Přinášíme vám neobvyklou příhodu která se stala našemu čtenáři při přechodu Roháčů. Některé z čtenářů jistě pobaví, avšak otázkou je, zda by byla tak zábavná i v případě, že byste byli přímo jejími účastníky. „Koncem prosince 2002 jsme šli přechod Roháčů a přihodila se nám dost zajímavá věc. V Bystrém sedle nás v noci napadlo nějaké …“
Koncem prosince 2002 jsme šli přechod Roháčů a přihodila se nám dost zajímavá věc. V Bystrém sedle nás v noci napadlo nějaké zvíře. Zvíře se nám nepodařilo identifikovat, bylo šero, viděli jsme jen obrysy. Svojí neuvěřitelnou vytrvalostí a zřejmě i silou, připomínalo spíše než lišku, rosomáka nebo rysa. Velmi pravděpodobně se však bude jednat o stejné zvíře, které v tomto sedle nebo v jeho těsné blízkosti „zaútočilo“ v průběhu uplynulého roku již na jiné lidi.
Pokusím se podělit se s vámi o náš zážitek. Asi v 21:30, když jsme zalézali do stanu, tak jsme viděli přeběhnout kolem nějaké zvíře velikosti středně velkého psa, asi 30cm vysoké, spíše válcovitého tvaru, něco jako hodně přerostlý jezevčík. Během půl hodiny se ozvalo trhání vnitřního stanu hned vedle mojí hlavy. Do půlnoci jsme se snažili křikem a boxerskými výpady proti stanovému plátnu zahnat zvíře pryč. Avšak marně. Za tu dobu udělalo asi 6 děr do vnitřního stanu velikosti 10 až 20cm, na návětrné straně úplně utrhlo tropiko po celé délce, tj. asi 1,5m díra a stejně velkou díru udělalo i do vnitřního stanu. Při jednom z útoků mi zmizel cca 10kg batoh z předsíňky stanu, naštěstí jsem to slyšel, vyběhl ven a po 10m jsem batoh získal zpět. To už se nám zdálo, že nám to zvíře usiluje o život, takže jsme začali držet hlídky.
Měsíc byl v úplňku, takže bylo docela dobře vidět. Během hlídky kamaráda zvíře zaútočilo znovu a ze stanu si odneslo goretexovou rukavici. Hlídkující kamarád přitom stál na druhé straně stanu. Po křiku a s pomocí kamaráda jsme rukavici zachránili. Od půlnoci do 3 hodin ráno už byl klid, proto jsme hlídky zrušili a šli spát. Ve 3:30 následoval další útok, takže jsme hlídali až do rána.
Výsledek – náš stan je zcela nepoužitelný (nutné vyměnit nejméně polovinu dílů). Museli jsme sejít z hřebene dolů, jelikož jsme neměli v čem spát. Kamarádi ve druhém stanu jsou na tom jen o trochu lépe. Zmizely 2 igelitové tašky naplněné sněhem na vaření a jedna taška s jídlem, obojí z předsíňky stanu. Můj batoh a rukavici jsme zachránili.
Nedokážu určit o jaké zvíře se jednalo, rozhodně už bych tam příště nespal. Nevidím žádnou rozumnou možnost, jak se v noci ubránit. Jedině snad mít pušku.
pro Svět Outdooru: Karel Vicherek (email: ka************@ti*****.cz ), pozn: převzato z e-konference Montana a redakčně upraveno.
Aktualizace dne 21.5.2003 – problém vyřešen!
uvádíme oficiální vyjádření Správy Tatranského národního parku:
Sprava Tatranskeho narodneho parku ako odborna organizacia ochrany prirody a krajiny na uzemi narodneho parku reaguje na clanok Karla Vichereka, Napadeni v Rohacich, vo Svete outdooru.
Nasi strazcovia sa s uvedenym zvieratom stretli pri svojich straznych sluzbach uz minuly rok v lete. Ide o lisku v dobrej kondicii, ktora je zial obetou synantropizacie t.j. pritomnost cloveka a najma jeho nevhodne spravanie natolko pozmenili jej prirodzeny biorytmus a navyky. Dalsie informacie vam v pripade zaujmu poda lesnik Ing. Karol Kalisky (e-mail:
ka*****@so***.sk
)
S pozdravom Juraj Svajda, Statna ochrana prirody SR, Sprava Tatranskeho narodneho parku.
Aktualizace dne 11.7.2003 – vývoj událostí
Dne 18.6.2003 jsem kontaktoval Ing. Karola Kaliského ze Státní ochrany přírody SR a Správy Tatranského národního parku, abych ho poprosil, zda by mohl informovat čtenáře Světa outdooru o aktuálním vývoji situace okolo „řádění“ synantropizované lišky v Roháčích. V následujícím uvádím jeho odpověď v původním znění.
Ing, Karol Kaliský pro Svět outdooru:
Sprava Tatranskeho narodneho parku ako odborna organizacia ochrany prirody a krajiny na uzemi narodneho parku reagovala na clanok Karla Vichereka, Napadeni v Rohacich, vo Svete outdooru. Ako uviedol Ing. Svajda, veduci straznej sluzby, nasi strazcovia sa s uvedenym zvieratom stretli pri svojich straznych sluzbach uz minuly rok v lete. Ide o lisku v dobrej kondicii, ktora je zial obetou synantropizacie, t.j. pritomnost cloveka a najma jeho nevhodne spravanie natolko pozmenili jej prirodzeny biorytmus a navyky.
Pre doplnenie resp. upresnenie uvediem niekolko informacii:
Ked som v lete minuleho roku dostal prve sporne spravy o viacerych utokoch neznameho zivocicha na navstevnikov narodneho parku v uvedenej lokalite, isiel som si sam tieto informacie preverit. Nasiel som niekolko neklamnych znakov, ktore hovorili o rychlom, neplanovanom a nahlivom odchode a zbaleni bivakov na tejto lokalite. Na vylezanom mieste po bivaku sa nachadzali porozhadzovane predmety (tricko, siltovka, rozhryznuta zubna pasta…) a vzduchom sa siril vyrazny pach lisky….
Vzhladom k faktu, ze liska vychadzala na hlavny hreben podla viacerych pozorovani z Doliny Pysznianskej (polska strana Tatier) a v tomto roku neevidujeme ziadny novy pripad napadnutia, jej dalsi osud si mozeme len domyslat.
Vsetky pripady „napadnutia“ tymto zvieratom sme v minulom roku registrovali v oblasti Bystrej (Bystre, Gaborovo, Pysne sedlo), ktora orograficky spada do podcelku Zapadne Tatry, cast Liptovske Tatry (teda nie Rohace, ktore tvoria samostatnu cast Zapadnych Tatier). Vsetkych „napadnutych“ turistov spaja jedine: porusenie Navstevneho poriadku Tatranskeho narodneho parku a Zakona NR SR o ochrane prirody a krajiny. Tieto pravne normy, co ostatne potvrdzuje aj uvedena kauza, nesluzia len pre obmedzovanie zasahov, ktore mozu ohrozit, poskodit alebo znicit podmienky a formy zivota, pripadne dalsie zaujmy ochrany prirody, ale aj pre vlastnu bezpecnost navstevnikov narodneho parku. Nadmernym, intenzivnym kulturno-vychovnym vyuzivanim narodneho parku navstevnikmi, ktore je spravidla v rozpore s navstevnym poriadkom, moze dojst k vyraznemu naruseniu prirodzenych procesov a ekologickych vazieb. Len v oblasti Bystrej som v minulom roku pozoroval 8 roznych jedincov medveda hnedeho. Chceme riskovat, ze to nabuduce nebude uz len liska a roztrhany stan? Dufam, ze sa spolocne pricinime o to, aby sa podobne pripady neopakovali.
S pozdravom a podakovanim Karol Kalisky, Statna ochrana prirody SR, Sprava Tatranskeho narodneho parku.
Ví někdo, jak by byla posuzována střelba z legálně držené pistole v takovémto případě? Jako trestný čin, přetupek, nebo povolená obrana? Na koho se obrátit poté, co bych podobné zvíře postřelil a nebo zabil?
Nevim jak na Slovensku, ale v Cechach by to asi byla nutna obrana. Nicmene zaroven by byl prestupek strelna zbran v lese. Na slovensko se da legalne vzit bez problemu z pouzitelnejch zbrani akorat perkusni revolver. Pro tenhle pripad bych asi pouzil sekane olovo a nikomu bych nic nehlasil, proste bych zvire zahrabal. No, presneji receno, pokud by me zvire napadlo, jinak bych se ho asi pokusil zahnat ohnem a neublizovat mu, pokud by to slo. Jinak se to spravne hlasi policajtum, voni uz se postaraj. V praxi je ale obcas lepsi, pokud je zvire postrelny a dalo by se zachranit zkusit sehnat mistni lesaky, anonymne jim to oznamit a vyparit se.
Hned me napadlo, co bych delal ja. Asi bych rozdelal ohen, sehnal klacek, baterku a stridal se ve spani. Jeste bych odhodil kus chleba nebo nejakeho jidla, aby se jim to zvire zabavilo, protoze ty utoky byly opravdu agresivni. Rano bych ohledal misto, stopy a navstivil doktora kvuli vztekline. Agresivita takoveho rozsahu je opravdu nevidana.
Jsme jenom navstevnici v prirode. Mozna ty zvirata nechteji navstevu. Pokud musite se zabranit, si doporucuji pouzivat peprovy sprej. Kdyz funguje proti medvedum na Alyasce, proc ne v Cechach?
Kolega Mike vzpomenul peprovy sprej, a tak bych si dovolil trochu odskocit. Do Rumunska jsem si ho taky poridil, ale vzhledem k tomu, ze ma ucinkovat na psy a mozna i vlky, tak nevim, jak by ucinkoval treba na medveda. Podle toho, co jsem cetl, bych nejspis udelal vic skody, jak uzitku. Ale znate to, i s tim malem se clovek citi relativne v bezpeci. Mate-li nejake zkusenosti s pouzitim peproveho spreje, napiste.
tak me napadlo, tuhle jsem videl film amores perros, ten bezdomovec mel takovou fajn macetu:))).
Hm, zaujimava prihoda.
Som inac mierne skepticky ohladom legalnosti akejkolvek strelby na uzemi narodnych parkov. Navyse ak ide o nocnu prihodu pocas stanovania, co je v danych lokalitach oficialne zakazane.
Asi je najmudrejsie v danom pripade, ak by uz niekto to zviera zniesol zo sveta, ho niekam zahrabat a zmiznut, ako tu uz kolega navrhol.
To zvíře byla kachna , možná aprílová .
A jestli ne tak zúčastnění museli být řádně pod parou .
A pokud ani to ne , tak se divím co vlastně dělali v tu dobu v horách když si neporadí ani s tak malým problémem .
Co kdyby přišel opravdový problém ?
Na téma sprejů tady už jedna debata proběhla, byl to článek o medvědech a s autorem jsem se tam na účinnosti sprejů neschodl. V každém případě, i kdyby na medvěda sprej neúčinkoval, viděl jsem, jak funguje na psa a je to lepší než rána palicí.
Podle popisu to zvíře klidně mohlo být nějaký zoufalý hladový jezevec, který se chtěl určitě jenom nažrat a nestál o zbytečné problémy. Takže oheň, sprej, kopanec, rána cepínem nebo večeře by měly dalším útokům zabránit.
