Pohoří Šumavy je se svou rozlohou necelých 70 tis. ha největším národním parkem v České republice. Ano, můžeme psát o tom, kolik turistů Šumavu ročně navštíví, kde jsou nejlepší hotely a která známá kapela zmínila Šumavu ve svém hitu. Pojďme si ale Šumavu přiblížit z běžeckého hlediska, konkrétně německou část Bavorský les, která sice zabírá jenom 13 tis. ha, ale opravdu stojí za to. A bohužel je často ale českými běžci a turisty trochu opomíjena.
Proč je vlastně Šumava tak „běhu friendly“? Kombinuje totiž krásnou přírodu (jako fakt hezkou) s příjemně houpavým profilem a tak akorát technickým terénem. Moc často tady nenajdeme prudké stojky nebo seběhy v kamenolomu, a tak si Šumavu běhmo užijí i začátečníci.
Bavorský les
Pro Bavorský les jsou typické náhorní plošiny. Takže, když se vydrápete do určité výšky, můžete běhat po lehce zvlněném terénu bez agresivnějších stoupání. Za pěkného počasí je kochačka zaručena. Bavorský les je národní park a je důležité, abyste se drželi výhradně značených tras, kterých je v Bavorském lese přes 300 km. V zimě jsou sice povětšinou uzavřené, na druhou stranu tam najdeme perfektní síť běžkařských stop.
Pro ty, kteří si netroufají na dlouhé výběhy, je i uvnitř parku vybudováno několik parkovišť, které přístup třeba na vrcholky kopců značně zjednoduší.
5 tipů na běžecké trasy:
Z Oberfrauenau na Roklan a k vodní nádrži Frauenau
Start i cíl našeho okruhu bude v osadě Oberfrauenau. Trasu můžeme rozdělit napůl do jednoho táhlého stoupání a jednoho souvislého klesání. V půli nás čeká vrchol Velkého Roklanu, který je mimochodem druhou nejvyšší horou Šumavy. Při výstupu potkáte chatu Waldschmidthaus, kde se můžete od května do října občerstvit. V rámci seběhu poběžíme i kolem vodní nádrže Frauenau, úchvatného vodního díla, které bylo vybudováno v letech 1976 až 1983.
Délka trasy: 18 km
Převýšení: 745 m
Náročnost: střední
Doporučená obuv: trailová
gpx
Kolem vodopádů Höllbachgespreng
Startujeme a končíme na stejném místě – v městečku Zwieslerwaldhaus. Je zde možnost bezplatného parkování. Vydáme se po značce se zeleným trojúhelníkem směr Rukowitzschachten. Odtud potom po turistické značce směr Grosser Falkenstei, kde se můžete i občerstvit na místní chatě. Odtud už prudkým seběhem k vodopádům Höllbachgespreng. Zde je trasa značená symbolem borůvky. Poté, co se pokocháte vodopády, už jen víceméně traverzujete nebo sbíháte na místo startu. Trasa je poměrně náročná, dá zabrat i zkušenějším běžcům. Pro začátečníky může být ale trasa jako varianta výletu, kdy střídáte běh a chůzi.
Délka trasy: 14,5 km
Převýšení: 700 m
Náročnost: náročná
Doporučená obuv: trailová
gpx
Okruh kolem Schwellhäusl
Středně náročná trasa vedoucí krásnými lesy po přírodním povrchu. Na 1č kilometrech nastoupáte jen něco málo přes 400 metrů, které jsou navíc rozprostřeny relativně rovnoměrně. Nečeká vás tedy žádné extrémně těžké stoupání nebo prudký technický seběh. Velkou část trasy absolvujete po přírodním povrchu, takže nebudou trpět vaše klouby. Navíc zhruba v polovině trasy vás čeká hostinec Schwellhäusl, kde se můžete také občerstvit. A pokud vám nezbudou síly na návrat, můžete se svézt zpátky do Železné Rudy z Bavorské rudy vlakem.
Délka trasy: 14 km
Převýšení: 450 m
Náročnost: lehká až střední
Doporučená obuv: trailová, za sucha silniční
gpx
Na vrchol Ostrého z německé strany
Vrchol Ostrého se dá zdolat buď turisticky, nebo běžecky (pro pokročilejší běžce). Dokonce se zde dá z německé strany utvořit okruh, a tak se nemusíte vracet stejnou cestou, jakou jste se dostali na vrchol. Ideální je zaparkovat v osadě Himmerleich a odtud stoupat ke kapli Maria Hilf. Odtud se nabízí více variant jak dosáhnout vrcholu Velkého či Malého Ostrého. Z vrcholu Ostrého je nádherný výhled na obě strany hranice do okolní krajiny, např. na Jezerní Horu, Špičák, Pancíř, Prenet a údolí Úhlavy a Klatovy. Někdy je také vidět zřícenina hradu Radyně u Plzně.
Délka trasy: 11,5 km
Převýšení: 695 m
Náročnost: střední až těžká
Doporučená obuv: trailová
gpx
Hřebenovka Velký Ostrý – Velký Kokrháč – Svaroh
Krásná hřebenovka po turisticky neznačené stezce. Celá hřebenovka vede po hranici mezi Českem a Německem, takže se před vámi otevírají krásné výhledy do obou zemí. Zde vás čeká trochu techničtější někdy až skalnatý terén. Proto doporučujeme počítat s pomalejším postupem a vzít si s sebou dostatek vody a energie. Na trase vás čeká jedno hlavní stoupání na ostrý a jedno zásadní klesání ze Svarohu. Nejlepší varianta mít jako výchozí bod Lohberg, kde se dá pohodlně zaparkovat auto.
Délka trasy: 16,7 km
Převýšení: 870 m
Náročnost: střední
Doporučená obuv: trailová
gpx
Arberland Ultra Trail – závod nejen pro ultra-trailové nadšence
Nádherná trať, která vás zavede do nejpěknějších koutů Bavorského lesa. Profil náročný tak akorát – není hanba, když občas přejdete do chůze, ale nečekají vás žádné nekonečně dlouhé prudké stojky. Hlavní a zároveň nejdelší závod má délku 64 km s převýšením necelých 2500 m. Pro ty, kteří si netroufají na ultramaraton, organizátoři připravili i maratonskou trať o délce 41 km s příjemnými 1400 m převýšení. A pokud patříte mezi začátečníky nebo rychlíky, určitě se vám bude líbit i 16km závod, kde nastoupáte a sklesáte cca 600 m.
Ještě je pár volných míst, registrujte se!
Další tipy na aktivní dovolenou v celém Německu najdete na www.germany.travel. Své zážitky z cest po Německu můžete sdílet pod hashtagem #WanderlustGermany.
/úvodní foto: Isabelle Auer/