NEWSLETTER Pohora.cz: Jak na skialpy?

NEWSLETTER Pohora.cz: Jak na skialpy?

Kam vyrazit na skialpy, co si s sebou zabalit a jak se vypořádat s lavinovým nebezpečím se pokusíme poradit jak zkušenějším, tak začínajícím skialpinistům.

ZAČÁTKY JSOU NEJTĚŽŠÍ?

Mohou se hodit rady a tipy v oblasti výbavy či metodiky.

A pokud vaše dotazy nebyly zodpovězeny v článku výše, nebojte se zeptat na skialpovém fóru.

CO S SEBOU NA SKIALPY?

Nechte si poradit, jak se na skialpy vybavit. Vždy je lepší, když máte po ruce aspoň dva pohledy na jakoukoliv problematiku.

Víkendový skialp je přeci jen trochu jiný než výpad za podmínkou. A tomu odpovídá také potřebná výbava.

LAVINY, NOČNÍ MŮRA VŠECH SKIALPINISTŮ

Horský vůdce UIAGM Viktor Kořízek z HS Krkonoše připravil komplexní dokument, ve kterém se dozvíte, co se děje v lavině, jak používat lavinovou výbavu, jak provádět záchrannou akci a jakých se nedopouštět chyb, co se děje s postiženým a jak probíhá následná profesionální záchrana.

Lavinová problematika je ve skialpinismu velmi důležitá.

A když vás nevyhrabou kamarádi, musí pomoci psisko.

KDYŽ JE SKIALPINISMUS VÁŠNÍ…

Miro Peťo a jeho bratr Rasťo Peťo, přezdívaní „Peťovci“, jsou motorem slovenského skialpinismu. Přečtěte si povídání s Mirem nejen o jeho skialpinistické expedici na osmistisícovku Dhaulágirí.

O tom, že se skialpinismem můžete začít i po třicítce, a dotáhnout to k českému prvosjezdu severní stěnou sedmitisícovky Pik Lenina, vám popovídá Petr Novák.

Co to je „závodní skialpinismus“ vám přiblíží Mirek Duch.

KAM NA SKIALPY?

Slovensko je pro většinu Moraváků nejbližším hřištěm. Z mnoha možných cílů můžeme zmínit například Hrubou kopu, anebo Smutné sedlo.

A pokud chcete utéct před lidmi, a přesto zažít dobrou lyžovačku, „utečte“ na Balkán. Bosna a Hercegovina, anebo makedonské pohoří Mavrovo disponují skvělými podmínkami.

Obrovskou zásobu tipů „kam na skialpy“, nabízí web tulenipasy.cz v rámci svého katalogu skialpových túr, kde se dočtete také o spoustě možností v rámci ČR.

Výše byly vypsány některé z person českého skialpinismu. V tomto ohledu nemůžeme zapomenout na asi nejdynamičtější dvojici současné české skialpové scény – bratry Švihálky. Jaké jsou podle nich nejlepší destinace?

A když opravdu, ale opravdu nemáte čas na žádný výpad, přesvědčte se, že skialpovat můžete i přímo v centru Prahy.

V ZIMĚ SE JE TO VE STANU TĚŽKÉ…

A proto je logické, že většina z nás směřuje do chat. Seznam všech alpských chat vám může být užitečným pomocníkem, protože se v něm dočtete také jaký je jejich aktuální stav, vybavenost, informace o jejich winterraumech a mnoho dalšího infa.

Na zimní výpravu do hor si určitě nezapomeňte zařídit členství v Alpenvereinu, které zahrnuje i pojištění, díky kterému máte výrazně zlevněné spaní ve winterraumech i na rakouských chatách obecně. A navíc, když si ho pořídíte na našem webu, dostanete k tomu roční předplatné časopisu Svět outdooru za 1 Kč!

Když už byla řeč o časopisu Svět Outdooru, víte o tom, že nedávno vyšlo nové číslo, ve kterém bude více než 20 recenzí zimního vybavení? Ve spojitosti se skialpinismem se pak dočtete o fenoménu skialpových přechodů ve Vysokých Tatrách, o terénech pro začátečníky i pokročilé v Tatrách nebo u nás v Jeseníkách, Krkonoších, Beskydech a na Kralickém Sněžníku. Předplatné časopisu je nyní jen za necelou stovku.

A přidáváme ještě „Outdoorový a cestovatelský manuál„, který vyšel v minulém čísle časopisu.

Tak si to bílé šílenství užívejte!

Článek je přesným zněním našeho „občasného newsletteru věnovaného outdoorovým aktivitám“. Chcete mít podobné informace vždy s předstihem a jako první? Přihlaste se do našeho newsletteru:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: