trochu netradiční pohled Vojty Jančara na bezpečnost či nebezpečnost plavby na divoké vodě v partě. Zabývá se vlivem skupiny na jednotlivce a potenciálním nebezpečím, které s sebou přináší. Příspěvek do diskuse o bezpečnosti na vodě aneb jak autor říká: „něco málo provokativních slov pro experty“.
„Začátečník utonul na řece, protože jel sám“ Z toho plyne poučení: Nikdy nejezdi na vodě sám!
Velmi zkušený jezdec se utopil na divoké vodě, když jel se stejně zkušenou partou. Nabízí se opět poučení: Nikdy nejezdi se zkušenými kamarády!
Ale jak je to doopravdy? Přišel čas uvažovat o nebezpečí, které je vytvářeno ve skupině zkušených jezdců. Jedeš vždycky obtížné místo tam, kde to doporučuje kamarád? Když on říká určitě vlevo a tobě se zdá, že lepší je to zprava do leva? Jedeš pak vlevo nebo podle sebe? Když kamarád říká :“Najeď to rychle a nakopni špici“ zkusíš to tak, i když si myslíš, že lepší to bude pomalu a spadnout do bezpečného vracáku? A takových situací je mnoho! „Neboj se, není to zase tak hrozné!“ Ale nabízejí se další situace. Dohaduješ se s kamarády, kdo pojede první, musíš být první i když nejsi rozhodnut kudy jet? Jedeš i když si nejsi jist? Nechceš přenášet i když to jde? Dostáváš se do problémů zda jít nebo nejít pro člověka, materiál – když někdo plave? Snažíš se vždy zachránit vlastní pomocí z obtížného místa, z válce a neskončit v něm podle známého (a nejen vodáckého) poučení „Nikdy se nevzdávej“!? Jedeš jen tehdy, když je někdo pod obtížným místem s házečkou? Najdeš vždy řešení když jsi v problémech? Skáčete si ve stupni, relativně bezpečném, „na hlavu“ loď za lodí? Končíš někdy sjezd řeky až za tmy, protože někdo jel pomaleji anebo přišel pozdě? Neshodneš se s kamarádem na záchraně – pracuješ s lanem i když on ještě dělá eskymáka? Dohaduješ se o nájezdu kvůli focení, kameře? „Najeď mi to víc vlevo, tam je lepší světlo“ i když víš, že to je tudy horší?! Když se ti nechce jet, řeknou ti, tak půjč kajak tomu děvčeti, pojede první? Pojedeš i když si myslíš, že na to nemáš? Zažil jsi některou z těchto situací? Každá z nich útočí na tvoje „ego“a mnohdy jej zraňuje. To se ti nestane, když budeš jezdit sám!
Přesto děláš jakoby nic! Příklad. Jsem se dvěma skutečnými experty (prostě jedu extrémní řeku s Olli Grauem a Danem Gavere – třeba, oba pánové prominou) – ideální čas skočit tenhle vodopád. Ale také vím, že tuhle jsem stál na břehu a oni plavali a tlačilo je to do sifonu a museli bojovat. Zlomil jsem si prst při jejich záchraně lanem na tom divokém potoce v soutěsce. Vím, že se dostali do problémů, protože jeli „na oči“, přestože já šel na prohlídku. Přenášel jsem a když mi řekli, že ta peřej není tak strašná, že už jeli těžší. Zapomněl jsem na opatrnost a uvěřil jsem jim a vrátil jsem se… Zní tento scénář povědomě?
Paradoxně – zkušení jezdci se nechávají vlákat do maléru, kam by se sami nedostali. Nemají totiž rádi, když někdo dělá něco trochu jinak. Lidé mají tendenci chovat se k riskování různě (nadkriticky?). Znám kluka co se přerazil na lyžích a teď jezdí vodu IV-V. Když jsem se ho ptal na jízdu „sólo“, tak řekl: „Sám? Nikdy!“ Nebýt na vodě sám je důležité pro začátečníky a (řekněme) pokročilé, kteří příliš nerozlišují „nuance“ pojmu „risk“ nebo nedokáží nebezpečí dobře odhadnout. Tady má dobrá rada zkušenějšího velkou váhu. Ale ruku na srdce – nestalo se ti někdy že jsi méně zkušenějšímu kamarádovi řekl: „klidně jeď, je to v pohodě!“ a přitom si nebyl tak úplně jistý, že na to má. Ale když ono zrovna bylo chladno a tobě se nechtělo z lodi a pomáhat mu s obtížným přenášením. Nebo jste někam spěchali a nechtěli se zdržovat? Nebo to bylo prostě jen tak z hecu – schválně co to s nim udělá, třeba bude sranda…?
Pro nejzkušenější jezdce je sólo jízda osobní výzva! Umět se spolehnout jen na svůj vlastní úsudek a schopnosti. Ale také nemuset se ohlížet na ostatní a být za ně zodpovědný. Co je větší riziko?
Chceš-li eliminovat riziko na 100%, tak zůstaň doma. Mám respekt a úctu ke všem ať jezdí na rybníku, na WW II či skáčou z vodopádů. Jezdit s kamarády je fajn a riziko se zdá být menší. Nikdy však nejezdím bez zabezpečení, vybavení a hlavně uvažuji, sám za sebe! Buď „free“, ale když voláš „bacha na plavbu sólo“, pamatuj, že pádlovat s ostatními, ať již kamarády nebo „klienty“, je také nebezpečné! Možná trochu jinak.
Autor: zkráceně podle článku R.Moldovera v American Whitewater, upravil Vojta Jančar
Foto: Junior
© Malý Průvodce 2001