Nové outdoorové fotoaparáty

Nové outdoorové fotoaparáty

Před letní sezónou se nám roztrhl pytel s odolnými fotoaparáty. Své novinky představily firmy Ricoh, Olympus a Pentax. Ricoh po roce a půl po modelech Caplio 300G a 400G nově představil nadmíru odolný Caplio 500G wide. Olympus pak model Mju 720 SW a Pentax …

Zkušenosti čtenářů

Soja

Více než před třemi léty aktivního focení jsem stihl prověřit předchůdce „mjůček“ popisovaných v článku, Mju 300. Protože se pohodlně vejde do kapsy u košile a je tak stále po ruce, udělal jsem s ním tisíce pohotových snímků, z nichž mnoho bych si mohl dovolít v očích laika označit jako výstavní. Mju 300 se mnou sjelo několik alpských a skandinávských řek vystaveno řáckým cákancům vodního živlu, prošlo bezpočet beskydských stezek za neustálého mrholení, vymrzlo při řadě extrémních zimních expedicích, dokumentovalo tisíce kilometrů kanadské a aljašské pustiny při cestě autem, kanoí i trekováním, dokumentovatovalo rodinné dovolené u moře v rozvířeném písku pobřežních pláží… S jeho výkonem jsem byl naprosto spokojen. Poprvé po necelých čtyřech letech aktivního používání fotoaparátu se dostavila závada – zřejmě v důsledku „prašného“ prostředí se mi zablokoval výsuvný objektiv a přístroj musel do autorizovaného servisu. Fotoaparát je teď sice funkční, ale zablokování se občas zopakuje a jistota bezzávadného použití např. pro expedice už není na 100%. Přesto, když uvážím, jakou službu odvedl a v jakých podmínkách mi Mju 300 sloužil , nedám na něj dopustit. Doufám tedy, že když právě pošilhávám po novém společníkovi do drsných outdoorových podmínek, novinky z řady Olympus Mju budou pro mne tou nejlepší volbou. Soja

Modern

S výš popisovaným olym mám bohužel špatné zkušenosti – minimální výdrž baterie, někde kolem nuly zamrzá, po lehkém deštíku se mnou několikrát odmítl spolupracovat (namočit ho víc jsem radši ani nezkoušel – sice toho vydrží rozhodně víc, než běžný digitál, ale do skutečného extrému – třeba canyoning – se opravdu nehodí. První kus jsem dostal k testování v Rakouských Alpách a vcelku mě zklamal – ale třeba jsem chytl vadný kus … Jinak dál k Ricohu. Neměl jsem možnost ho otestovat naplno, ale narozdíl od olyho vypadá velmi robustně. Robustní je bohužel i jeho ovládání – chce si na něj chvilku zvykat. Co se pádu týče, kamarád ho upustil asi z dvoumetrové skalky. Foťák přežil a to i přes to, že se v průběhu pádu navíc jednou odrazil právě od té skalky a dopadl skutečně do tvrdého s tím, že se pak ještě chvíly kutálel, než se zastavil. Tenhle test absolvoval čerstvě zakoupený kousek taktéž v alpách, ale nemohu to dosvědčit, protože jsem u toho nebyl. Ale faktem je, že co se alespoň utěsnení foťáku týká a tím pádem i odolnosti proti vodě – objektiv je na rozdíl od olympusu skutečně chráněn – což je vidět i na obrázku. Asi bych se s ním nepotápěl (to je u jakéhokoliv aparátu, pokud k tomu není přímo určen, naprostá hloupost), ale například při prudkém dešti bych se s ním fotit rozhodně nebál (kdo ale v dešti fotí?). Prostě podtrženo sečteno, dával bych ze jemenovaných přednost Ricohu, je sice dražší, ale nemusíte o něj pořád pečovat. Sám bych ho rád podrobil většímu testu v praxi 🙂 Osobně ale raději zůstanu u své kinofilmové zrcadlovky. Sice bez podvodního pouzdra není až tak dokonale vodotěsná, větší nárazy ji taky nesvědčí, ale fotky jsou vždycky super a to nejen na monitoru počítače.

Feri

Nechcem porovnávať technické možnosti aparátov, aj keď
ich dosť používam. Štve ma však skutočnosť, že Američania
zachádzajú tak ďaleko, že prerábajú(předělávají) aj Grékom
abecedu. Nechajme im ich mju, keď komolia na čo prídu, ale
pre nás-Čechov i Slovákov a nakoniec i Grékov to vždy bolo
a malo by zostať statočné “ mí “ !

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: