Na feraty s dětmi? Jak na to?

Na feraty s dětmi? Jak na to?

Co dělat, když běžná turistika zevšední, ale na velké alpské túry jsou vaše děti ještě malé? Ideálním řešením pro celou rodinu mohou být ferraty. Při tomto zábavném a vzrušujícím dobrodružství si přijde na své celá rodina. Aby byl ovšem společný výlet na zajištěných cestách úspěšný, je třeba dodržet několik zásad.

Od kdy s dětmi na ferratu?

Není rozhodující stáří, ale vývojová fáze dítěte. K lezení na ferratách je nutná určitá míra síly, kondice a jistota kroku. Těchto schopností dosáhnou děti zpravidla kolem pátého až šestého roku.

Plánování první túry

Pokud se jedná o vůbec první zajištěnou cestu, v žádném případě by neměla být těžká ani dlouhá, a je potřeba vyvarovat se vyčerpání dítěte. Především pro malé děti mohou být výborným začátkem speciální ferraty pro děti nebo cvičné zajištěné cesty. Ty se většinou nachází v údolí, v okolí chat nebo lanovek, zároveň jsou málo exponované a probíhají nízko nad zemí. Také mohou být protkané různými prvky, např. vyřezávanými zvířaty a dřevěnými podestami a mosty, které činí lezení zábavnějším.

Pro větší horolezčata je třeba zvolit vhodnou ferratu, kde je zajištěna odpovídající vzdálenost mezi stupy a jistícím ocelovým lanem. Motivačním zpestřením mohou být lanové mosty a kladkové lanovky – tzv. flying fox.

Je důležité, abychom se zaměřili i na plánování sestupu. Ten by měl být jednoduchý a přehledný. Dalším faktorem je předpověď počasí – s dětmi potřebujeme více času. Hrozí-li odpolední bouřky, je lepší na túru zapomenout a raději navštívit plovárnu. V parném létě je dobré vybrat ferratu se stínem. Nezapomeňte na dostatek vody a jídla!

TIP: Kam se vydat na ferratu s dětmi? Třeba na Via Ferratu Hvadnik ve Slovinsku nebo rodinnou ferratu s možností zapůjčení vybavení v Mayerhofenu v Rakousku.

Na zajištěné cestě

Na ferratě by vždy měl jeden dospělý dohlížet na jedno dítě. Je samozřejmostí, že schopnosti dohlížejícího převyšují požadavky dané ferraty. Pro malé děti se doporučuje dětský celotělový úvazek, pro větší lezce pak úvazek kombinovaný.

Je-li dítě příliš malé na to, aby samo dokázalo ovládat jistící set, poslouží nám šedesáticentimetrové ploché smyčky navázané pomocí liščí smyčky do oka sedacího úvazku, které simulují „sebejištění“ dítěte. Velké karabiny vyměníme za takové, které dítě zvládne jednoduše obsluhovat. Tím se děti učí samostatně zacházet s karabinou a ocelovým lanem. Pro skutečné jištění dítěte použijeme jednoduché nebo poloviční lano o délce 10 – 20 m navázané přes navazovací bod(y) celotělového nebo sedacího úvazku pomocí osmičkového uzlu s pojistkou.

Dodržení správného odstupu

Dospělý se na ocelovém laně samozřejmě jistí svým tlumičem pádu a lano používá jen k zajištění svého svěřence jako druholezce. Zpravidla se snaží o vizuální kontakt s dítětem, a proto je dobré dodržovat krátké lezecké pasáže. Hlavní funkcí jistícího lana je zamezení pádu a zvýšení pocitu jistoty. Lano se může také použít ke spouštění nebo zajištění úseků, kde už není natažené ocelové lano.V případě, že si nejste jisti svými dovednostmi, absolvujte kurz lezení zajištěných cest.

Na konci odměna

Zajištěná cesta se zvládnutelnou délkou, nejlépe bez objektivních nebezpečí, s možností alternativní nebo únikové cesty je klíčem k příjemnému dni. V ideálním případě na děti na konci cesty čeká na horské chatě odměna ve formě něčeho dobrého.

Rakouský alpský spolek – Alpenverein podporuje rodiny s dětmi svým zvýhodněným členstvím. Více na www.svetoutdooru.cz/alpenverein

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: