Jak hodnotí Adam Ondra a Libor Hroza své medailové úspěchy na mistrovství světa? A jak se dařilo Márovi Holečkovi na Nanga Parbat a kdy se tam chystá znovu?
Český horolezecký svaz prezentoval na tiskové konferenci v Klubu cestovatelů úspěchy českých lezců. Zastoupeni byli reprezentanti různých disciplín, snad jako ukázka rozmanitosti horolezeckého sportu.
Úspěchy na mistrovství světa
Adam Ondra a Libor Hroza získali před pár dny medaile na mistrovství světa v Paříži.
Libor, který byl druhý v závodě na rychlost, především kritizoval organizátory, kteří neměli v kvalifikaci připravenou funkční elektronickou časomíru. Čas se tam měřil ručně a přestože bylo zřejmé, že Libor překonal současný světový rekord, nebude nikde oficiálně veden právě pro neprůkazné měření času.
Libor kvalifikaci vyhrál, následně postupně (i když občas se štěstím) vyřadil Rusy Kokorina, Ševčenka a Timofejeva, aby pak ve finále nestačil na světového rekordmana, Číňana Quixin Zhonga. Dle Libora byl celý závod velkým soubojem nervů. Ve finále viděl soupeře podklouznout a předpokládal, že spadnul. A následně sám Libor zaváhal, jestli nelézt dál raději na jistotu. Toho Zhong využil a dostal se nad Libora a dolezl si pro zlatou medaili.
V soutěži na obtížnost bronzový Adam Ondra zhodnotil, že nelze být v naprosté špičce v závodním lezení, když se tréninku věnuje jen omezeně a priority má spíše v přelézání náročných skalních cest. Na pařížské mistrovství aktivně trénoval jen zhruba měsíc a ve finále, kdy v náročné cestě jde především o silovou vytrvalost, pak podlehl Rakušanovi Jakobu Schubertovi a Kanaďanovi Seanu McColovi, pro něž je závodní lezení hlavní lezeckou náplní.
Adam se proto rozhodl příští závodní sezónu vynechat a věnovat se skalním projektům především ve Španělsku a Norsku. Po úspěšném složení maturitní zkoušky si před nástupem na Ekonomicko-správní fakultu brněnské Masarykovy univerzity plánuje dát rok přestávku do školy a plně se věnovat lezení. Naopak v sezóně 2014 se na umělé stěny vrátí, čemuž uzpůsobí přípravu, a pokusí se na MS ve španělském Gijónu vystoupit na stupínek nejvyšší.
Nanga Parbat povolila jen částečně
Marek Holeček přišel na tiskovou konferenci dobře naladěn po návratu z rodinné dovolené na Sardinii, kde mimojiné obdivoval cestu Marina Superstar, kterou tam vytvořil Adam Ondra.
Dále se Mára věnoval popisu expedice na Nanga Parbat. Tu jsme se průběžně na Pohora.cz sledovali zde, tedy spíš zmíním další Márovi cíle:
- již za dva týdny odletí Martinem Ottou do Nepálu, aby se již potřetí pokusil vystoupit na šestitisícovku Kyashar.
- Nanga Parbat Marka chytla, po dvou pokusech o výstup rupálskou stěnou má prý již pocit, že ví, jak nejlépe vyřešit aklimatuzaci i místní organizaci, takže se chce příští rok o výstup pokus znovu. Zdeněk Hrubý prý ale naznačil, že potřetí se již o tuto cestu pokoušet nebude, tedy pokud ho náhodou Marek nepřemluví, bude si muset jiného parťáka.