Jedním z nejlákavějších filmů letošního Tierra SNOW FILM FESTU je film Napříč ledy (v originále Crossing the Ice) o polární expedici dvou australských dobrodruhů. SNOW je partnerem festivalu, proto vám přiblížíme dokument, který vyhrál hlavní cenu na mezinárodně uznáveném Banff Mountain Film Festivalu v roce 2012.
Je to více než sto let, kdy se odehrál tvrdý souboj o dobytí jižního pólu. Ten se tehdy odehrál mezi norským polárníkem Roaldem Amundsenem a Britem Robertem Falconem Scottem. Jižního pólu se po několika měsících strádání podařilo dosáhnout oběma expedicím, úspech v rodné zemi však oslavil jen Amundsen. Vysílený a vyhladověný Scott zahynul na konci března 1912, jen 18 km od zásobovacího tábora, který byl jeho poslední možnou záchranou.
Od té doby na jižním pólu stanuli desítky expedic, žádné z nich se však nepodařila cesta tam i zpět bez jakékoli podpory. Polární „zelenáči“ James Castrission a Justin Jones se vydávají na 2200 kilometrů dlouhou trasu bez jakékoli pomoci. Aby dali šanci úspěšnému dokončení, musejí se vypořádat s podmínkami jednoho z nejdrsnějších míst planety. Dohromady táhnou neuvěřitelných 160 kilogramů zásob, probíjí se čtyřicetistupňovým mrazem, bojují s omrzlinami, zraněními, trhlinami, selháními materiálu a pomalu ale o to jistěji hladoví.
Protože se jedná o přechod bez podpory, jsou oba Australané odkázáni jen sami na sebe. Žádní tažní psi, žádný kite, žádné zásobovací tábory. A co víc, mladí Australané se záhy dostávají do podobné situace, jako kapitán Scott před sto lety: na ledě je Nor! Má stejný plán, ale více zkušeností a větší náskok. Odehraje se na nejsušším, největrnějším a nejstudenějším místě planety závod známý z let 1911-1912?
James a Justin nejsou zdaleka prvními, kdo se o takovýto přechod v poslední dekádě pokusili. Krajané Jon Muir, Peter Hillary (syn prvního muže na everestu Edmunda Hillaryho) a Eric Phillips se na zpáteční cestu na jižní pól vydali v roce 1998, ale neuspěli. Stejný osud čekal další expedici Kevina Biggara a Jamie Fitzgeralda v roce 2007. Zajímavostí je, že pokud se Australanům zpáteční cesta podaří, kromě prvních kdo takovýto přechod dokázali, se stanou zároveň nejmladšími dobrodruhy, kteří jižní pólu dosáhli.
Fakt, že „Cas“ a „Jonesy“ nemají žádné polární zkušenosti však neznamená, že by neměli zkušenosti s dlouhotrvající torturou. Jejich předchozí expedice se však odehrála v poněkud jiných podmínkách. V roce 2008 se vydali z Austrálie na Nový Zéland s jediným cílem: jako první na světě překonat 3000 kilometrů napříč Tasmanským mořem na speciálně upraveném kajaku a to shodně bez jakékoli podpory. Po dva měsíce se oba potýkali s desetimetrovými vlnami, větrem o síle přes devadesát kilometrů za hodinu, těžkou mořskou nemocí a neustálou ztrátou svalové hmoty.
Přes všechny nástrahy se odvážlivcům podařilo jako prvním tuto mořskou výzvu zdolat. Budou parťáci ze země klokanů úspěšní i daleko za polárním kruhem?
Tierra SNOW FILM FEST přináší ty nejlepší snímky uplynulé sezóny ze zimního prostředí. Festival probíhá ve více než 140 městech ČR a 40 Slovenska. V mnoha městech se můžete těšit na nabitý doprovodný program. Podrobné informace o filmech a místa promítání najdete na www.SnowFilm.cz. Děkujeme partnerům, kteří umožňují konání festivalu v tolika městech, zejména značkám Tierra, Marmot, Loap, Rock Point, Devold a Petzl, dále Švýcarsku a zimnímu středisku Les Menuries. |