Mýtus o první pomoci — Z kávy s mlékem dítě mít popáleniny nebude

Mýtus o první pomoci — Z kávy s mlékem dítě mít popáleniny nebude

Víte, že na způsobení závažných popálenin zdaleka nemusíte mít vroucí vodu, horký olej či další kapaliny? Zvláště citlivou dětskou kůži může popálit i kapalina, kterou byste ani za horkou nepovažovali. Jak se poskytuje v takovémto případě první pomoc?

Jak to celé vzniklo?

Existuje nebezpečná zažitá představa, že popáleniny způsobují jen kapaliny o teplotě 100 °C – tedy něco, co se skutečně vaří. To je strašný a nebezpečný omyl! A skutečně se lze popálit jen kapalinami? A co plyny? Ano, horká pára dokáže nadělat také obrovskou paseku…

Působení teplot

Následující tabulka ukazuje, za jakou dobu voda o dané teplotě způsobuje vážné a hluboké popáleniny.

49 °C

10 minut
53 °C1 minuta
70 °C2 sekundy

Tabulka 1: Působení teploty v čase

Proč je to špatně?

Všezahrnující odpověď poskytla tabulka výše – ano, je tomu skutečně tak. Kávu si zaléváme téměř vařící vodou a ta trocha mléka ji zas tak neochladí. Jinými slovy, v rukou neseme (či máme postavené na stole…) nebezpečný šálek tekutiny, která dokáže velice ošklivě popálit naše dítě.

Dalším významným faktem je, že dětská kůže je mnohem citlivější na působení teploty – snadno omrzne, snadno se popálí. Stejná teplota způsobí u dětí mnohem vážnější popáleniny než u dospělých.

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každý týden na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Začali jsme čtyřicítkou, ale všechny předchozí mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc.

Jak je to správně?

Rozsah popáleniny

U popálenin je důležité stanovení jejich rozsahu – plochy zasažené kůže vyjádřené v procentech. K snadnému stanovení poslouží „pravidlo 1% dlaně„. Tato pomůcka říká, že plocha dlaně včetně prstů odpovídá 1 % plochy kůže daného jedince. Toto pravidlo je rozšířeno do tzv. „devítkového pravidla„, které vyjadřuje plochu jednotlivých tělesných partií v násobcích čísla 9.

Závažnost popálenin stanovujeme právě dle rozsahu. Následující tabulka vyjadřuje hraniční meze pro označení vážného stavu v důsledku popálení.

Děti do 2 let

> 5 %

Děti 2–10 let

> 10 %

Osoby starší 10 let

> 20 %

Tabulka 2: Závažnost popálenin vzhledem k ploše poškozené kůže vztažená na věk osoby

První pomoc

Pravidla jsou jednoduchá – jednat rychle a dodržet několik následujících kroků:

  1. Zajistit vlastní bezpečnost.
  2. Zamezit dalšímu působení tepla (vypnutí zdroje horké vody, odstranění převrženého hrnce či konvice…).
  3. Začít s chlazením popálenin:
    1. Pokud je popálenina lokální (do 10 % povrchu těla), chladíme do úlevy od bolesti. Nikoliv 10–15 minut, jak radí mnohé učebnice.
    2. Pokud je popálenina rozsáhlá (nad 10 % povrchu těla), chladíme jednorázově a krátkodobě. Dlouhé chlazení do úlevy od bolesti v místě popálení by totiž způsobilo celkové podchlazení organismu!
    3. Zajistíme, aby přímý proud vody dopadal nad popálené místo a přes něj jen stékal – tlak vody přímo na popáleninu by způsoboval bolest.
  4. Čeho se v domácnosti vyvarovat

    Je důležité odstranit potenciálně nebezpečné věci, které mohou popáleniny způsobit a také zapřemýšlet nad svým chováním – zodpovědností rodiče.

    • Rychlovarná konvice – asi nejnebezpečnější předmět v domácnosti! Pro dítě má všechny zajímavé aspekty – hučí, bublá, svítí a především má kabel, za který se dá snadno zatáhnout…
    • Hrnce s vařícím obsahem – vaření je prostě nebezpečná činnost, děti by se za žádných okolnosti neměly pohybovat v kuchyni, a to především během tepelné úpravy pokrmů.
    • Hrnečky s nápojem – je přece tak snadné i v domácnosti s malými dětmi používat uzavíratelný termohrnek. Vaše káva a čaj zůstanou pěkně teplé a při náhodném převržení vychrstne z otvoru jen několik málo horkých kapek.
    • Vodovodní baterie – je to sice investice, ale domácnosti malými dětmi (či seniory) by měly být vybaveny bezpečnostními bateriemi, které vodu teplejší než 40 °C pustí jen po zmáčknutí pojistky.
    • A mnohé další – stačí se rozhlédnout a myslet…

    Ale i sebezodpovědnějším rodičům se nemusí povést vychytat všechna nebezpečí a jejich dítě se může ošklivě popálit. Věděli byste, co v takovém případě dělat? Oněch šest výše zmíněných bodů o první pomoci rozhodně stačí, ale co ten stres? Jak víte, že nebudete jen bezmocně zírat na vaše popálené dítě?!

    Pojďte si tyto situace vyzkoušet – na našich zážitkových kurzech první pomoci se popáleninám u dětí často věnujeme, a to především v realisticky namaskovaných modelových situacích.

    Právě takovýto kurz, který vám pomůže zachránit vaše dítě a připraví vás na stres, pořádáme dne 3. května v pražském Centru osobního rozvoje Rybalka – stačí se jen přihlásit!

    Články o první pomoci připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: