Koncem září byla v Adršpachu, pomocí vrtulníku, smontována 13 metrů vysoká rozhledna, která trůní na nejvyšším místním vrcholu, lépe řečeno skále – Čáp. Přijďte se na bojující lezce podívat z ptačí perspektivy.
Rozhledna má přispět ke zvýšení atraktivity Kladského pomezí v očích turistů, ale z historického hlediska nejde o nic nového. Vždyť už za první republiky tady stála dřevěná vyhlídková věž. Nemá však zůstat pouze u rozhledny na Čápu. V říjnu a listopadu budou vystavěny další dvě, a to Na Signálu (výška rozhledny 29 m) blízko vojenského bunkru z druhé světové války a v obci Horní Radechová na Žernově (výška rozhledny 24 m).
Kladské pomezí v sobě skrývá desítky potenciálních výletů, které vás zaručeně nadchnou. Jedním z nich je sledování hraničního opevnění, které vás zavede do dob válečných. |
Pokud „chytnete“ pěkné počasí, tak se můžete rozhlížet nejen na Adršpašsko-teplické skály a jeho skalní města, ale také na Krkonoše, Orlické, Jestřebí a Javoří hory.
Informace o rozhledně
Celková výška: 13 m
Vyhlídková plošina ve výšce: 9 m
Počet schodů: 44
Slavnostní otevření: 20. září
Pískovcové skalní věže jsou pro Adršpach typické
Kudy k rozhledně?
Variant je samozřejmě více. Nejkratší je ta z obce Skály, kdy se budete držet zelené turistické značky. Úsek k rozhledně je dlouhý pouze 1,3 kilometru a stoupá o sto výškových metrů. Takže mnoho z vás raději zvolí deseti kilometrový okruh s pokračováním po zelené na Martinské bludiště či Kraví horu. Stezka se po sedmi kilometrech napojí na modrou u rozcestníku „Nad Kamencem“, odkud je to už jen tři kilometry (z větší poloviny bohužel po asflatce).
Pokud vás nic neváže k návratu zpět do obce Skály, tak můžete od rozcestníku pokračovat dále zelenou trasou a zhruba po kilometru dorazíte do Teplic nad Metují.
Čáp (786 m), někdy nazýván také Čapí vrch, je jednou z dominant Adršpašsko-teplických skal, které jsou zejména mezi lezci velmi oblíbené pro svůj pískovcový charakter, jež je světovým unikátem. |