Na jeden nádech! + VIDEO

Na jeden nádech! + VIDEO

Náš poslední potápěčský příspěvek o „seskoku do vertikální jeskyně“ vzbudil určitě mnoho otázek typu – jak mohl tak dlouho pod vodou někdo vydržet bez přístroje? Je na to trénink? Může se člověk zlepšovat, nebo je to vrozené? Na tyto a další otázky má odpověď nejpovolanější ze všech – profesionální potápěč William Trubridge…

Co není v plicích, musí být v hlavě

Zajímavý a filmovými cenami ohodnocený snímek One Breath je víceméně poslední (kvalitní) novinkou a sondou do hloubkového potápění na jeden nádech. Hlavním aktérem není nikdo jiný než profesionální potápěč a free diver z Nového Zélandu William Trubridge (33).

William Trubridge není „obyčejný profesionál“, ale držitel světového titulu v potápění a zejména dvou rekordů ve free divingu (svůj rekord mnohokrát překonal a postupně navyšoval; jedna z disciplín, v níž vévodí, je „free immersion„, druhá poté „constant weight without fins„..), tedy potápění bez přístrojů na jeden nádech za dosažením největší možné hloubky, na což se v posledních letech specializoval. Pro zajímavost – od roku 2007, kdy dosáhl v této disciplíně hloubky 87 metrů, se dokázal propracovat až v roce 2011 na hloubku 121 metrů. Při tomto výkonu použil pouze lano, po němž „šplhal dolů“ a zpátky – splnil tak podmínky disciplíny „free immersion (FIM)“, při níž je potápění do hloubek prováděno bez jakýchkoliv podpůrných prostředků. Zlepšení a systematický trénink je tedy hodně znát!

Sám v dokumentárním snímku prozrazuje různé zajímavé věci, které si ani nemusí méně znalí fanoušci potápění připouštět. Podstatou potápění je podle něj totiž stejně jako fyzická kondice a připravenost jedince (což je vlastně základ každého sportu) i duševní rovnováha a „klid v hlavě“ (což u mnoha sportů zase není až tak potřeba..). Něco na způsob meditace a rozjímání v podmořském světě. Je to po zamyšlení logické – při těchto výkonech nemůže člověk zmatkovat a pouštět do hlavy různá „co kdyby“ – musí být 100 % koncentrován a soustředěn na cíl. Klid v hlavě totiž poté přináší snížení srdečního tepu, tím pádem menší spotřebu kyslíku a tak dále a tak dále – vše je spojeno se vším.

I proto dokáže William Trubridge zadržet dech na 7 a půl minuty! A kolik vydržíte vy? (Přiznám se jako první – já okolo minuty..)

Více už však nechám vyprávět samotného podmořského krále…

A nebo ještě v rychlejším a dynamičtějším teaseru zde:

https://www.youtube.com/watch?v=2osGJLA18lk

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: