Asi každému už se stalo, že převrhl ešus plný vody nebo jídla. A pokud ne, tak nevěřím, že nikdo z vás nezažil ty dvě vteřiny nervozity, když o hrnec či ešus zavadil a modlil se, aby to kymácení už skončilo. Dá se tomu předejít?
Ano dá. Vařte mimo stan . Byl bych pokrytec, kdybych tvrdil, že nevařím ve stanu. Asi nikomu se při nepříznivém počasí (ale i při příznivém) nechce vařit venku, a proto to většina z nás riskne a uvaří si ve stísněném prostoru. To s sebou nese několik rizik:
– otrava zplodinami
– vznícení stanu nebo jeho poškození žárem
– popálení se o převrácený ešus nebo jeho obsah
– promočený spacák a další věci
– a tím posledním, ale neméně důležitým, je usínání s prázdným žaludkem J.
Pár mých postřehů z vaření ve stanu
Vlastním dva vařiče. Jeden je klasický VAR na plyn a ten druhý další klasika od MSR na kapalná paliva, s oběma jsem zažil pár zajímavých situací.
V následujících řádcích vypíšu několik zkušeností a postřehů, které mě při kuchtění „potkaly“. Třeba se z nich poučíte anebo přidáte do diskuze další.
– Zkušení mazáci se nám teď budou smát, ale když jsme si s kamarády koupili MSR, tak nám nedošlo, že při spalování benzínu si člověk musí dát tak velký pozor na emise. I přes to, že měli mí kamarádi otevřenou předsíňku a vařili v ní, stejně se nadýchali zplodin a byli vyřazeni na celý jeden den, a to ve výšce nad 6000 metrů. Takže na tohle si po koupi MSR dejte pozor.
– Pokud si jídlo připravujete mimo stan, tak se ujistěte, že při případném převržení se vařič nebude dotýkat stanu. To by se taky mohlo stát, že zapáleně klábosíte o těžkých krocích, které jste ve stěně museli překonat a zároveň vám hoří u nohou. Na škodu nebude ani to, když okolí vařiče vyčistíte od suché trávy apod.
– Ucho ešusu vždy směřujte do místa, kde o něj nezavadíte. A to i přesto, že se při kontrolování obsahu budete muset vše možně kroutit, abyste ucho chytli.
– Pokud vaříte v zimních podmínkách a stan je na sněhu, tak si přes podlážku uplácejte dobrou plošinku pro vařič. Někdy se totiž stane, že se plocha pod vařičem vlivem tepla trochu změní a už může být průšvih v podobě mokrého spacáku. Pokud ve stanu nemám dostatečně rovný terén a je poblíž dobrý placák, tak ho na chvíli pozvu do stanu, aby posloužil jako podložka.
– Při vaření ve stanu se musíte smířit s jedním faktem, a sice, že se vám na stěnách bude srážet voda. Pal to čert v létě, ale když máte teploty pod bodem mrazu, tak se ráno probudíte do ledového království. To taky ještě není tak špatné. Horší je, když to království začne rozmrzat a vy jste pořád uvnitř stanu. To potom zažijete malou dešťovou přeháňku uvnitř stanu. Tenhle efekt můžete dost zmírnit, když si otevřete vchody a pokud máte, tak i „okýnka“.