Podle chovani zvirete to vypada, ze melo nejspis vzteklinu, ktera se prenasi i slinama, jenz urcite obsahovala odnesena rukavice …
Pepřový sprej fasujou ve státech některé záchranařské týmy,které se pohybují během pátrání v horských oblastech.Podle ověřených a reálných zkušeností,-i když jich není mnoho,obranný sprej skutečně funguje.A to jak na vlky,tak i na Gryzlyho.Jedná se ovšem o větší balení,které je schopno zvíře paralyzovat na bezkontaktní vzdálenost.Plyn je totiž „vystřelen“pod celkem slušným tlakem.Sprej se dá objednat na netu v některém ze záchranářských shopů.Samozřejmě že na US stránkách.Takže pokud někomu nevadí nějaký ten gram navíc,doporučuju.Další možností je silné světlo baterky v kombinaci s cepínem,teleskopickým obuškem apod.Fungovat by měla i petarda kombinovaná se světelným efektem.Ale hlavně:nekrmit potulné psy,-zvláště v Rumunsku a jídlo s odpadky skladovat tak,aby jejich zápach zbytečně nelákal zvířata.
Nebyla by to nutná obrana, ale obrana v krajní nouzi.
Je to skoro to samý, jenom nutná obrana je proti člověku krajní nouze proti všemu ostatnímu. Teda tak praví zákon. Ale větší problém by byl s legálním nošením zbraně v zahraničí. Teoreticky to jde, ale těch papírů co bys musel vyplnit….
Ale už i v beskydech jsou medvědi a vlci takže pokud bych nějakou měl, tak beru pistoli sebou.
Zajimave popisuje jine „napadeni“, a to medou v Nizkych Tatrach, Honza Mosbauer na Horydoly.cz.
A co takhle pes cvičený na krádeže věcí – podle článku neútočil na lidi, ale snažil se za každou cenu odnést batohy a tašky.
na cvicenyho psa bych si asi nevsadil, co by delal v noci nekde na hrebeni? a jak by pak tahnul desetikilovej batoh nekam dolu? … jinak k zviratum na horach – kdyz jsem nekde v horach, o kterych vim, ze z nich divoka fauna jeste nevymizela, davam zasadne jidlo na noc pryc od stanu/bivaku, samozrejme cim dal tim lip, ale to zalezi na momentalnim stavu lenosti a pocitu ohrozeni… a vetsinou nekam na stromek, opet tak vysoko, jak jsem zrovna linej… a po vetru od lezeni, aby misko usko nebo jiny zvire narazilo nejdriv na jidlo a pak teprve na mne, jde-li po cuchu. to se tyka i nadobi, obalu od jidla atd. myslim ze pak ohrozeni vyrazne klesa, vetsina zvirat jde myslim po jidle a nema zajem o konflikt s clovekem… / rozhodne muzu doporucit. jednou rano v male fatre jsem nasel smrcek na kterym viselo jidlo ponekud polamanej a jidlo pryc (krome roztrhane igelitky a podobnych zbytku…), jestli to byl medved nebo nekdo jinej nevim. podstatny bylo, ze kolem stanu mi nic nedupalo, natoz aby me neco tahalo za nohu. / a jidlo na tri dny jsem za klidnou noc (bez pretahovani se s medvedem nebo s buhvicim) rad ozelel…
Dnešním dnem uvádíme v závěru článku aktualizaci, ve které naleznete vyřešení celé záhady.
Jen bych chtel zminit,ze to zvire tam je ve svem prostredi, ktere narusuje clovek.. ne naopak.. Bylo by tedy skoda ho kvuli tomu zabit.. neslo o zivot.. Prirode zdar..
Loni sem šel takovej nostalgickej vandr na Rujáně (ostrov na S Německa). Je to tam dost zaplněný lidma, samej kemp, samá pláž. Když jsme ale v noci zaparkovali v 1. zóně NP, tak nám zvečera něco přidusalo ke stanu a ze stromu, kde visely potraviny a odpadky si to vybralo ty odpadky. Musim říct, že pocit, který ve mě vyvolalo chroupání plastové misky od broskví, papíru od sušenek a nějaké konzervy, bych Vám přál zažít.
Možná to byl jenom pes, kdyby to nedupalo, řekl bych kormorán, ale to je jedno. Mám legálně 2 pistole, ale do Německa na vandr jsem si radši nevzal ani velkej nůž.
Asi si pořídím ten pepřák.
Chtela jsem jet letos do Rohacu, ale uz ted prave ted objednavam spinave Bibione.
Co to je za napady se strelnejma zbranema? Copak jde o zivot ? Mate si jidlo veset tak aby se na nej zadny zvire nedostalo. To ze si ta liska zvykla na lidi a jejich jidlo je vina nezodpovednych turistu.
Vážení, bivakovat ve volnosti je v Česku i na Slovensku zakázáno!!! Přesto to majitelé pozemků a státní správa (lesy, ochrana přírody) povětšinou toleruje, protože je to taková naše tradice (tramping, scouting od 20-ých let). K napadením divokými zvířaty dochází až na výjimky právě za šera. Výrazný nárůst počtu střetů se zvířaty v přírodě se ve stř. Evropě datuje cca od 90-ých let, to je „v reakci“ na invazi mastňáckých měšťáků, tj. lidí bez patřičného respektu k přírodě, do hor, protože se na trhu objevilo vybavení, bez kterého by za „komančů“ vetšina těchto lidí venku nepřežila, a taky proto že je to dneska velmi moderní. Chápu, že milci volnosti se stahují do oblastí kam noha mastňáka vkročí jen zřídka, ale tahle kolonizace posledních „panenských“ míst má dost neblahé důsledky pro populace některých živočichů, hlavně těch největších, kteří pro sebe potřebují pochopitelně více prostoru. Snad nejznámější jsou kauzy tetřev hlušec a vysokotatranský kamzík.
V roce 2002 jsem se s kamarádem vydal přeběhnout si během PÁR dní překrásné Roháče.Hned první noc v Bystré dolině : bajvočko okolo 22 hodiny mě probudil divný zvuk.Otevřu oči a par centimetru před hlavou mi něco ostreho páře stan.Žařval jsem a probudil kamaráda.Společně sme se snažili útočníka zahnat řevem a plácením na stan..No slyšet sme museli být až k Roh.plesům ale to venku pořád nic.Stan se páral z 2 stan.Nejake dupání bylo slyšet, ale žádné zvíře neobehne stan za 1,6s, nestrčí packu pod tropiko a nezačne řezat stan.Takže venku buď těch zvířat nebo lidí bylo víc.Když se začala párat i 3 strana stanu, chytil jsem šílenej amok, popadl nůž a s šíleným řevem „Já Tě zabiju“ se vydral ven.Nejsem žádnej vrahoun, ale v tu chvíli tam stát ochranář, spadne mi chudák asi tak 76x na nůž.Nicméně jsem zahlédl přikrčené zvíře odcházet.Jako v předchozích případech – vytahané věci ze stanu.Vzalo si to moji kšiltofku, boty a kartáček na zuby.Nevedeli sme kdy nás to znovu napadne a tak s nožem v ruce stáli před stanem a hlídkovali vystrašení k smrti.Takže buď dolinou nazpět nebo cez hřeben do spálni.Cesta dolu vyherala.Problémem bylo světlo.Reklamní baterka svítila asi tak na 10cm.Takže cesta peklo.Pokud to nebylo zvíře ale ochranáři (co třeba kamzíkáři) tak jsou to naprostí idioti.Když pominu celé napadení…..nechat jít 5-6hodinovku 2 k smrti vystrašené kluky skoro bez svetla je skoro vražda.No vopravdu extrem to začal být když asi tak v puli cesty dolu praskla žárovička v baterce a nás obklopila tma a zima.Bylo tak okolo 2 v noci.Čekání do rána na světlo bylo zničující.V termalkach u LM sme se davali trochu dohromady a zjišťovali škody na stanu.Katastrofální.Začali sme ale odstupovat od verze napadení zvířetem.Krátké ale i metr dlouhé řezy byly až moc perfektní.Když me to v noci probudilo , řezalo to potichu a pomalu aby to stačilo udělat takové škody na stanu a na nás, že 95%lidí už tam v životě stan nerozdělá.Tohle zabijácká liška byla dokonce i tak chytrá, že věděla, že aby se dostala do stanu na veci, musí podsunout packu pod až těsně k zemi napjaté tropiko a začít drápkem fikat stan.naše expedice byla málem uklončena ještě než začala.Naštěstí díky naprosto neuvěřitelné ochotě dvou místních na které sme meli kontakt, sme meli stan poslepovanej a perfektně opravenej ještě ten den.nevzdali sme se a expedici dokončili, i když už jsme nespali tak vysoko. Takže?Zabijácká liška? Vlk?Je sice ještě pár faktů kvuli kterým si myslím že to mohlo být i zvíře, ale ne ne.Byli to ochranáři se psem.Žádné zvíře není tak inteligentní a nemá takové schopnosti které vykazuje „zabijácká liška“No ale jestli si myslíte že jo, tak si měla vzít štangli salámu namísto odnášení bot do keře a rozhrabování věcí okolo stanu.Jaktože je to šíleně agresivní nebojíc se řevu a bouchání o stan ale se zvukem zipu a řevem naznačujícím chlápka s vraždícím amokem se najednou kolem slehne zem? …….. no každopádně je to opravdu výborná mezoda jak se zbavit lidí co nahoře přespí.Chápu, jde o přírodu.Ale takhle?Zničit polovinu drahého vybavení ale ještě hůř poslat dva mladé k smrti vyděšené lidi skoro na smrt?
Ještě vzkaz pro tu „Zabijáckou lišku“ : Chápu že sme tam nahoře nemeli co delat.I když opravdu stupidní, byla to od vás lekce.Ti ale ty parchante říkám, že zůstat před stím stanem o 3-5sekund déle než jsem vyskočil, rozmlátím tě tak, že na Roháčích minimálně pár let nikoho nevyděsíš, protože s tak rozmláceným ksichtem by si byl za skutečnou vobludu.
ha ha ha, neco mi to pripomina…
leto 2002, bystra dolina, na scene ja, michal a pepa. spime na loucce mezi kleci pod sirakem, karosky rozlozene natesno vedle sebe. uplnek. ticho, jen zurceni potucko narusuje klid noci.
dejstvi prve. asi 02:00 hod.
budi me susteni vedle hlavy. otocim se, otevru oci, a co nevidim: neco podobneho malemu vlku drzi ve sve smrdute tlamicce moji igelitku s jidlem na tyden, kartackem na zuby, pastou a dezodorantem.
zarvu: „jedes mrcho!!!“ mrcha jela. i s taskou. ty dva to vzbudilo. kdyz zjistili ze to nebyl medved, oddechli si a spali dal. ja ne. proste to neslo.
dejstvi druhe. asi 02:30
hluk mezi karimatkami! vlcek (jeste nevystoupil na scenu coby synantropizovana liska) se plizi mezi nami. rvu. vlcek skace na michala, patrne leknutim. michal vykopl vlcka do vzduchu. patrne leknutim. vlcek mizi s ohonem stazenym mezi nohy kdesi za kleci.
jiz nespi nikdo. povidame si, aby se lita selma zalekla hluku
dejstvi treti. asi 03:00
opet hluk! selma se nezalekla. drze mi z pod noh tahne batoh z kopce do klece. vyzbrojen baterkou a teleskopickou hulkou se vrham vstric hrdinne smrti pri obrane sveho jedineho majetku. smrt se nekona, vlcek (liska) prcha. jen kousek. pak s ocima odrazejicimi pablesky baterek pozoruje muj triumfalni navrat se zachranenou krosnou.
nespime, klepeme se zimou, hlidame do rozbresku (cca 04:30). v 5:30 vyrazime smer prechod zapadnich tater a rohacu. o nekolik kilo jidla lehci.
to be continued…v dalsich dilech mozna uvidite: hlad na hrebeni. hlad v udoli. kurevskej hlad. vyzrana ziarska chata. prujem.
PS: doufam ze synantropizovana liska se po poziti vsech tech dobrot, co si nad ranem odnesla, tez minimalne posrala
mno, tak sem procet vsechny prispevky a muzu vam rict, ze se fakt bavim :)))) nekdo by chudinku listicku strilel a nekdo pojede zas treba do bibione. Ale tenhle posledni prispevek, to je teda narez:) Kurwa chlape, ty bys mel bejt spisovatel, ty naturalisticky vyrazy… Kdybych toho drobecka „zabijaka:)“ nevidel na vlastni oci, tak bych ti snad i uveril. Ale nad cim me zustava rozum stat je, proc si to otocil a sel dolu? me pri predstave nocniho setupu zarostlou dolinou plnou medvedu beha mraz po zadech. to bych se radsi otocil a mazal na hreben.
BTW: jak uz to napsal ten borec vejs, podle predpisu tam nahore nemame co delat, a tak musime nist naky minimalni rizika
BTW2: kdo se boji, nesmi ….
BTW3: uz ste nekdy spali v bobrovecky doline pod sirakem? to je teprv adrenalin:))
ten prispevek patril k Sidovi 25.08.03. myslel sem, ze se to tam prida do vlakna …
Nazdar Micku.Prej hysterka……Nevim kamarade co si videl na vlastni oci, ale ja proste vážně neveřím že by ten váš drobeček byl takhle agresivní a nebojácnej.Každopádně tam letos jedeme znovu a jsem opravdu zvědav co na nás zaútočí tentokrát.Nicméně Outdooru pořád holduji takže liščím zabijákům apod 3x sláva
Říkáš Bobrovecká dolina, jo? Adrenalin, jo? Tak joooo, jdem do toho
Taky sprej protim medvedom sme fasovali v USA v rizikovej oblasti. Jeden som si zobral domov. Mozem skutocne doporucit. Je to sice trochu vacsia nadoba, trochu podobna malemu hasiacemu pristroju, ale ucinok je skutocne jedinecny. Obsah aktyvnej latky je zhruba 30x vacsi ako malom slznom spreji.
Téma měsíce: Za sněhem do Skicircus Saalbach
FIS Alpine World Ski Championships Saalbach 2025: jedinečná podívaná na MS v alpském lyžování v Salcbursku
Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: lyžování a freeride snů v obří lyžařské areně v srdci Alp
Zimní dovolená ve Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: Zábava pro celou rodinu
Rady k vybavení
V suchu i za deště. Správná impregnace pohorek
Nejlepší trekové boty a pohorky 2024: výběr testerů Světa outdooru
Jak vybrat nepromokavou bundu?
Knižní tipy
Snow Film Fest 2024: adrenalin, humor, i dojetí na plátnech kin
E-BOOK 1. POMOC NA HORÁCH: zdarma ke stažení
Zajímavé vybavení
Forclaz merino tričko MT900
Bezešvé provedení, odolnější látka na ramenech a bedrech
Forclaz stan tarp MT900
Hybrid stanu a tarpu pro dva (1,3 kg) za 4499 Kč
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
8B+ BRAD
Brad Pitt mezi lezeckými pytlíky.
Zajímavé túry
Velký Choč s výhledem na čtyři národní parky Slovenska
Hayduke trail: kaňony a pouštěmi na jihozápadě USA
Główny Szlak Beskidzki – polský trail mezi Českou a Ukrajinskou hranicí
Další zajímavosti
Předvánoční soutěž se značkou Sensor: Vyhraj funkční triko, rukavice nebo čepici z božího merina
Nordic Craft: Kvalita inspirovaná Skandinávií
Podzimní kolekce značky Columbia nabízí funkční technologie pro pohodové outdoorové zážitky