzv. technickou podporu. Pokud produkt spadá do těch opravitelných, pak zde najdete veškeré informace a dostanete dvě možnosti – buď se obrátit na servis na prodejnách Decathlonu, nebo si produkt opravíte sami podle dostupných návodů.

Na většinu výrobků se vztahuje dvouletá záruka. Na servisu Decathlonu vám objednají náhradní díly a poruchu opraví zcela zdarma. Pokud si nejste jisti řešením, zavolejte na prodejnu, sdělte, jaký máte problém, nebo rovnou přijďte na zákaznický servis. Zaměstnanci z oddělení turistiky s vámi vše zkonzultují. Na turistickém školení, které probíhá každý rok před sezónou, totiž příslušní pracovníci zkouší opravy přímo v praxi a budou vědět, jak s výrobkem nejlépe naložit.

Náhradní díly a komponenty k výrobkům Decathlon
Náhradní díly a komponenty k výrobkům Decathlon

Pokud jste nadšenci pro práci všeho druhu a chcete si svoje vybavení opravit sami, pak neváhejte využít dostupné návody na opravu a rady na správnou údržbu. V kategorii turistiky se inspirujte, jak správně pečovat o karimatku, jak vyměnit zlomený prut ve stanu nebo jak jednoduše zalepit péřovou bundu, stan nebo batoh multifunkční opravnou lepicí páskou či víceúčelovou záplatou, kterou si můžete díky skladnosti vzít i na trek.

Předejděme zbytečnému vyhazování a pojďme hledat cesty, jak produktům prodloužit životnost. Není to totiž jen obyčejný batoh. Je to váš batoh. Parťák, kterého berete na nespočet výprav. A jsou to právě stopy opotřebení a oprav, které vypovídají o vašich prožitých dobrodružstvích. Takže opravujte, nevyhazujte.

TIP: JAK SI RYCHLE OPRAVIT ROZTRŽENÉ TROPIKO STANU?

  • Použijte víceúčelovou opravnou sadu samolepicích záplat a vyberte ideální rozměr. V sadě za 179 Kč najdete dvě záplaty 13 × 13 cm, dvě záplaty 10 × 6 cm a dvě záplaty 6 × 4 cm. Budou se vám hodit na zalepení děr a trhlin na stanech, spacácích, batozích, prošívaných bundách apod.
  • Vezměte si nůžky a záplatu ideálně ustřihněte tak, abyste získali tvar kruhu nebo válce. Zaoblený tvar záplaty bez ostrých rohů umožňuje lepší přilnutí k povrchu.
  • Záplatu aplikujte na VNITŘNÍ stranu tropika kvůli lepší přilnavosti. Látka tropika se nemusí vrstvit, záplata je nepromokavá a odolná.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: