Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Nanga Parbat i K2 opět odolaly – jedna se ubránila sama, druhé pomohly úřady
3. 4. 2015
Jan Haráč
Dlouhého čtvrt roku kalendářní zimy je za námi. Pojďme se ohlédnout, co se v tomto období událo na osmitisícovkách.
Není v mých silách zmapovat a zmínit všechny zajímavé výstupy, které byly v letošní zimě uskutečněny. Tím nejbedlivěji sledovaným, aspoň co se týče širší horolezecké veřejnosti, byly bezesporu pokusy o zimní výstupy na osmitisícovky. Jak si při nich horolezci vedli?
K2 (8610 m)
Pokus pětice horolezců ve složení Denis Urubko (KAZ), Adam Bielecki (POL), Alex Txikon (ESP), Dimitrij Siniev (RUS) a Artiom Braun (RUS) skončil dříve, než začal. Důvodem bylo zamítnutí permitů ze strany čínských úřadů, a to kvůli zvýšené aktivitě teroristů v oblasti.
Nemusíte být zrovna špičkový horolezci, aby vaše oči mohly spatřit majestátnou K2. Po ledovci Baltoro k ní může doputovat každý zdatnější trekař.
Nanga Parbat (8125 m)
Letošní pokoušení jedné ze dvou neslezených osmiček v zimním období by se dal nazvat jako seriál na pokračování. Myslím, že horolezci tady cítí větší šanci na úspěch než u K2, a letos se jich tu vypravilo opravdu mnoho. Nejvýše se vyškrábala trojice Daniele Nardi (ITA), Alex Txikon (ESP) a Ali Sadpara (PAK), a to do výšky kolem 8000 metrů (nejvýšší dosažená výška na NP v zimě). V těchto místech se ocitli v technicky velmi náročném skalnatém terénu, což zapříčinilo už dřívější selhání v orientaci v průběhu noci. Terén pro ně byl nakonec nepřekonatelný a museli otáčet.
Daniel Nardi byl letos odhodlán pokusit se o výstup i sám…
Další letošní výkony, které stojí za zmínku, jsou průstup Diamirské stěny do výšky 7800 metrů v podání Tomka Mackiewicze (POL) a Elisabeth Revolové (FRA). Také Rusové – Nikolaj Totmjanin, Valery Shamalo, Sergej Kondrashkin a Victor Koval, museli pokus zabalit ve výšce 7150 metrů (C4), a to po 45 denní trvání expedice.
Manáslu (8163 m)
Poté, co se Simone Moro kvůli „zlé předtuše“ své ženy odmítl účastnit zimního pokusu na K2, zacílil na Manáslu. Spolu s Italkou Tamatou Lungerovou chtěli v zimním období vylézt na nejvyšší sedmičku v podobě východního vrcholu Manaslu – East Pinnacle (7992 m) a následně traverzovat na hlavní vrchol. Expedice bohužel skončila již v základním táboře poté, co více než týden v kuse sněžilo a kolem horolezců se prohnaly dvě obrovské laviny.
Podaří se Peteru Hámorovi stanout na své 13. osmičce?
Slovenský horolezec podle očekávání zamířil na jednu z posledních dvou chybějících osmitisícovek – Manáslu (8163 m). V případě úspěchu bude Peterovi do Koruny Himaláje „chybět“ už „jen“ Dhaulágirí (8167 m). Expedice je v plném proudu.
Důležité je také zmínit, že slovenský horolezec chce poté, v květnu, pokoušet jeden z vedlejších vrcholů – Manaslu North (7157 m), a to zajímavou severovýchodní stěnou.