Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Nejlepší spací pytle: výběr testerů Světa outdooru
5. 5. 2024
Martin Slezáček
Dobrý spacák je klíčem k pohodlnému spánku v přírodě – ať už bivakujete v horách, kempujete u jezera nebo vyrážíte na expedici. Otestovali jsme nejlepší modely pro různé podmínky – od lehkých letních syntetických spacáků po teplé péřové spacáky na náročné výpravy.
V redakci Světa outdooru se venku pohybujeme celoročně: chodíme, lezeme, běháme, jezdíme na kole a na lyžích a taky venku rádi spíme. Našim redaktorům a testerům rukama prošly desítky stanů, spacáků i karimatek, tady najdeš užší výběr produktů, které nás zaujaly.
JSME ODBORNÍCI NA VYBAVENÍ
Testujeme od roku 1997. Více než 1000 produktů. Přes 14 000 hodin testování na stovkách výprav do celého světa. V týmu testerů Světa outdooru, vedeném horským vůdcem UIAGM Vojtou Dvořákem, je řada špičkových sportovců a lidí, kteří outdoorové vybavení používají doslova denně. Sledujeme trendy a účastníme se odborných akcí u nás i v zahraničí. Na každé recenzi pracuje více lidí. Snažíme se stále zlepšovat a učit. Výsledek recenze si nelze koupit. Stejně jako zařazení do výběru nejlepšího vybavení.
Při základním dělení spacáků podle teplotního určení rozlišujeme spacáky: letní, třísezónní a zimní, ze kterého budeme vycházet. Některé kategorie se mírně překrývají, berte je proto orientačně. Pokusíme se nabídnout vždy alternativu s peřím i se syntetikou, jelikož obě náplně mají své klady a zápory. Ke všem spacákům jsme přidali odkazy na Heureku, kde si můžeš vybrat podle ceny a hodnocení e-shopu, dozvědět se více informací nebo následně vyrazit na prodejnu si vybraný kousek prohlédnout.
Podrobněji jsme se věnovali výběru spacáku v článku: Jak vybrat spací pytel: peří vs. syntetika a teplotní určení. Kromě vhodné náplně (peří x syntetika) vybíráme zejména podle teplotního určení, hmotnosti a délky (spacák by měl být o 10 -15 cm delší, než je výška tvé postavy, u každého spacáku bývá uvedeno, pro jakou výšku je určený). Pokud vybíráš péřák, přečti si rozhovor Jak vybrat kvalitní péřový spacák.
Do kempu na letní táboření
Jak už název napovídá, je to spacák na období a do míst, kde teplota neklesá cca pod 5 °C. Ideální je v teplých letních nocích, kdy nehrozí náhlé propady teplot. Pokud hledáš ekonomickou variantu spaní do nenáročných podmínek v teplém období roku a nehledíš příliš na hmotnost, bude syntetický spacák pro tebe to pravé. Využiješ ho při kempování na letní dovolené, na vodáckých akcích, táborech nebo příležitostně na chatě.
Třísezónní spacák se syntetickou náplní za příznivou cenu.
Syntetický spacák s náplní Micro-tec Ultra do teplých letních nocí.
Letní spací pytel Loap Vannag se snadno udržuje a rychle schne.
Teplotní určení: komfort 2 °C limit -4 °C extrém -21 °C
Teplotní určení: komfort 14 °C limit 11 °C extrém 0 °C
Teplotní určení: komfort 9 °C limit 5 °C extrém -3 °C
Hmotnost: 1 650 g
Hmotnost: 650 g
Hmotnost: 1 000 g
Cena: 1 790 Kč
Cena: 1 990 Kč
Cena: 1 899 Kč
Pro toulky po Česku od jara do podzimu
Spacáky vhodné pro použití od jara do podzimu označujeme jako třísezónní. Jak se ve spacáku vyspíš záleží kromě teplotního určení spacáku vždy také na tvém metabolismu, dobré izolaci od země (mrkni také na tipy na karimatky) a mnoha dalších faktorech. Pro občasné toulky po krásách naší domoviny a kempování od jara do podzimu si člověk vystačí s kvalitním syntetickým spacákem. Oproti péřovým spacákům jsou ty syntetické o něco těžší a hůř sbalitelné, jejich výhodou naopak je nižší cena a rychlejší schnutí, což se hodí třeba pro spaní pod širákem. Péřová varianta bude lehčí a skladnější, bude však vyžadovat pečlivou údržbu (sušení, rozkládání).
