Nejlepší knihy o horách, které by neměly chybět v tvé knihovně

Nejlepší knihy o horách, které by neměly chybět v tvé knihovně

V redakci jsme dali hlavy dohromady a připravili seznam top outdoorových knížek, které stojí za přečtení. Do výběru se dostali knihy o expedicích, osmitisícovkách, prvovýstupech, ale i zamyšlení o samé podstatě a otázce smyslu horolezectví.

Pestrou nabídku knih o horách, map a průvodců najdeš na webu Knihynahory.cz

Himálajští tygři

Fritz Rudolph

Knížka založená na skutečných událostech a příbězích průkopníků dobývání Mt. Everestu, kdy Himálaj byl ještě opředený tajemstvím. Slavní hrdinové velkých himálajských výprav spolu se svými neznámými a neoslavovanými pomocníky – nosiči podnikají první pokusy o horolezecké výpravy do oblasti tehdy ještě neobjevené západní společností i za hranice dosud známých lidských možností. Knížka vypráví současně historii dobývání nejvyšší hory planety, ale také horolezectví jako takového.

Ze života horolezce

Miroslav Šmíd

Jeden z nejvýznamnějších československých horolezců Míra Šmíd, mimo jiné zakladatel horolezeckého festivalu v Teplicích nad Metují, líčí osobitým hovorovým stylem své začátky i řadu svých výstupů, často na hranici svých sil. Sledujeme jeho vývoj od přičichnutí k lezení v okolí Police nad Metují přes první zkušenosti v Tatrách a Alpách až po extrémní expedice na Kavkaze, Himálaji, v Yosemitech nebo Jižní Americe. Z knihy čiší pokora a obdiv k horám, které se Mírovi Šmídovi staly životní láskou.

Osudová hora

Reinhold Messner

Po úspěšném výstupu obávanou Rupálskou stěnou osmitisícovky Nanga Parbat, který se podařil bratrům Reinholdovi a Güntherovi Messnerovým, se mladší Günther nešťastně zřítil při sestupu Diamírskou stěnou a zahynul. Tato tragédie poznamenala celý Reinholdův další život i lezeckou kariéru. Vyprávění o jeho osudové hoře je zároveň filozofickým zamyšlením o hranici života a smrti a vyrovnáním se samotou a sebou samým.

Reinhold Messner napsal více než třicítku knih, takže je určitě z čeho vybírat. Mně osobně z jeho posledních vydaných knih zaujal také příběh dobývání Jižního pólu v knize Wild nebo filozofické bilancování jeho života v knížce Žít a přežít.

Tulákem ve větru Himálaje

Josef Rakoncaj a Miloň Jasanský

Legenda českého horolezectví Jozka Rakoncaj má na svém kontě řadu hodnotných výstupů na osmitisícovky i další vrcholy v Himálaji, na Kavkaze i jinde. Vydal několik knih o svých výpravách, v knize Tulákem ve větru Himálaje popisuje zážitky z himálajských výstupů např. na Nanga Parbat, Dhaulagiri, Broad Peak, Annapurnu nebo dva pokusy o zdolání Mt. Everestu.

Deset velkých stěn

Radovan Kuchař

Československý horolezec Radovan Kuchař patřil v polovině minulého století mezi světovou špičku v horolezectví. V knížce najdeme jeho zážitky a dojmy z výstupů na deset nejobtížnější stěn v Alpách a na Kavkaze. Nechybí cenné černobílé záběry z expedic.

Annapurna

Maurice Herzog

Hranice 8000 m byla člověkem poprvé překonána 3. června 1950 při výstupu na Annapurnu a Maurice Herzog byl u toho. Francouzský horolezec společně s krajanem Louisem Lachenalem poprvé stanul na vrcholku desáté nejvyšší hory planety Annapurny I. (8091 m), přičemž jako první také překonali magickou hranici 8000 m. Jejich výstup dalších 20 let nebyl zopakován, byl ovšem vykoupený řadou zdravotních potíží, protože oba utrpěli četné omrzliny a přišli o všechny prsty na nohou a Herzog dokonce i o většinu prstů na rukou. Poutavá kniha tohoto horolezce a později také francouzského ministra sportu se stala bestsellerem.

Hvězdy a bouře

Gaston Rébuffat

Francouzský horský vůdce a extrémní horolezec v roce 1954 vydal na tehdejší poměry kontroverzní knihu o výstupech největšími alpskými stěnami Grandes Jorasses, Piz Badile, Drus, Matterhornu, Cima Grande di Lavarelo či Eigeru. Své výpravy podává lehkým čtivým stylem a se smyslem pro poetické vykreslení krásy hor. I dnes proto zůstává knížka velmi zajímavým čtením.

Bílý pavouk

Heinrich Harrer

Rakouský horolezec, dobrodruh a cestovatel, mimo jiné autor výborné knihy Sedm let v Tibetu (také zfilmováno), vypráví strhující příběh asi nejobávanější stěny v Alpách – severní stěny Eigeru. Právě Heinrich Harrer se třemi spolulezci v roce 1938 poprvé prostoupili nechvalně proslulou severkou na švýcarský vrchol. V knížce najdeme kromě jeho úspěchu i tragédie a oběti, které si stěna vyžádala, a také další hodnotné výstupy až do roku 1999.

