Polští geomorfologové Bogdan Gądek a Andrzej Kotyrba objevili v rámci svého výzkumu ledovec ve vysokotratranská Meděné kotlině, která je mezi Kežmarským, Lomnickým a Pyšným štítem.
Polští vědci svůj výzkum prezentovali v odborném článku, který si můžete prohlédnout zde, aktuální navazující studie srovnávající tatranský ledovec s jinými je podrovněji tady (obojí samozřejmě v angličtině).
Ledové pole je schované pod suťovištěm, není tedy vidět ani koncem léta, kdy již bývá všechen sníh roztátý. Suťoviště naopak zajišťuje, že zatím ledovec neroztál, protože ho chrání před přímým slunečním zářením.
Vědci oblast prozkoumali pomocí elektromagnetického vlnění o frekvenci 500 MHz, na základě čehož zjistili, že pod vrstvou kamenů se nachází glacieret, což je lehce nejasně definovaný termín označující skrytou vrstvu ledu. V nejmocnější části je ledovec 18 – 20 metrů tlustý, celkově jde o objem cca 150 000 m3 ledu.
Moc děkuji všem čtenářům, kteří poslali fotky Meděné kotliny ve Vysokých Tatrách, abych jimi mohl výrazně vylepšit tento článek.