Třísezónní péřový spací pytel (kachní peří, 90/10) s plnivostí 800 cuin. Kolekce FORCLAZ Minimal editions ‚undyed‘ upřednostňuje snížení dopadu na životní prostředí pomocí nebarvené látky a recyklovaných materiálů, což významně snižuje emise CO2 a zároveň to mění tradiční designové postupy
Teplotní určení: komfort 0 °C, limit -5 °C
Hmotnost: 950 g
Cena: 4 999 Kč
Ultralight spacáky
Lehké jako pírko, kompaktní rozměry: tak se dají ve zkratce definovat ultralehké spacáky. Z hlediska poměru tepelné izolace a hmotnosti a skladnosti bezkonkurečně vede jako výplň peří, za které si člověk ovšem o oproti syntetice o něco připlatí. Dbát je potřeba i na kvalitu zpracování, druh použitého peří či plnivost. Lehoučké funkční kousky využiješ např. na bikepacking a cykloturistiku, ultralight letní trekování, thru-hiking (dálkové treky) atd. Tipy pro výběr ultralehkého spacáku najdeš v tomhle článku.
Péřový spacák se špičkovým poměrem hmotnosti a izolace pro fanoušky ultralightu.
Extrémně skladný, lehký, a přesto komfortní i v -1 °C. Vhodný do stěny nebo na náročný trek s minimalizací zátěže.
Velmi lehký a kompaktní spací pytel české značky vhodný do letních podmínek.
Teplotní určení: komfort 2 °C limit -4 °C extrém -20 °C
Teplotní určení: komfort 2 °C limit -3 °C extrém -16 °C
Teplotní určení: komfort 12 °C limit 7,5 °C extrém -5 °C
Hmotnost: 465 g
Hmotnost: 560 g (vel. 185 cm)
Hmotnost: 340 g (vel. 190 cm)
Plnivost: 900 cuin
Plnivost: 800 cuin
Plnivost: 800 cuin
Hmotnost náplně: 300 g
Hmotnost náplně: 274 g
Hmotnost náplně: 130 g
Cena: 10 690 Kč
Cena: 13 090 Kč
Cena: 6 399 Kč
Univerzální spacák do náročnějších podmínek
Pokud hledáš spacák, který poslouží na delších trecích, ve vyšších horách nebo při horolezeckých výstupech, doporučujeme zvolit péřový třísezónní spacák, který kombinuje dostatečnou tepelnou izolaci v období od jara do podzimu a zároveň se vyznačuje přijatelnou hmotností a kompaktními rozměry. Je to nejuniverzálnější kousek, většina horalů si s ním vystačí na všech svých akcích, ale je potřeba počítat se vstupní investicí. Peří je nejlepší izolační materiál s dlouhou životností, jeho nevýhodou je potřeba specifické péče a skladování a také vyšší cena. S takovým kouskem můžeš vyrazit třeba na vrcholky Alp, na trek po Nepálu (či jinde ve vyšších horách), spát v zimě do alpského winterraumu apod.
Lehký spacák z kvalitního husího peří (95/5) s vodoodpudivou úpravou od renomované české značky Sir Joseph. H komory a inovovaný Alpha foot box.
Spacák mladé české značky plněný recyklovaným peřím (90/10) se skvělým poměrem váhy náplně vůči celkové hmotnosti. DWR úprava vnější látky.
Propracovaný spacák britské značky plněný kvalitním kachním peřím (90/10). Záruka 10 let a možnost pozáručního servisu.
Teplotní určení: komfort -3 °C limit -9 °C extrém -21 °C
Teplotní určení: komfort -2 °C limit -8 °C extrém -26 °C
Teplotní určení: komfort -1 °C limit -8 °C extrém -26 °C
Hmotnost: 810 g
Hmotnost: 925 g
Hmotnost: 1 070 g
Plnivost: 800 cuin
Plnivost: 650 cuin
Plnivost: 700 cuin
Hmotnost náplně: 500 g
Hmotnost náplně: 570 g
Hmotnost náplně: 582 g
Cena: 10 700 Kč
Cena: 7 999 Kč
Cena: 10 340 Kč
Na zimní výpravy (nejen) do polárních oblastí
Pro spaní v mrazivých podmínkách je určená specifická kategorie zimních spacáků. Daní za vysoký tepelný komfort je vyšší hmotnost a také cena. Pokud nespíte v zimě často venku a neplánujete delší expedici, je lepší zvolit spíš teplejší třísezónní spacák. Peří jako nejlepší přírodní izolant dokáže i při poměrně rozumné hmotnosti spacáku udržet tělo v teple i při těch největších mrazech. Do polárních oblastí, kde panuje tzv. „suchý mráz“, je jasnou volbou, dobře se v něm vyspíš ale i v našich podmínkách.
