Nepál neumožňuje výstupy na Mount Everest

Nepál neumožňuje výstupy na Mount Everest

Nepálské úřady pozastavily výdej nových povolení pro výstup na Everest z jižní strany a zároveň zrušily platnost již vydaných, do doby než Číňané vynesou olympijskou pochodeň na vrchol nejvyšší hory světa. Horolezci smí nejvýše do třetího výškového tábora.

Od 31.března 2008 platí přísná pravidla schválená nepálskou vládou na nátlak Číňanů ve strachu, že by vynesení olympijské pochodně na vrchol Everestu mohli zabránit protibetští aktivisté, kteří by vystoupili z nepálské strany. Restrikce neumožňují nejen samotné výstupy nad C3 (7200 m) na Everestu, ale i na veškeré výstupy na Lhotse mimo normální trasu. Je omezen jakýkoli pohyb po hoře v noci a současně není povoleno používat satelitní telefony a vysílačky bez dozoru styčného důstojníka nepálské armády, který je stále přítomen ve všech výškových táborech až do C3. V C2 je i několikačlenná čínská hlídka. Rovněž je zakázáno pořizovat jakékoli videozáznamy.

Všechna omezení platí předběžně do 10. května, ale pokud by do té doby Číňané s pochodní nevystoupili na vrchol, byla by pravděpodobně prodloužena. V Gorakshep (na cestě do základního tábora) je zřízena základna mj. nepálské policie a armády, kde musí všichni prokázat, že mají potvrzení opravňující jít dál. Toto se týká samozřejmě i všech trekařů mířících do BC.Everest - výstupová trasa

První „problémový“ horolezec

Další omezení zakazuje přinesení a vystavování jakýchkoli vlajek a symbolů, které by mohly poškodit vztah mezi Nepálem a Čínou. V reakci na toto byl 22.4. ze základního tábora „vyprovozen“ americký lezec William Brant Holland, protože v jeho batohu našla nepálská policie tibetskou vlajku. Dalo by se říci, že dopadl ještě dobře, protože nepálská policie a armáda mají oficiální povolení střílet horolezce, kteří by projevili sympatie k Tibetu.

Informace, že nepálské úřady nevydají permity na období do 10. května, pronikla na veřejnost až koncem března. Takže spousta expedic již byla na místě nebo měla alespoň do Káthmándú odeslán materiál a v současnosti řeší velké organizační a finanční problémy s uschováním materiálu a změnou plánů. Právě první polovina května je k zahájení výstupu totiž nejvhodnější. Omezen je samozřejmě i přístup z tibetské strany, což se ovšem vědělo dostatečně dopředu. Změny na poslední chvíli musela udělat i česká expedice Libora Uhera a Petra Maška, která chtěla vystoupit na Everest, na poslední chvíli však celou expedici přesunuli na příští rok.

S využitím everestnews.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: