Čas od času je možné při putování v naší zemi narazit na turistické stezky věnované významným lidem. Taková vede i krajem Orlických hor a vloni „slavila“ 90 let existence! Jiráskova (horská) cesta!
Bylo to vloni (r. 2011) přesně 31. července, kdy Jiráskova cesta „slavila“ 90 let své existence. Někdy bývá označována jako Jiráskova horská cesta, Jiráskova horská stezka nebo Cesta Aloise Jiráska a podobně – vše je správné a záleží jenom na chuti turisty, co bude používat. Na rozcestníkách však naleznete jasně „Jiráskova cesta„. Kdo byl (významný pozdně obrozenecký spisovatel), či nebyl (například kosmonaut), Alois Jirásek, myslím, ví každý, nebo si to případně dohledá. Snad jen doplním, že „Jiráskovým krajem“ je právě kraj Podorlický a částečně i Broumovska, konkrétně město Hronov, kde se narodil. Stezka ale vznikla, jak jste se mohli sami dopočítat, ještě za jeho života – byla mu „věnována“ při jeho návštěvě rodného kraje v dobách své slávy.
Podoba stezky nebyla vždy taková, jako je dnes. Zpočátku vedla „pouze“ z Nového Města nad Metují na hřeben Orlických hor a následně na vrcholek Suchý, po němž sklesala dolů do Jablonného nad Orlicí. Časem ji však oblastní turistické spolky prodloužily a začíná již v Broumově, poté navazuje na hřeben hor jako původní stezka a končí až v Litomyšli (ta už tedy není v kraji Orlických hor). Z necelých sto kilometrů je nyní 170, to vše po červené značce. Nejedená se tedy o jednodenní výlet, ale několikadenní putování!
Cesta pod drobnohledem
Domnívám se, že vypsání nejpodstatnějších míst, která Jiráskova cesta protíná, bude užitečné pro každého, kdo by se na stezku chtěl vydat!
Broumov – stezka začíná v „hlavním městě“ Broumovského výběžku. Za návštěvu stojí jistě benediktinský klášter a další pamětihodnosti, vyznačující se krásnou barokní architekturou.
Hvězda – turistická chata v Broumovských stěnách nabízející perfektní výhledy zpět na Broumov a okolí, Javoří hory apod.
Hronov – město Aloise Jiráska a kulturní centrum regionu. Ve správném období (srpen) lze natrefit na akci „Jiráskův Hronov“. Navštívit se vyplatí určitě spisovatelův rodný dům či jemu věnovaný buk, divadlo nebo celé muzeum.
Náchod – město ležící na hranici s Polskem, možnost prohlídky zámku, kostela sv. Vavřince či náměstí.
Peklo – osada v údolí řeky Metuje. Nejznámější místní stavbou je Bartoňova útulna s bohatou výzdobou.
Nové Město nad Metují – zřejmě nejmalebnější město regionu s pěkným náměstím a nedalekým zámkem. Zajímavé jsou jistě domy na náměstí s podloubím či nedaleké přírodní krásy okolo protékající Metuje.
Šibeník – vrcholek nad Novým Hrádkem, který byl známý zejména kvůli kontroverzním „3 vrtulím“ (větrná elektrárna), nyní jsou už rozebrány, ale to nic nemění na faktu, že je z toho kopce překrásný výhled do Podorlicka.
Olešnice v Orlických horách – malé zimní horské středisko na kraji Orlických hor.
Vrchmezí – nejsevernější vrchol Orlických hor měřící nad tisíc metrů. Při vyhlášení Jiráskovy stezky zde byla jediná turistická chata své doby v celých Orlických horách! Záhadně vyhořela a dnes jsou na místě pouze zbytky základů – velká škoda pro všechny turisty!
Bukačka – národní přírodní rezervace pralesního charakteru.
Šerlich – nejnavštěvovanější vrcholek Orlických hor – kvůli vystavěné Masarykově chatě a nedalekým sjezdovkám.
Velká Deštná – nejvyšší vrchol (1114 m n.m.) Orlických hor, bohužel již několik let bez rozhledny!
Kunštátská kaple – malebná barokní kaple z roku 1760 na samotném hřebeni Orlických hor.
Komáří vrch – místo s dělostřeleckým opevněním a nedalekým bunkrem R-S 87 „Průsek“
Anenský vrch – „nové centrum“ Orlických hor díky vystavěné rozhledně (28.10. 2010 slavnostní otevření). Je to tedy jediný vrchol hřebene Orlických hor s možnými výhledy do nekonečných dálek Polska i Česka.
Hanička – dělostřelecký bunkr a okolní oblast dělostřeleckého opevnění z doby druhé světové války.
Zemská brána – přírodní rezervace na toku Divoké Orlice, známé především pro „Pašeráckou lávku“, původní mostek sloužící k oficiálnímu přepravování zboží se stal místem pašování zejména v období první světové války.
Petrovičky – hraniční přechod s Polskem.
Vysoký kámen – na vrcholku se nachází skála, ale je známý především kvůli dlouhé linii těžkého dělostřeleckého opevnění. Nedaleko se nachází i muzeum, které tvoří pěchotní srub K-S25 „V sedle“ a jediný lehký objekt vz. 37 na území Česka vybavený diamantovým příkopem.
Bouda – legendární dělostřelecká tvrz.
Suchý vrch – vrcholek s významnou Kramářovou turistickou chatou, na níž je rozhledna s unikátními výhledy za dobrého počasí.
Jablonné nad Orlicí – tehdejší konec Jiráskovy cesty. Za návštěvu rozhodně stojí zdejší historické náměstí či lokalita Tiché Orlice.
Mariánská hora – barokní poutní kostel nad Horní Čermnou, rovněž rozvodí Černého a Severního moře!
Palice – nejvyšší vrchol Třebovských stěn a unikátní vrcholek bez výhledů, zarostlý terén vrcholu se pozná pouze podle značení.
Česká Třebová – významné město Pardubického kraje. Mezi turistické zajímavosti můžeme zařadit například románskou rotundu sv. Kateřiny, park Javorka se sochou vodníka a celé centrum města, které bylo vyhlášeno památkovou zónou.
Kozlovský kopec – vrcholek přímo nad Českou Třebovou s památným dubem či rozhlednou Maxe Švabinského.
Litomyšl – historické centrum s první zmínkou před rokem 990. Je zde k vidění mnoho pamětihodností, soch, památníků, ale i muzea či galerie. Areál renesančního zámku (1568–1581) je zapsán v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Dále je zde například rodný byt Bědřicha Smetany. Ale hlavně – konec celé stezky.
Na závěr
Významných míst je mnohem více, ale to už je nutné nechat na každém, co si na stezce najde. Výše uvedený výčet slouží jako orientační, pro přehled.
Přeji vám hodně štěstí a zdaru při putování na této trase, objevte mnoho krás kraje Broumovska, Svitavska, ale hlavně Orlických hor a Podorlicka, stojí to za to!