Teplý péřový zimní spacák s DWR úpravou vnější látky. RECENZE
Spacák s vodoodpudivou úpravou do mrazivých nocí.
Teplotní určení: komfort -5 °C limit -12 °C extrém -32 °C
Teplotní určení: komfort -8 °C limit -14 °C extrém -30 °C
Teplotní určení: komfort -12 °C limit -20 °C extrém -43 °C
Hmotnost: 1 500 g (vel. 185 cm)
Hmotnost: 1 400 g (vel. 220 cm)
Hmotnost: 1 600 g (vel. 180 cm)
Plnivost: 650 cuin
Plnivost: 700 cuin
Plnivost: 750 cuin
Hmotnost náplně: 950 g
Hmotnost náplně: 900 g
Hmotnost náplně: 1 000 g
Cena: 11 750 Kč
Cena: 8 100 Kč
Cena: 13 140 Kč
Na zimní výpravy po Česku
Technologie pokročily a už i syntetická izolace dokáže spolehlivě ochránit i před mrazivými teplotami. Její výhodou je rychlejší schnutí, což se může hodit zejména v podmínkách středoevropské vlhké zimy. Nevýhodou oproti peří je již zmíněná vyšší hmotnost a objemnost a v neposlední řadě také kratší životnost.
Tento drtič mrazu zajistí tepelný komfort i v mrazivých a vlhkých podmínkách díky syntetické náplni.
Nejteplejší zimní spacák Pinguin je vyrobený z materiálu BHB a díky třívrstvé konstrukci vás udrží v teple i za mrazivých nocí.
Spacák vyrobený z materiálu DownWool: 70 % kachní peří 90/10, 30 % vlna. Ventilační otvor pro nohy.
Teplotní určení: komfort -10 °C limit -17 °C extrém -38 °C
Teplotní určení: komfort -8 °C limit -16 °C extrém -36 °C
Teplotní určení: komfort -1 °C limit -8 °C extrém -26 °C
Hmotnost: 2 435 g
Hmotnost: 2 100 g (vel 185 cm)
Hmotnost: 1 200 g
Cena: 3 199 Kč
Cena: 3 760 Kč
Cena: 9 999 Kč
Dětské spacáky
Specifická kategorie spacáků pro malé horaly. Dětské spacáky jsou kratší – většinou jsou určené do výšky 150 cm, některé bývají rostoucí – je možné jejich délku prodloužit či zkrátit pomocí zipu a optimalizovat tak prostor pro vyhřívání. Na případnou údržbu je pohodlnější syntetická výplň 🙂
Dětský spací pytel s možností prodloužení nebo zkrácení délky až o 35 cm.
Dětský péřový spacák s nastavitelnou délkou. Pro děti do tří let je verze Kiki Down 85, pro starší Kiki Down 125/145.
Třísezónní dětský syntetický spacák do výšky 150 cm.
Teplotní určení: komfort 0 °C limit -6 °C extrém – 24 °C
Teplotní určení: komfort 7 °C limit 3 °C extrém -4 °C
Teplotní určení: komfort 3 °C limit -3 °C extrém -19 °C
Hmotnost: 1 260 g
Hmotnost: 590 g
Hmotnost: 1 100 g
Cena: 2 495 Kč
Cena: 3 699 Kč
Cena: 1 790 Kč
Jak jsme spacáky vybírali?
Výběr nejlepších spacáků pro pobyt v přírodě je dílem týmu testerů a spolupracovníků Světa outdooru. Garantem článku je Martin Slezáček a podíleli se na něm také horský vůdce Vojtěch Dvořák, šéfredaktorka Světa outdooru Natálie Kohoutková, Ondřej Müller, David Gladiš a další.
Testeři Světa outdooru připravili výběr nejlepšího vybavení: