Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Na Adamovu horu na Srí Lance za východem slunce a modlitbou
18. 7. 2019
Kateřina Francová
Srí Pada, mezi zahraničními turisty známá jako Adam’s Peak, je jedním z nejposvátnějších míst na Srí Lance. Je to místo, kde se setkávají náboženství a statisíce Srílančanů sem od prosince do května podnikají pouť, aby se na vrcholu poklonili mýtickému otisku chodidla ve skále, které zde údajně zanechal Buddha, Šiva anebo Adam. Turisté se na vrchol Srí Pada vydávají za východem slunce a jedinečnou atmosférou, která na tomto poutním místě panuje.
Otisk chodidla na Adamově hoře
Adam’s Peak, neboli Adamova hora, je nepřehlédnutelným vrcholem vysočiny na Srí Lance. Nejen kvůli své výšce 2243 metrů, ale i díky jedinečnému kónickému tvaru připomínajícímu pyramidu. Na špičce této „pyramidy” příroda vytvořila ve skále prohlubeň, která svým tvarem prý připomíná otisk chodidla. Z nějakého důvodu se tento geologický úkaz stal posvátným pro čtyři hlavní náboženství na ostrově. Podle většinových buddhistů zde své chodidlo otiskl Buddha předtím, než opustit tento svět. Pro hinduisty je to stopa Šivy a křesťané a muslimové shodně věří, že je to otisk chodidla Adama, který právě sem šlápl poté, co byl vypovězen z ráje.
Tento posvátný skalní útvar je dnes ukryt v malé svatyni Srí Pada, která dala hoře její srílanský název. O tom, jak onen otisk chodidla ve skutečnosti vypadá a zda tam opravdu je, ví jen buddhističtí mniši a správce chrámu. Po většinu času je totiž ono místo zakryto množstvím posvátných látek a obětin. Tak je třeba věřit. A Srílančané tu víru mají. Proto se z Adamovy hory stala jakási Mekka ostrova. Alespoň jednou za život se sem vydá snad každý obyvatel.
Výstup v hlavní turistické sezoně je folklorním zážitkem
Vydat se na Srí Pada v hlavní turistické sezoně, kdy sem denně míří tisíce obyvatel ostrova, může být dost náročné. Hlavně, pokud si zvolíme víkend anebo nějaký místní svátek. Nejen kvůli samotnému docela strmému výstupu nahoru, kdy na trase o délce 7 km musíme vystoupat okolo 5200 schodů, ale právě kvůli množství lidí, frontám a tlačenicím na vrcholu. Přesto právě v hlavní sezóně, která trvá od prosince do května, je to ten pravý folklorní zážitek. Navíc v tomto období panuje relativně stálé počasí a my budeme mít velkou šanci na nádherný východ slunce a krásné výhledy na okolní krajinu.
Na vrchol vedou dvě trasy. Jedna z jižní strany od Ratnapury a druhá, oblíbenější a také kratší začíná v malé vesnici Dalhousie. Do ní se lze snadno dostat kyvadlovým autobusem z Hattonu.
Během hlavní sezony (a hlavně o víkendech), to v Dalhousii vypadá, jakoby tam přijela pouť. Ulice jsou plné lidí, stánků se sladkostmi, teplým oblečením a různými pouťovými blbostmi, kterými rodiče uplácejí své děti před a po výstupu. Příjezdová cesta je doslova ucpaná autobusy.
Na vrchol se vydávají poutníci všech věkových kategorií a v různé fyzické kondici. Často potkáme ženu nesoucí v náručí své několikaměsíční miminko, staré nemohoucí babičky, jak se pomalu belhají nahoru anebo fyzicky postižené, kteří jsou nahoru vynášeni na nosítkách.
Pohled na sestupující poutníky nás možná vystraší. Některé totálně vyčerpané musejí pomalu snášet. Výrazy v obličejích po několikahodinové pouti jsou u mnohých dost útrpné. Přesto, pokud jsme v jakž takž dobré kondici, zvládneme výstup a sestup bez větších problémů.
Výstup za východem slunce
Abychom stihli vystoupat na vrchol Adamovy hory na východ slunce, který nastává okolo půl sedmé, doporučuje se nahoru vyrazit kolem druhé hodiny ráno. Dostat se z Dalhousie až na vrchol zabere 2,5 – 5 hodiny v závislosti na naší fyzické kondici a množství lidí na cestě. Celá trasa je osvětlená a i zde stojí stánky s občerstvením, kde se za pár korun posilníme třeba čajem. A tak s sebou nahoru nemusíme tahat žádný proviant, jen teplé oblečení. To bude jistě potřeba, protože nahoře panuje na srílanské poměry dost velká zima, v chrámu je třeba si zout boty a my se během výstupu po strmém schodišti dost zapotíme.
Někdy se stane, že se na posledním úseku několik set metrů od vrcholu zasekneme ve frontě, která se k vrcholu bude posouvat hlemýždím tempem. Výstup se tak může dvojnásobně protáhnout a někdy ani nestihneme dojít na vrchol včas.
Pokud se nám ale podaří vystoupat ještě za tmy, naskytne se nám pohled nejen na první ranní červánky a slunce vycházející nad horizont, ale s východem slunce zažijeme i mystickou atmosféru buddhistického obřadu vítání nového dne. Najednou jakoby se rozplyne noční shon a hluk panující na vrcholu u svatyně, utichne velký zvon, na který podle tradice každý zvoní tolikrát, kolikrát podnikl na vrchol pouť, a okolím se rozlehne uklidňující hlas kněze odříkávajícího ranní modlitbu. Vydejte se na dovolenou na Srí Lanku a objevte tento ostrov s českými, místními průvodci.
TIP: Vyrazte na Srí Lanku a poznejte památky tohoto rozmanitého ostrova. Vybrat si můžete jeden ze zájezdů na Srí Lanku. Zájezd Srí Lanka pro každého na 11 dní pořídíte od 35 970 Kč.