Horobraní je celoroční turistická hra, která spočívá v navštěvování českých hor a kopečků a ve sbírání bodů za jejich nadmořskou výšku.
„Chceme, aby lidé měli větší motivaci chodit do přírody, do hor a pak ze sebe měli oprávněnou radost. Cíl k výletu si najde opravdu každý. Nyní máme v databázi aplikace přes 13 tisíc vrcholů po celé České republice, a to jak vysokých hor, tak i malých kopečků za barákem,“ vysvětluje Věrka z libereckého spolku Sehraní, který za celým nápadem stojí.
„Původně jsme chtěli udělat celoroční hru pro naše kamarády a kamarády kamarádů. Tenhle nápad přišel v základu při jednom brouzdání pod Ještědem a přišel nám tak super, že jsme ten koncept nakonec trochu přepracovali a přizpůsobili velkému počtu hráčů a je z toho Horobraní,“ popisuje vznik myšlenky jeden z organizátorů Standa.
Vrcholový deníček v mobilu
Základním nástrojem je mobilní aplikace, která obsahuje databázi 13 tisíc vrcholů hor, kopečků i vyvýšenin po celé ČR. Je to skvělý pomocník pro plánování výletů, ale hlavně jako nástroj pro zaznamenání návštěvy vrcholu. Aplikace je zdarma a člověk ji může využívat jako osobní vrcholový deníček.
„Když sešlo z prvotního závodění, začalo mě bavit, jak se mi hezky mapa zaplňuje již nasbíranými kopci. Krom toho je i super, že to člověk donutí jít do míst, kam by se sám od sebe určitě nepodíval,“ jmenuje jeden z organizátorů Jarda, co ho na Horobraní baví.
Jak se zapojit do soutěže?
Pokud se člověk chce zapojit do celoroční soutěže, je potřeba zaplatit startovné – alespoň 100 Kč. Poté se mu na webu otevře velká sekce s průběžnými i celkovými žebříčky, profily vrcholů, vyhledáváním i profily dalších soutěžících. Lákavým bonusem pro všechny aktivní je i soutěž o outdoorové ceny, které každý měsíc sponzoruje jeden český outdoorový výrobce. Nyní aplikace funguje na chytrých telefonech s Androidem (stáhnout se dá na Google Play store), v brzké době se chystá aplikace pro Apple.
Odkaz na aplikaci: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.horobrani.mobile
„Nyní intenzivně pracujeme na označování zakázaných vrcholů (CHKO, vojenské prostory aj.) a vrcholů s omezeným přístupem (např. z důvodu hnízdění ptáků nebo soukromých pozemků). Je to běh na dlouhou trať, ale jestli se to povede, tak bude Horobraní jedna z nejucelenějších databází českých hor. Ještě tento rok navíc chystáme rozšíření o hory Slovenska a možná i Skotka,“ popisuje vize do budoucna organizátor Patrik.
Více o Horobraní najdete na webu horobrani.cz a Facebooku.
Za Horobraním stojí liberecký spolek Sehraní, který pořádá různé outdoorové akce. www.sehrani.cz