Aneb: „Chceme o první pomoci jen poslouchat bez rizika, že bychom museli něco dělat. Ušetříme spoustu peněz, dostaneme razítko a všichni budou spokojení.“ Všichni? Opravdu? A co pacient?!
Jak to celé vzniklo?
Mylná představa, že se první pomoc dá naučit přednáškou, vznikla díky dogmatům českého vzdělávacího systému, který tvrdošíjně odolává vlivům moderních vzdělávacích metod, a nebojím se říci, že ještě nevstoupil do 21. století. Dalším důvodem je samozřejmě snaha ušetřit peníze a čas – to není překvapivé. Ale jak se na ušetřené peníze budete tvářit poté, co nezachráníte svého kolegu, protože zpanikaříte a nepoznáte okamžik, kdy jste ho měli začít resuscitovat?
Abych vás dostatečně vyděsil, během mého studia všeobecného lékařství se první pomoc taktéž vyučovala přednáškou. Za celou dobu výuky první pomoci pro lékaře (!!!) jsem si neuvázal ani jeden tlakový obvaz. (Světlé výjimky existují, ale je jich málo. Musí se objevit osvícená osobnost na dostatečně vlivné pozici, aby se něco podařilo změnit. Takovou vlivnou osobností je např. MUDr. Pleskot.)
Proč je to špatně?
Nejde jen o to, že přednáškou se první pomoc nenaučíte. Je to ještě horší. Po přednášce z první pomoci získáte iluzi, že byste si v krizové situaci věděli rady – což je nebezpečný omyl.
První pomoc je stresující, nepříjemná a zcela nečekaná událost. Vybafne na vás v té nejnemožnější situaci, kdy máte zrovna plné ruce i hlavu něčeho úplně jiného. Jak říká Jára Cimrman – málokdy se vám stane, že když opravdu potřebujete běžet, máte na nohou běžecké tretry. „A co když mám za sebou přednášku? To je přece lepší než nic!“ Ne, není. Po přednášce z první pomoci máte místo jednoho stresu rovnou dva.
Stres č. 1: (Má ho každý.) Musím poskytovat první pomoc, člověk, kterému pomáhám, může zemřít. Nemám žádné pomůcky. Tunelové vidění, studený pot, třesoucí se ruce, leckdy celková paralýza, kdy pak člověk není schopen ničeho.
Stres č. 2: (Máme ho po nekvalitní výuce první pomoci.) Myslel jsem si, že umím první pomoc – a ono ne! Zjišťuji, že teorie je k ničemu, většinu už si nepamatuji, nejsem schopen reagovat na krizi. Bezradně stojím nad člověkem, kterému neumím pomoci, šokován svou bezradností. Když mám štěstí, neudělám žádný průšvih.
Mýty o první pomociVe spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Začali jsme čtyřicítkou, ale všechny předchozí mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc. |
Navíc, přednášky o první pomoci vyvolávají mylný dojem, že učit se první pomoc je nuda. Není! Jen se to musí umět…
Jak je to správně?
První pomoc je třeba učit zážitkem. Není to žádná novinka, je to léty prověřený fakt. O to více nás udivuje, jak obtížné je tento poznatek prosadit. Firem, kde se učí první pomoc přednáškou, jsou stále spousty. Nemluvě o autoškolách, kde je situace naprosto kritická. Pokud se někdy náhodou stane, že někdo poskytne správně první pomoc, je to taková událost, že se o tom píšou články v novinách. Nemělo by to být opačně???
V čem jsou ty zážitkové kurzy první pomoci tak jiné? Čím se liší od přednášky? Shrneme to v několika bodech:
- První pomoc si opravdu zkusíte – včetně stresu, krve, křiku, zmatku, paniky a neúspěchu. To je zcela nezbytné!!! S těmito jevy se při poskytování první pomoci určitě setkáte a je třeba umět jim čelit. To se na přednášce nenaučíte – jinak než zážitkovým kurzem to nejde.
- Vyzkoušíte si, jaký je váš stres a naučíte se s ním pracovat. Po každém zásahu na zážitkovém kurzu první pomoci následuje zpětná vazba, kde zpracujete zážitek, popíšete si své pocity, projevy stresu a hledáte cesty, jak se s nimi příště vypořádat.
- Naučíte se pracovat se zdravotnickým materiálem. Budete opravdu používat obvazy, rukavice, lepenku. Když to uvážete blbě, opravdu to nebude držet. A bude to dál krvácet.
- Naučíte se pracovat s lidmi. Chcete pacienta resuscitovat? Sedí v autě? Poraďte si. Je pacient agresivní? Hlídejte si své bezpečí. Komunikujte s ním. Hysterická matka? Nikdo ji za vás neukonejší. Budete to muset udělat vy.
- Naučené věci si budete pamatovat. Jak praví heslo zážitkové pedagogiky: „Co slyším, to zapomenu. Co vidím, to si zapamatuji. Co zažiji, to pochopím.“
- Pokud jste firma, ušetříte peníze. No ano, je to tak. Zážitkový kurz první pomoci je totiž zároveň teambuilding. Což znamená úsporu několika desítek tisíc korun ročně. Takže pokud slyšíte spíš na peníze než na lidské životy, jeden argument máme i pro vás.
- Je to zábava, zážitek, adrenalin! Zážitkový kurz první pomoci nabízí tudíž kromě první pomoci i další zajímavé věci: posouvání hranic, překonání sebe sama, osobnostní rozvoj, motivace, teamspirit, komunikace…
Články o první pomoci připravuje PrPom.cz.