NORTHFINDER – ZHLUBOKA DÝCHAT BYSTE NEMĚLI JEN VY, ALE TAKÉ VAŠE OBLEČENÍ

NORTHFINDER – ZHLUBOKA DÝCHAT BYSTE NEMĚLI JEN VY, ALE TAKÉ VAŠE OBLEČENÍ

Oblečení na turistiku je o hledání kompromisu mezi tělem a počasím. Prodyšnost a možnosti odvětrávání vašeho oblečení jsou věci, které byste při výběru neměli přehlížet.

PRODYŠNOST

Prodyšnost je slovo, které se často skloňuje ve spojení s turistickým a sportovním oblečením. A má to svůj význam. Neprodyšné oblečení totiž dokáže i z lehké túry v pěkném počasí udělat poměrně nepříjemný zážitek. Nedovolí tělu efektivně se ochlazovat odpařováním potu, navíc pak nasáklé oblečení zase ochlazuje až příliš. Můžete si tak přivodit zbytečné nachlazení, podrážení pokožky a nebudete ani moc příjemně vonět.

Northfinder přináší pár tipů, jak si sestavit pohodlný turistický outfit, který se během jarních a letních měsíců ani při náročnějším výstupu nepromění v osobní saunu.

SPODNÍ VRSTVA JE KLÍČOVÁ

I když minete celý majetek na tu nejlepší a nejprodyšnější bundu pod sluncem, bude vám k ničemu, pokud si pod ni oblečete nesprávné věci z nesprávných materiálů. Pokud chcete naplno využít všechny parametry a výhody kvalitního turistického oblečení, je třeba správně začít už spodní vrstvou.

Syntetické materiály jsou prověřené časem a velmi oblíbené mezi výrobci i zákazníky, neboť nabízejí dobrý poměr ceny a funkčních vlastností. Snadno odvádějí přebytečnou vlhkost, jsou pohodlné a hodně vydrží. Jejich prodyšnost závisí zejména na tloušťce materiálu a těsnosti úpletu.

Aby tričko dýchalo co nejlépe, i když budete už pořádně rozehřátí, zvolte střih, který bude přiléhavý, ale ne příliš těsný. Jedná se totiž o to, aby byla pokožka s materiálem co nejvíce v kontaktu. Příliš volné triko nebude mít možnost absorbovat tolik vlhkosti, příliš těsné zase bude tlačit a omezovat v pohybu. Čím rychlejší jste a čím náročnější túry podstupujete, tím tenčí materiál můžete zvolit, klidně i s krátkým rukávem. V chladnějším jarním počasí bude stačit, pokud na sebe hodíte další vrstvu.

DILEMA: FLEECE NEBO SOFTSHELL?

Když už máte dobré tričko, zbývá vybrat střední vrstvu, která s ním bude dobře ladit. Nejčastějším dilematem bývá většinou výběr mezi flísem a softshellem. Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá zejména v tom, že flís primárně izoluje, tedy chrání proti ztrátě tepla. Ochrana před větrem a deštěm jde do pozadí. U softshellu jde do popředí ochrana proti větru a dešti, a teprve pak přichází na řadu ochrana před únikem tepla.

Fleece je vyhledávanou střední nebo izolační vrstvou, která zároveň velmi dobře dýchá. Sám o sobě však neochrání proti větru ani proti dešti. Abyste pocítili maximum jeho funkčnosti někde na větrném hřebeni, je třeba ho vždycky kombinovat s nepromokavou vrstvou, která neprofoukne, například bundou Northfinder Dracia.

Na turistiku v jarních a letních měsících postačí i tenká flísová mikina. Pokud hledáte něco univerzálnějšího na nošení od jara do podzimu, nebo jste zimomřivější typ, podívejte po materiálu střední tloušťky. Turistům, kteří mají rádi svižnější tempo, ale nemusí tlustší látka příliš vyhovovat, protože tělo se v ní poměrně rychle zahřeje. U flísu se nemusíte až tak zaměřovat na shánění ventilačních otvorů a zipů, protože samotný materiál si s tím poradí velmi dobře i bez nich.

Softshell má na rozdíl od flísu voděodolnost a větruodolnost již ve své „DNA“. V jarním i letním období bunda z tohoto materiálu může posloužit také jako vrchní vrstva. V extrémním počasí od ní nicméně zázraky nečekejte. Vytrvalý a prudký déšť ji časem zdolá, a to samé platí i o prudkém větru.

Tím, že je softshell nepromokavější a větruodolnější než flís, je zároveň o něco méně prodyšný. Pokud jste tedy dynamičtější typ turisty, je dobré si vybrat takový kus oblečení, který nabízí i dobrou ventilaci. Na většinu situací postačí dostatečně velké otvory v oblasti podpaží, přes které si přebytečná vlhkost najde snadno cestu ven.

VĚTRAT A NEZMOKNOUT SE DÁ I V DEŠTI

Hardshellové materiály jsou výborným společníkem do nečasu. Dobře chrání před deštěm a postupně propouští vlhkost směrem ven. Při vysoké vlhkosti a svižném tempu nebude samotný materiál stíhat propouštět úplně všechno, takže velké větrací otvory budou pro vaše pohodlí naprosto klíčové. V parném dni rádi porozepínáte, co půjde. Přestože se nejspíš i tak pořádně zpotíte, hlavně při intenzivnějších výstupech ve špatném počasí oceníte vychytávku spočívající v možnosti zapnutí rozepnuté bundy na druk pod krkem nebo pod pažemi. Přesně pro takové situace byste měli mít v merku bundu Northfinder Draci, resp. dámskou verzi Dracia.

PROTI ŽIVLŮM, NE PROTI FYZICE

Outdoorové oblečení je navrhováno tak, abychom v něm dokázali co nejlépe čelit nástrahám přírody. Ani ty nejdražší a nejšpičkovější modely ale nedokážou popřít fyzikální zákony. Aby prodyšný materiál dokázal „dýchat“, musí být vlhkost vzduchu pod oblečením vyšší než vlhkost venku. Vzduch nasycený vodní párou už zkrátka další vodu neabsorbuje.

V zájmu zachování prodyšnosti je třeba o softshellové (i hardshellové) materiály kvalitně pečovat. Jedině tak si zachovají svoji voděodolnost. Pokud do materiálu nasáknou částečky vody z venku, nebude mít tělesná vlhkost, jak unikat.

Kompletní nabídku a informace najdeš na webových stránkách NORTHFINDER

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: