Rok uběhl jako voda a nominace na prestižní ocenění Pioltets d´Or (Zlatý cepín) 2013 už je zase tady. Kteří horolezci svými výkony nejvíce zapůsobili?
Nominovaní
Šanci odvézt si zlatý cepín s pořadovým číslem 21 má šest následujících projektů:
Kamet (7 756m, India) – Třetí nejvyšší horu Indie (po Kančendženze a Nanda Devi) vylezli do té doby neslezenou jihozápadní stěnou Francouzi Sébastien Bohin, Didier Jourdain, Sébastien Moatti a Sébastien Ratel . Výstup byl proveden alpským stylem za pět dní.
Shiva (6 142m, India) – Severovýchodním hřebenem prostoupili k vrcholu Britové Mick Fowler a Paul Ramsden. Cestu nazvali „Prow of Shiva“. Do základního tábora se vrátili za devět dní.
Muztagh Tower (7 284m, Pakistan) – Ikona Karakoramu, to je Muztagh Tower. O její dva kilometry vysokou severovýchodní stěnu se zatím nikdo nepokusil, tedy až do pokusů Rusů, kterými byli Dmitrij Golovchenko, Alexander Lange a Sergej Nilov. Zvolili alpský styl, který byl vzhledem k jejich zásobám jídla a paliva extrémně těžký.
Baintha Brakk (a.k.a The Ogre, 7 285m, Pakistan) – Do loňského roku byl tento vrchol slezen pouze dvakrát a nikdy ne z jihu, i když se o to mnoho expedic pokoušelo. To byla pro americké trio ve složení Kyle Dempster, Hayden Kennedy a Josh Wharton výzva, kterou přijali a uspěli.
Nanga Parbat (8 125m, Western Himalaya, Pakistan) – Pro mne osobně je tahle expedice favoritem. Nanga Parbat už byl sice slezen mnohokrát, ale nikdy ne přes hřeben Mazeno. O tento hřeben se do roku 2012 pokoušelo devět expedic, všechny neúspěšně. Tenhle hlavolam rozlouskli až britští veteráni Sandy Allan (57) a Rick Allen (59), kteří byli po 18 (!) dnech úspěšní.
Obtížnost hřebene spočívá v tom, že je dlouhý deset kilometrů a vyrůstá z něj osm vrcholů, které jsou vyšší než 7000 metrů. Je to nejdelší hřeben ze všech, které k osmitisícovým vrcholům přiléhají.
Na sestupu Diamirskou stěnou je potkal Marek Holeček a Zdeněk Hrubý. Marek popisoval, že to bylo jako potkat dvě chodící mrtvoly. Přes to, že jim česká dvojice nabídla pomocnou ruku, hrdě odmítli a sestupovali dál. Co na to říct? Britové a pěkně tvrdí!
Kyashar (6 770m, Nepal) – O tuhle linii, která vede jižním pilířem, se pokoušelo sedm expedic. Úspěšná byla až ta osmá ve složení Tatsuya Aoki, Yasuhiro Hanatani a Hiroyoshi Manome. Podle jmen je vám asi jasné, že se jednalo o japonský tým. Výstup jim zabral šest dní a jednalo se teprve o druhý úspěšný pokus o vrchol.
Nominace už tajemstvím není, tím stále zůstává, kdo si odveze cenu pro nejhodnotnější výstup za uplynulý rok. Tohle sladké tajemství budeodkryto až začátkem dubna odbornou porotou (Stephen Venables, Gerlinde Kaltenbrunner, Silvo Karo a Katsutaka Yokoyama) ve francouzském Courmayeur a Chamonix.
Loňský ročník měl hned dva vítězné projekty. Byli to Slovinci Luka Strazar a Nejc Marcic se svým výstupem na K7 v Pákistánu a Američané Mark Richey, Steve Swenson a Freddy Wilkinson s výstupem na Saser Kangri II. Více zde.
S využitím planetmountain.com