Cesta do hor

Filip Šilhan

„Lezení pro mě nikdy nebylo, není a nebude jen ve smyslu nahoru a dolů. To, čemu říkám horolezectví nebo lezení, je o pocitech. Takže kdo chce hodnotit výkon, nemusí číst dál.“ A o tom je vlastně celá kniha českého novináře, publicisty, redaktora České televize a především výjimečného horolezce. Totiž o radosti ze života za všech okolností.

Karpatské hry

Miloslav Nevrlý

Tentokrát z trochu jiného soudku. Extrémní výkony necháváme za sebou a před námi se otvírá zvlněná krajina karpatských hřebenů a horských pastvin. Divoké pohoří poetické krásy. Subjektivní a místy až lyrický popis 35 pohoří doplňují kapitoly nazvané hry s filozofickým zamyšlením nad různými aspekty cestování a chození po horách (např. Hra na poutníka s lehkým srdcem, na diamantové zdraví, na hvězdný širák, na hlad, na vlčí dech a gazelí nohy apod.)

Peklo blízko nebe

Jon Krakauer

Novinář a horolezec Jon Krakauer podává očité svědectví o nejtragičtější sezóně v historii Mt. Everestu (1996), kdy při bouři zemřelo pod vrcholem za jediný den pět horolezců. Původní záměr napsat článek o komercionalizaci střechy světa se tak stal emocionálně jasným poselstvím o současných trendech v horolezectví. K této tragédii se dají najít pro srovnání další knihy, v nichž události líčí jiní účastníci expedic (např. Anatolij Bukrejev – Výstup – ctižádost pohřbená na Everestu).

TIP: Další tragédii s osmitisícovkou v hlavní roli popisuje kniha Pohřbeni v oblacích o tragédii na K2 v roce 2008.

Vábivé ticho

Joe Simpson

Joe Simpson je autorem bestselleru Setkání se smrtí (zfilmováno jako Pád do ticha), v němž popisuje neuvěřitelný příběh lidské houževnatosti – po prvovýstupu západní stěnou na Siula Grande v peruánských Andách si zlomil nohu a jeho spolulezec mu v ohrožení vlastního života přeřízl lano, on ale pád přežil a podařilo se mu slézt až do základního tábora. Proti všem očekáváním i přes zdravotní potíže způsobené úrazem se k horolezectví vrátil. V knize Vábivé ticho se zamýšlí nad samotnou podstatou horolezectví. Mluví o touze vracet se na hory i za cenu strachu, o smrti na horách i o své horolezecké „kariéře“.

Na vrchol žádné zkratky nevedou

Ed Viestrus

První Američan, kterému se podařilo zdolat všech 14 osmitisícovek bez pomoci umělého kyslíku, je otcem od rodiny a symbolizuje obraz zodpovědného lezení i ve vysokých horách. Při popisu své cesty za Korunou Himálaje vzpomíná na osudové chyby některých svých kolegů i pár případů, kdy měl sám na mále.

Touhy a úděl

Dina Štěrbová

Ačkoli je horolezectví vnímáno spíš jako doména mužů, i ženy mají v historii dobývání osmitisícových vrcholů své místo. Mravenčí práci si se shromažďováním informací o prvních průkopnicích na vrcholech osmitisícovek dala československá horolezkyně Dina Štěrbová. Sama stanula v osmdesátých letech na dvou osmitisícovkách, v roce 1984 byly spolu s Věrou Komárkovou prvními ženami na Čo Oju.

Hory mého života

Walter Bonatti

V knize vydané už v roce 1967 popisuje italský horolezec Walter Bonatti své výstupy v Alpách, Karákóramu nebo Patagonii. Účastnil se mimo jiné expedice, která jako první dosáhla vrcholu obávané K2 (1954), sám se ale až na vrchol nepodíval.

Cílem je vrchol

Peter Habeler

Autobiografie známého rakouského horolezce a po určitou dobu spolulezce Reinholda Messnera. Spolu s ním se Peteru Habelerovi podařilo vylézt severní stěnu Eigeru tehdy v rekordním čase za méně než 10 hodin, vystoupit na osmitisícovku alpským stylem, jako první stanuli na vrcholu Mt. Everestu bez použití umělého kyslíku…

Kamarád ze skal, Josef Štyrsa

Kamarád ze skal

Josef Štyrsa

Je jen málo knih, o kterých se dá říci, že jsou bestselerem i jakousi „biblí“ pro určitou skupinu čtenářů. Mezi takové knihy patří i Kamarád ze skal z roku 1959. Josef Štyrsa v ní popisuje část života legendy našeho horolezectví Josefa Smítky popraveného koncem války v Terezíně.

342 hodin ve stěně Grandes Jorasses

René Desmaison

Neuvěřitelný příběh francouzského horolezce, který i přes ohrožení vlastního života odmítá opustit svého kamaráda a spolulezce a čeká na téměř jistou smrt pod vrcholem čtyřtisícového alpského vrcholu Grandes Jorasses. Deníkový záznam pokusu o prvovýstup, sledu nešťastných událostí, které vedly téměř až ke smrti obou horolezců, a také statečnost zachránců, kteří se s nasazením vlastního života pokusí o odvážnou záchranu…

Máš další tip na zajímavou knížku? Řekni o ní ostatním!

Zkušenosti čtenářů

jan fábera

Rozhodně by tam mělo být Cesta končí pod Huascaránem – expedice Peru 1970, kde zahynulo všech našich 13 horolezců

Roman

Nejlepších knih o horách v Česko – Slovensku dostupných je možná více než 200.

misa

Chybí tu Hory a Nekonečno

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: