Hybridní bundy máme ozkoušené už nějaký ten pátek. Snoubí v sobě výhody mikiny a klasické bundy – zahřejí, ale zároveň jsou prodyšné a nijak nebrání v pohybu. Jestli přemýšlíte nad ideálním kouskem na letní vysokohorskou turistiku nebo lezení po skalách, vřele vám je doporučujeme. Pojďte se s nimi seznámit.
Hybridní bundy do každého počasí
Hybridní bundy jsou hitem, na který všichni čekali. Určitě už jste to také někdy zažili. Když se ráno podíváte ven, nevíte, jestli si na sebe vzít bundu nebo mikinu. Tento typ oblečení vyřeší těžké rozhodování za vás. Je tu totiž pro obě situace – do pohody i nepohody.
Koho by bavilo neustále převlékání a svlékání. V některých situacích je to dokonce téměř nemožné, například když zrovna jistíte parťáka. Bundu, která dokáže efektivně zahřát, ale zároveň je v ní příjemně i v teplejším počasí, jsme hledali opravdu dlouho. A potom výrobci přišli na trh s hybridními modely.
Vyrábí se kombinací různých funkčních materiálů. Díky tomu se dokáže adaptovat na různé podnebné podmínky, které se zrovna na horách mění jako mávnutím proutku. Zároveň vás nezklame ani v teplejších chvilkách – odvádí pot a je prodyšná. Když se to sečte dohromady, vyjde vám pohodlná bunda do každého počasí, ve které vás ani náhlé výkyvy nepřekvapí. Do hor i na další outdoor aktivity jako dělaná.
Jakou vybrat?
Dámské hybridní bundy jsou k dostání v mnoha barevných variacích a střizích. Stejně široký výběr je i v sortimentu s pánskými hybridními bundami. Je jen na vás, jaký design si vyberete. Zatímco některé trochu připomínají vestu v kombinaci s mikinou, jiné nabízí sjednocený vzhled či naopak esteticky zajímavé střídání materiálů, které ale nijak nenarušuje funkčnost.
Právě funkčnost by měla být hlavním kritériem. Je jasné, že každý máme trochu jiné preference a potřeby co se barev či velikosti týče. Ale jelikož hledáte bundu pro outdoor nebo sport, zaměřte se na parametry jako je:
- Určení – většina bund se jeví jako univerzální, ovšem narazíte i na hybridní bundy na běh atd. Taková bude mít trochu jinou výbavu než kousek na vysokohorskou turistiku.
- Izolace – dokáže bunda hřát, i když je navlhlá od potu? Ochrání vás před poryvy větru (hledejte větruodolné membrány)? Výrobci často kombinují přírodní a umělé materiály pro dosažení optimálních účinků. Například vlnu z alpaky a polyester.
- Nepromokavost – ne všechny hybridní bundy jsou nepromokavé, ale jestli je tato vlastnost to, co hledáte, podívejte se na vodní sloupec. Takovou bundu si můžete vzít třeba i na vodu v kombinaci s veselým dámským vodáckým tričkem.
- Hmotnost – zejména na lezení je dobré pořídit co nejlehčí kousek.
- Prodyšnost – je základ pro každou hybridní bundu.
- Volnost pohybu – ta je důležitá hlavně při sportu.
Velkým plusem je, když vybraný model nabídne také integrovanou kapuci, vysoký límec či chránič brady. V takové bundě vás ani ostrý vítr nerozhodí. Výrobci nabízí i bundy s kapsami na zip, díky kterým budete mít neustále po ruce telefon a jiné nezbytnosti. Zip ale není samozřejmostí, tak si to raději ohlídejte.
Jaké značky vybrat? Oblíbené dámské hybridní bundy vyrábí značky 4F, Quechua či Under Armour. Podívejte se na nabídku a rozhodněte se podle toho, k čemu budete bundu využívat. Pánské hybridní bundy najdete například u značek Nordmark, Northfinder či Quechua.
K čemu všemu je hybridní bunda dobrá?
Využijete je na vysokohorskou turistiku, ferraty ale i další outdoorové aktivity. Většinou ji tvoří zateplená část a strečový úplet, který je pružný a nebrání v pohybu. Tato kombinace vás poctivě zahřeje, ale zároveň se postará o odvod vlhkosti. Pokožka může volně dýchat, jelikož kvalitní hybridní bundy jsou prodyšné.