České středohoří nepatří ani zdaleka k nejvyšším v Česku. Přestože se na něm silně podepsala průmyslová výroba z okolních měst a do jeho středu se zakousla dálnice D8, ale mnoho z jeho krásy ještě zůstalo.
Sopečnou činností vytvořené vrcholy pokryté smíšeným lesem, tvoří neopakovatelnou scenérii tohoto kraje. Lovoš je určitě jedním z těch, který stojí za výstup.
Mezi Labe a R8
Hora Lovoš se svými 570 metry výšky tvoří přirozenou dominantu města Lovosice a vstupní bránu do Českého středohoří od jihu. Na východě ji tvoří přirozenou hranici řeka Labe, na západě je ohraničena dálnicí. Na jižních svazích poblíž Lovosic se nachází velké ovocné sady, ve vyšších polohách pak jsou svahy tvořeny stepí a suťovisky porostlými lesem.
Hora má dva vrcholy. Velký a Malý Lovoš, který se také nazývá Kybyčka – 489 m. Zajímavé je, že není tvořen čedičem jako hlavní vrchol, ale znělcem. Západní svahy Lovoše a oba vrcholy jsou chráněny nad rámec CHKO jako národní přírodní rezervace. Na vrcholu se nachází turistická chata s vyhlídkovou terasou, korunovaná telekomunikačními anténami.
Cest k vrcholu stoupá hned několik
První z nich, zelená značka začíná v Lovosicích, vede kolem vlakové zastávky Lovosice město. Od ní pak už začíná stoupat vilovou čtvrtí, následně listnatým lesem a skrz suťovisko se klikatí až k vrcholu.
Modrá značka vede od nejvyššího vrcholu středohoří (Milešovka) k vrcholu Lovoše a začíná stoupat z vesnice Opárno. Z té vede k vrcholu široká zpevněná cesta, která je sjízdná i pro horská kola.
Z Malých Žernosek od přívozu se můžete na Lovoš vydat po žluté značce. Ta vede nejprve Opárenským údolím podle Milešovského potoka. Po zhruba dvou kilometrech odbočuje do svahu a ostře stoupá po Císařských schodech – kamenných stupech, vytvořených v 19. století. U rozcestníku turistických tras Lovoš – rozcestí už musíte pokračovat na vrchol po modré.
Ke stejnému rozcestníku se dostanete i z druhé strany hory, taktéž po žluté značce. Ta na západě začíná pod zříceninou hradu Košťál, pokračuje přes vesnici Boreč kolem stejnojmenného vrcholu. Než budete moci stoupat po široké cestě k rozcestí pod Lovoší, čeká vás nejprve překonání silnice první třídy a pak také dálnice. Cesta je také velmi dobře sjízdná na kole.
Poslední trasou, která vede k vrcholu, je naučná stezka Lovoš. Ta začíná také v Malých Žernosekách a až k rozcestí pod Lovoší kopíruje modrou trasu. Tam odbočuje k vyhlídce poblíž vrcholu Kybyčka a následně se napojuje na zelenou značku. K vrcholu na rozdíl od ostatních tras, vede suťoviskem na jižním svahu a vyvede vás přímo před turistickou chatu.
Vrcholová chata anebo rozhledna pro wehrmacht
Turistická chata na vrcholu byla otevřena již v roce 1892. Roku 1918 vyhořela, ale byla zrekonstruována a o 6 let později opět otevřena. Během druhé světové války byla vojsky wehrmachtu využívána jako pozorovatelna. Po skončení války chata chátrala až do roku 1981 kdy byla po rekonstrukci opět otevřena a turistům slouží dodnes. Jejím majitelem je v současné době Klub českých turistů – Lovosice. Pro veřejnost je chata otevřena následující dny: každý pátek od 15:00 – 22:00, sobotu od 10:00 – 22:00, v neděli a o svátcích od 10:00 – 16:00.
Z vyhlídkové terasy na střeše chaty na vrcholu je nádherný kruhový výhled na město Lovosice, celé České středohoří a za dobré viditelnosti daleko po Čechách. Určitě se zastavte na drink na venkovním posezení před chatou. Situaci, kdy jsem si s orosenou sklenicí užíval první jarní slunce, s výhledem do dáli jsem tu zažil několikrát a vždy se sem rád vracím. Ať už jste turisti, běžci nebo si rádi vyšlápnete terén na kole, zde si určitě přijdete na své.