Nejvyšší vrchol Beskyd, Lysou horu zná snad každý, kdo pravidelněji obouvá pohorky. Ale s hospodou U Veličků, už to tak slavné není. Až půjdete na mohylu s podivným jménem Ivančena zastavte se cestou na jedno, nebo na dvě… Nebudete litovat.
Na pivko k Veličkům
Nevím přesně, co znamená slovo „kultovní“. Že by něco, co je oblíbené a funguje už více, než než století? Tak v tom případě je hospoda U Veličků jasně kultovní záležitost. Rod Veličků provozuje tuto hospodu nepřetržitě již od roku 1825. Jedná se zřejmě o nejstarší hospodu v beskydském kraji a ani komunisti nepřející soukromému podnikání nedokázali beskydský podnik znárodnit. Stojí ve svahu, ve své době byla špatně přístupná (dnes už k ní vede nejen žlutá turistická značka z Malenovic) Kdo se na Lysou horu vypraví z Frýdlantu nad Ostravicí, tak jí má po cestě. Původní zákazníci byli havíři, lesní dělníci, později se přidali trampové a skautíci jdoucí na Ivančenu.
Mohyla Ivančena
Ne každý se tahá s kamenem do výšky 925 metrů, nicméně i tací se najdou. V minulosti měl komunistický režim s mohylou ideový problém, zatýkal lidi jdoucí uctít skaty, kteří byli popraveni nacistickými okupanty. Je to sice poněkud zvláštní, protože oficiálně byli komunisté aktivními odpůrci nacistů. Jenže na Ivančeně se scházeli lidé, kteří byli proti jakékoli formě útlaku a nesvobodě a to se minulému režimu přece jen zajídalo. Jak ukazuje video, Ivančena režim přežila a v jejích utrobách se nacházejí nejen kameny v obrovské části světa, ale i jeden mimozemský. Ivančena totiž schovává i měsíční kámen od Neila Armstronga.
Ondrášovy díry
„Přírodní památka Ondrášovy díry představuje jeskynní systém na rozeklaném temeni rozsochy Lukšince, 2 km severozápadně od vrcholu Lysé hory (1323 m). Nachází se v nadmořské výšce 840 až 940 m v Lysohorské hornatině v centrální části Moravskoskezských Beskyd. Katastrální území Malenovice a Staré Hamry II, okres Frýdek-Místek, CHKO Beskydy. Vyhlášeno: ONV Frýdek-Místek, 27. 4. 1990.“ Takové jsou základní údaje které poskytuje Agentura ochrany přírody a krajiny. Navečer můžete vidět kolem poletovat netopýry, kteří právě „v dírách“ mají svou kolonii. V r. 1989 bylo objeveno na sv. svahu Lukšince několik jeskyní. Pokud se na ně chcete podívat, vydejte se cca 250 m směrem na jihovýchod od turistického rozcestníku Lukšinec. Nejedná se o nic mohutného, největší z nich má hloubku pouhých 14 m, což znamená, že baterka není potřeba. A když budete mít štěstí, tak uvidíte třeba i „mušku jenom zlatou“. Nebo vycházejícím sluncem pozlaceného pavouka.
Tip na kešGC2Z1ZA – Beskydmountains, Kykulka 996m. Když už jste na Pohoře, mrkněte se za keškou na jeden z beskydských vrcholů. O dalších beskytských vrcholech se dočtete ve článku Pět beskydských vrcholů |